Warszawa, dnia 21 lipca 2004 r.

KANCELARIA SENATU

BIURO LEGISLACYJNE

Opinia do ustawy o uposażeniu posłów do Parlamentu Europejskiego wybranych w Rzeczypospolitej Polskiej

Ustawa przyznaje posłom do Parlamentu Europejskiego wybranym w Rzeczypospolitej Polskiej uposażenie miesięczne w wysokości wynagrodzenia podsekretarza stanu, wypłacane z budżetu państwa w okresie sprawowania mandatu i traktowane podobnie jak uposażenie posłów i senatorów jako wynagrodzenie ze stosunku pracy. Inaczej niż w przypadku krajowych parlamentarzystów wypłata uposażenia jest niezależna od tego, czy poseł do Parlamentu Europejskiego ma inne źródła dochodu. Składki na ubezpieczenie emerytalne, rentowe, wypadkowe i zdrowotne będą obliczane, pobierane z uposażenia i odprowadzane przez Kancelarię Sejmu, która pełni funkcję płatnika tych składek.

Uwagi do ustawy:

1) w sposób niepełny została uregulowana w ustawie kwestia świadczeń z ubezpieczenia wypadkowego. Poseł do Parlamentu Europejskiego będzie podlegał obowiązkowo ubezpieczeniu wypadkowemu, co wynika ze zmiany ustawy o systemie ubezpieczeń społecznych, w związku z tym powinny mu przysługiwać świadczenia przewidziane w ustawie o ubezpieczeniu społecznym z tytułu wypadków przy pracy i chorób zawodowych, wypłacane z Funduszu Ubezpieczeń Społecznych. Nie zostało to wyraźnie stwierdzone w uchwalonej ustawie, śladem tej koncepcji jest art. 4, który przewiduje powołanie zespołu powypadkowego badającego okoliczności i przyczyny wypadku przy sprawowaniu mandatu. Kwestia świadczeń z ubezpieczenia wypadkowego jest ściśle związana z materią ustawy, gdyż wiąże się z pobieranymi od uposażenia składkami i stanowi uzupełnienie zmian wprowadzanych w art. 5 i 6 opiniowanej ustawy, dotyczących pozostałych ubezpieczeń społecznych i ubezpieczenia zdrowotnego.

Należy, analogicznie jak w ustawie o wykonywaniu mandatu posła i senatora, ustanowić wyraźną podstawę prawną do wypłacania świadczeń z ubezpieczenia wypadkowego poprzez wprowadzenie następujących poprawek:

- w art. 4 dotychczasową treść oznacza się jako ust. 2 i dodaje się ust 1 w brzmieniu:

"1. Posłowi do Parlamentu Europejskiego, który uległ wypadkowi przy sprawowaniu mandatu, przysługują świadczenia na zasadach i w wysokości określonych przepisami o ubezpieczeniu społecznym z tytułu wypadków przy pracy i chorób zawodowych.";

- dodaje się art. 5a w brzmieniu:

"Art. 5a. W ustawie z dnia 30 października 2002 r. o ubezpieczeniu społecznym z tytułu wypadków przy pracy i chorób zawodowych (Dz. U. Nr 199, poz. 1673, z późn. zm) wprowadza się następujące zmiany:

1)w art. 3 w ust. 3 dodaje się pkt 3a w brzmieniu:

"3a) sprawowania mandatu posła do Parlamentu Europejskiego wybranego w Rzeczypospolitej Polskiej,";

2) w art. 5 w ust. 1 pkt 3 otrzymuje brzmienie:

"3) Kancelaria Sejmu w stosunku do posłów i posłów do Parlamentu Europejskiego wybranych w Rzeczypospolitej Polskiej oraz Kancelaria Senatu w stosunku do senatorów;".";

2) konsekwencją przyjęcia zaproponowanej w pkt 1 koncepcji kompleksowego uregulowania ubezpieczenia wypadkowego eurodeputowanych powinna być zmiana art. 4 pkt 2 w kierunku zbliżonym do rozwiązania przyjętego w ustawie o wykonywaniu mandatu posła i senatora, tym bardziej, że w brzmieniu przyjętym przez Sejm delegacja do wydania rozporządzenia nie zawiera wytycznych wymaganych przez Konstytucję. Propozycja poprawki:

- w art. 4 w pkt 2 po wyrazie "oraz" dodaje się wyrazy "zakres zadań Kancelarii Sejmu w stosunku do poszkodowanych w tych wypadkach posłów do Parlamentu Europejskiego, uwzględniając w szczególności";

3) w art. 5 w pkt 1 sformułowanie lit. e powoduje, iż Kancelaria Senatu mogłaby być uznana za płatnika składek na ubezpieczenie społeczne eurodeputowanych, podczas gdy zgodnie z koncepcją ustawy wszelkie obowiązki w stosunku do posłów do Parlamentu Europejskiego wykonuje w ramach przyznanych jej na ten cel środków z budżetu państwa Kancelaria Sejmu. Należy skorygować niepoprawny legislacyjnie przepis wprowadzając następującą zmianę:

- w art. 5 w pkt 1, lit. e otrzymuje brzmienie:

"e) Kancelaria Sejmu w stosunku do posłów i posłów do Parlamentu Europejskiego wybranych w Rzeczypospolitej Polskiej oraz Kancelaria Senatu w stosunku do senatorów,".

Sporządziła Aleksandra Skorupka