Warszawa, dnia 2 lipca 2004 r.
Opinia do ustawy o ratyfikacji Protokołu zmieniającego do Europejskiej konwencji o zwalczaniu terroryzmu, sporządzonego w Strasburgu dnia 15 maja 2003 r.
W dniu 1 lipca 2004 r. Sejm wyraził zgodę na dokonanie przez Prezydenta RP ratyfikacji Protokołu zmieniającego do Europejskiej konwencji o zwalczaniu terroryzmu, sporządzonego w Strasburgu dnia 15 maja 2003 r.
Europejska Konwencja o zwalczaniu terroryzmu weszła w życie w dniu 4 sierpnia 1978 r. i obowiązuje wszystkie państwa członkowskie Rady Europy z wyjątkiem Księstwa Andory, Republiki Armenii oraz Byłej Jugosłowiańskiej Republiki Macedonii.
Protokół rozszerza i precyzuje katalog przestępstw, których dla celów ekstradycji nie uważa się za przestępstwa polityczne albo za pozostające w związku z przestępstwami politycznymi albo za przestępstwa popełnione z pobudek politycznych, dodaje do form zjawiskowych przestępstw objętych Konwencją organizowanie i polecanie popełnienia lub usiłowania popełnienia przestępstwa a ponadto uzupełnia przepisy dotyczące interpretacji postanowień Konwencji.
Zgodnie z art. 18, Protokół wejdzie w życie pierwszego dnia miesiąca następującego po upływie trzech miesięcy od dnia, w którym wszystkie strony Konwencji wyrażą zgodę na związanie się nim.
Wejście w życie Protokołu nie spowoduje konieczności wprowadzenia zmian w ustawodawstwie polskim oraz nie będzie się wiązało z dodatkowymi wydatkami dla budżetu Państwa.
Zważywszy, że Protokół dotyczy wolności, praw i obowiązków obywatelskich określonych w Konstytucji oraz spraw uregulowanych w ustawie, związanie się nim przez Rzeczpospolitą Polską powinno nastąpić w drodze ratyfikacji za uprzednią zgodą wyrażoną w ustawie (art. 89 ust. 1 pkt 2 i 5 Konstytucji RP).
Ustawa nie budzi zastrzeżeń legislacyjnych.
Oprac. Maciej Telec