Warszawa, dnia 20 kwietnia 2005 r.
KANCELARIA SENATU
BIURO LEGISLACYJNE
Opinia do ustawy o zmianie ustawy o jakości handlowej artykułów rolno-spożywczych (druk nr 926)
Informacja ogólna
Uchwalona w dniu 15 kwietnia 2005 r. ustawa o zmianie ustawy o jakości handlowej artykułów rolno-spożywczych wypracowana została przez Sejm na podstawie projektu rządowego z druku nr 3707. Celem nowelizacji jest stworzenie krajowych instrumentów prawnych umożliwiających wdrożenie regulacji unijnych zawartych w:
Przepisy unijne nakładają na państwa członkowskie obowiązek takiej organizacji kontroli wydatków z Sekcji Europejskiego Funduszu Orientacji i Gwarancji Rolnej, aby służby kontrolujące proces transakcji finansowych przed dokonaniem płatności były niezależne od służb kontrolujących po dokonanych płatnościach.
Zgodnie z informacją podaną w uzasadnieniu projektu ustawy, na podstawie porozumienia z dnia 1 kwietnia 2004 r., zawartego pomiędzy Ministrem Finansów a Ministrem Rolnictwa i Rozwoju Wsi, kontrole płatności w ramach refundacji eksportowych wykonuje Departament Kontroli Celnej a Urzędy Kontroli Skarbowej wykonują kontrole w zakresie rozwoju obszarów wiejskich oraz działań weterynaryjnych i fitosanitarnych. Pozostające poza sferą tej kontroli zagadnienia związane z kontrolą zasad przyznawania pomocy w ramach Wspólnej Polityki Rolnej oraz dokumentacji jakości i ilości towarów rolno-spożywczych powierzone zostały Inspekcji Jakości Handlowej Artykułów Rolno-Spożywczych.
Nowelizacja wprowadza ustawowe podstawy do dokonywania przez Inspekcję wskazanej wyżej kontroli i tym samym zapewnia wykonanie obowiązków nałożonych na Państwa Członkowskie w zakresie kontroli transakcji finansowanych z Sekcji Gwarancji EFOiGR w ramach Wspólnej Polityki Rolnej oraz Wspólnej Polityki Rybackiej.
Przepisy nowelizacji wskazują ponadto organy zobowiązane do przeprowadzania analizy ryzyka w zakresie prawidłowości tych transakcji oraz opracowywania rocznego planu kontroli i przekazywania go Głównemu Inspektorowi Jakości Handlowej Artykułów Rolno-Spożywczych. Są to, zgodnie z przepisem dodanym w art. 17c ust. 3, minister właściwy do spraw rolnictwa oraz minister właściwy do spraw rynków rolnych.
Zwiększony zakres obowiązków Inspekcji pociąga za sobą konieczność odpowiedniego uzupełnienia przepisów karnych związanych z obowiązkiem udostępniania dokumentów i udzielania informacji organom kontroli, co zawarte zostało w zmianach do art. 40 ustawy nowelizowanej.
Zdaniem Biura Legislacyjnego ustawa nie budzi zastrzeżeń legislacyjnych.
Sporządziła Hanna Kaśnikowska