Warszawa, dnia 13 października 2004 r.

KANCELARIA SENATU

BIURO LEGISLACYJNE

Opinia

do ustawy o ustanowieniu Medalu za Zasługi dla Straży Granicznej

I .Cel i przedmiot ustawy

Ustawa ma na celu stworzenie ram prawnych umożliwiających nadawanie Medalu za Zasługi na Rzecz Straży Granicznej, zwanego dalej Medalem. Medal będzie mógł zostać nadany przez ministra właściwego do spraw wewnętrznych na wniosek Komendanta Głównego Straży Granicznej. Ustawa tworzy dwie grupy osób mogących zostać wyróżnionymi. Są to osoby nie związane zawodowo ze Strażą Graniczną - obywatele polscy lub cudzoziemcy oraz funkcjonariusze lub pracownicy Straży Granicznej, przy czym przesłanki, których wystąpienie warunkuje nadanie Medalu są różne dla poszczególnych grup (art. 2).

Ponadto ustawa przewiduje ewidencjonowanie danych osobowych wyróżnionych Medalem i pozbawionych Medalu, statuuje zasadę obligatoryjnego pozbawienia Medalu osobę, której sąd wymierzył prawomocnym orzeczeniem środek karny pozbawienia praw publicznych, zawiera opis Medalu z jego wzorem w załączniku do ustawy.

II. Uwagi szczegółowe

1) Ze względu na to, że ustawa w art. 1 przesądza, że Medal za Zasługi dla Straży Granicznej, zwany będzie w dalszych przepisach ustawy Medalem, proponuje się następujące poprawki:

- w art. 5 w ust. 2 w art. 7 w ust. 1 skreśla się wyrazy "za Zasługi dla Straży Granicznej";

- w art. 7 w ust. 1 skreśla się wyrazy "za Zasługi dla Straży Granicznej";

2) Ustawa w art. 10 upoważnia ministra właściwego do spraw wewnętrznych do określenia, w drodze rozporządzenia, między innymi wzoru wniosku o nadanie medalu oraz legitymacji potwierdzającej jego nadanie. Wydając rozporządzenie minister powinien uwzględnić możliwość odpłatnego wydania odznaki medalu i wtórnika legitymacji w przypadku ich zniszczenia lub zgubienia. W konsekwencji, ustawa nie reguluje spraw związanych z ponownym wydaniem Medalu i wtórnika legitymacji, a jedynie wytyczne do rozporządzenia przesądzają o tym, że ma to być czynność odpłatna. Zakładając, że zamierzeniem jest, aby za wydawanie ponowne Medalu i wtórnika legitymacji była pobierana opłata, należy kwestię tę uregulować ustawą. W tym miejscu należy rozstrzygnąć, czy opłata ma konsumować jedynie koszty wytworzenia Medalu lub wtórnika legitymacji, czy ma być dochodem.

Przy założeniu, że opłata ma się równać kosztom, proponuje się rozważenie przyjęcia łącznie następujących poprawek.

- w art. 5 dodaje się ust. 3 w brzmieniu:

"3. W przypadku zniszczenia albo zgubienia odznaki Medalu lub legitymacji potwierdzającej jego nadanie, na wniosek osoby wyróżnionej, wydaje się odznakę Medalu lub wtórnik legitymacji za zwrotem kosztów ich wytworzenia.";

- w art. 10 w pkt 2 skreśla się wyrazy "możliwość odpłatnego wydania odznaki Medalu i wtórnika legitymacji w przypadku ich zniszczenia lub zgubienia, a także";

W przypadku uznania, że za ponowne wydanie odznaki Medalu lub wtórnika legitymacji pobiera się opłatę, należy w ustawie przesądzić o jej wysokości albo o jej maksymalnej wysokości, upoważniając ministra do ustalenia jej konkretnej wysokości.

Opracowała:

Aleksandra Sulkowska