Druk nr E 129

17 sierpnia 2005 r.

SENAT

RZECZYPOSPOLITEJ POLSKIEJ

V KADENCJA

opinia

KOMISJI Spraw Unii Europejskiej

o wniosku dotyczącym decyzji Rady UE w sprawie stanowiska Wspólnoty w Radzie Stowarzyszenia dotyczącego odstępstwa od Protokołu 4, dotyczącego definicji produktów pochodzących i metod współpracy administracyjnej, do Układu Eurośródziemnomorskiego ustanawiającego stowarzyszenie pomiędzy Wspólnotami Europejskimi i ich Państwami Członkowskimi z jednej strony a Królestwem Maroka z drugiej strony

Marszałek Senatu skierował do komisji projekt aktu prawnego UE; projekt stanowiska Rady Ministrów w sprawie tego dokumentu został przekazany w dniu 12 sierpnia 2005r.

Komisja rozpatrzyła wniosek na posiedzeniu w dniu 17 sierpnia 2005 r.

Sygnatura dokumentu

Komisja Europejska

COM (2005) 332 końcowy

Rada UE

11317/05

Przewodniczący Komisji

Spraw Unii Europejskiej

(-) Zygmunt Cybulski


OPINIA

Na podstawie art. 6 ust. 3 ustawy z dnia 11 marca 2004 r. o współpracy Rady Ministrów z Sejmem i Senatem w sprawach związanych z członkostwem Rzeczypospolitej Polskiej w Unii Europejskiej (Dz. U. nr 52, poz. 515), Komisja Spraw Unii Europejskiej przedstawia opinię o projekcie aktu prawnego Unii Europejskiej przyjętą na posiedzeniu w dniu 17 sierpnia 2005 r.

I Projekt aktu prawnego Unii Europejskiej

Wniosek dotyczący decyzji Rady UE w sprawie stanowiska Wspólnoty w Radzie Stowarzyszenia dotyczącego odstępstwa od Protokołu 4, dotyczącego definicji produktów pochodzących i metod współpracy administracyjnej, do Układu Eurośródziemnomorskiego ustanawiającego stowarzyszenie pomiędzy Wspólnotami Europejskimi i ich Państwami Członkowskimi z jednej strony a Królestwem Maroka z drugiej strony.

II Projekt stanowiska rządu Rzeczypospolitej Polskiej

Polska jest przeciwna przyjęciu proponowanej regulacji.

Jednak w przypadku, gdyby Polska była jedynym krajem Wspólnoty zajmującym w tej sprawie takie stanowisko, lub w przypadku braku możliwości stworzenia mniejszości blokującej, Polska wstrzyma się od głosu.

III Opinia komisji

Komisja Spraw Unii Europejskiej nie popiera wniosku dotyczącego decyzji Rady UE.