Warszawa, dnia 4 maja 2004 r.

KANCELARIA SENATU

BIURO LEGISLACYJNE

Opinia do ustawy o finansowym wsparciu tworzenia w latach 2004-2005 lokali socjalnych, noclegowni i domów dla bezdomnych

Ustawa o finansowym wsparciu tworzenia w latach 2004-2005 lokali socjalnych, noclegowni i domów dla bezdomnych została uchwalona przez Sejm w dniu 29 kwietnia 2004 r. Ustawa ma pełnić funkcje pilotażowe we wdrażaniu rządowego "Programu budownictwa mieszkań dla osób wymagających pomocy socjalnej" w związku z tym ma charakter ustawy incydentalnej - przedsięwzięcia przez nią dofinansowywane muszą być zakończone do końca 2005 r.

Celem ustawy jest udzielenie pomocy gminom w zakresie realizowania przez nie zadania jakim jest zapewnianie lokali socjalnych i udzielanie schronienia osobom bezdomnym i najuboższym. Pomoc ta będzie polegać na finansowym wsparciu przedsięwzięć polegających na budowie lub przebudowie budynków mieszkalnych oraz zmianie sposobu użytkowania budynków niemieszkalnych w wyniku czego powstałyby lokale socjalne, noclegownie oraz domy dla bezdomnych.

Przyznawanie dofinansowania odbywać się będzie w drodze konkursu. Zespół utworzony przez Prezesa Rady Ministrów będzie opiniował i rekomendował najlepsze spośród przedsięwzięć zgłoszonych we wnioskach gmin. Wsparcie udzielane gminom będzie sięgać 35% kosztów przedsięwzięcia przy czym źródłem finansowania będzie Fundusz Dopłat ulokowany w Banku Gospodarstwa Krajowego.

Do kosztów przedsięwzięcia zalicza się koszty wszelkich robót budowlanych oraz koszty wykonania czynności specjalistycznych obciążających inwestora, w tym koszty projektowania, nadzoru i kierowania budową oraz rozliczenia robót budowlanych.

Wsparcie udzielane będzie gminom po udokumentowaniu przez nie zaangażowania środków własnych w wysokości co najmniej 30% przy czym do środków własnych zaliczone będą mogły być koszty zatrudnienia przez gminę bezrobotnych w ramach robót publicznych.

Ustawa zawiera przepisy ustalające kwestie rozliczenia przez gminy otrzymanej pomocy oraz przewiduje konsekwencje wykorzystania kwoty finansowania niezgodnie z celem jego udzielenia oraz opóźnień w realizacji inwestycji lub przedłożeniu rozliczenia kosztów.

Ustawa stanowi również, że gminy nie będą mogły przez 15 lat zmienić sposobu użytkowania lokali, noclegowni lub domów dla bezdomnych utworzonych przy wykorzystaniu finansowego wsparcia państwa. Naruszenie tego zakazu skutkować będzie obowiązkiem zwrotu pomocy wraz z odsetkami.

Ustawa nie budzi zastrzeżeń legislacyjnych.

Oprac. Beata Mandylis