Warszawa, dnia 27 stycznia 2005 r.
KANCELARIA SENATU
BIURO LEGISLACYJNE
Opinia do ustawy o zmianie ustawy o nawozach i nawożeniu
Opiniowana ustawa została uchwalona, z przedłożenia rządowego, na 96 posiedzeniu Sejmu w dniu 21 stycznia 2005 roku.
Opiniowana ustawa zmierza do odmiennego sformułowania definicji "wprowadzenie do obrotu", ponieważ w wyniku przystąpienia Polski do Unii Europejskiej zmianie uległo znaczenie pojęcia "importer". W obowiązującym stanie prawnym odnosi się ono do osób, które dokonują przywozu z krajów trzecich na obszar celny Wspólnoty Europejskiej. Nowa definicja umożliwi tym samym rozróżnienie dwóch stanów faktycznych - wprowadzania do obrotu w przypadku nawozów z państw trzecich oraz w przypadku ich wyprodukowania na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej lub innego państwa członkowskiego Unii Europejskiej.
Kolejna zmiana wprowadzana opiniowaną ustawą wynika z zastąpienia z dniem 1 maja 2004 roku Polskiej Scalonej Nomenklatury Towarowej Handlu Zagranicznego PCN obowiązującą w Unii Europejskiej Nomenklaturą Scaloną (CN). Zmiany w tym zakresie polegają na zniesieniu obowiązku podawania symboli PKWiU (odpowiadają one kodom CN) oraz na modyfikacji przepisów, które posługują się dotychczasową nomenklaturą.
Ponadto opiniowany akt prawny uzupełnia regulacje mówiące o funkcjonowaniu okręgowych stacji chemiczno-rolniczych, co jest związane z implementacją dyrektywy Rady 91/676/EWG z dnia 12 grudnia 1991 roku w sprawie ochrony wód przed zanieczyszczeniami powodowanymi przez azotany pochodzenia rolniczego. Uzupełnienie to polega na dodaniu przepisu, który będzie stanowił podstawę do pobierania przez okręgowe stacje opłat za wykonywane przez nie badania. Opłaty te będą stanowiły dochód budżetu państwa; ich wysokość i sposób uiszczania zostaną określone w rozporządzeniu wydanym przez ministra właściwego do spraw rolnictwa, działającego w porozumieniu z ministrem właściwym do spraw finansów publicznych.
Opiniowana ustawa nie budzi zastrzeżeń legislacyjnych, z wyjątkiem sposobu przywołania aktów prawa Unii Europejskiej oraz podawania ich adresu publikacyjnego (art. 1 pkt 2 lit. b, pkt 9). Adres publikacyjny aktu ogłoszonego pierwotnie w Dzienniku Urzędowym powinien wskazywać także dokładną stronę publikacji. Ponadto, zważywszy na zasadę pewności prawnej, niezbędne jest wskazywanie wszystkich zmian wprowadzanych do danego aktu, poprzez podanie odpowiadających im adresów publikacyjnych.
W omawianym przypadku przywołanie aktu unijnego powinno dodatkowo uwzględniać fakt, iż przedmiotowe rozporządzenie oraz zmieniające je rozporządzenia nie zostały jeszcze ogłoszone w Polskim wydaniu specjalnym Dziennika Urzędowego Unii Europejskiej.
Propozycja poprawki:
_____________
"1a ) Dz. Urz. UE L 168 z 01.05.2004, str. 1;
Dz. Urz. UE L 359 z 04.12.2004, str. 25;
Dane dotyczące ogłoszenia powyższych aktów dotyczą ich ogłoszenia w Polskim wydaniu specjalnym Dziennika Urzędowego Unii Europejskiej."
Oprac. Agata Karwowska-Sokołowska