Warszawa, dnia 20 kwietnia 2004 r.

 

KANCELARIA SENATU
BIURO LEGISLACYJNE

Opinia do ustawy o administrowaniu obrotem towarowym z zagranicą

Ustawa o administrowaniu obrotem towarowym z zagranicą zastąpi z dniem 1 maja 2004 r. obowiązującą ustawę o podobnym tytule, jednak w związku z tym, że środki w ramach Wspólnej Polityki Handlowej są ustanawiane przez Radę lub Komisję Europejską w drodze rozporządzeń stosowanych bezpośrednio, nowa ustawa ma ograniczony zakres regulacji. Celem jej jest umożliwienie :

W pierwszym z wymienionych zakresów ustawa rozstrzyga w jakim trybie i przez jaki organ będą wydawane pozwolenia importowe lub eksportowe przewidziane przepisami wspólnotowymi w ramach przywozu towarów pochodzących z kraju trzeciego na obszar celny Wspólnoty i wywozu towarów do kraju trzeciego z obszaru celnego Wspólnoty.

Właściwi ministrowie zostali upoważnieni do podjęcia niezbędnych działań w celu wykonania przepisów wspólnotowych, zwłaszcza nakładających na członków Wspólnoty obowiązki lub zalecenia, a także do wydania rozporządzeń umożliwiających pełne i prawidłowe wykonywanie środków handlowych Unii Europejskiej w zakresie towarów rolno - spożywczych.

Ustawa przewiduje utrzymanie możliwości ustanawiania w obrocie z krajami trzecimi automatycznej rejestracji, kontyngentu lub zakazu, znanych obecnie i funkcjonujących na podstawie aktualnie obowiązującej ustawy o administrowaniu obrotem towarami z zagranicą, przy czym możliwość ich stosowania została ograniczona do przypadków dozwolonych przez rozporządzenia unijne.

Ustawa nie budzi zastrzeżeń legislacyjnych.

Aleksandra Skorupka