Druk nr E 117

1 czerwca 2005 r.

opinia

KOMISJI Spraw Unii Europejskiej

o wniosku dotyczącym dyrektywy Rady UE w sprawie zwalczania mątwika ziemniaczanego

Marszałek Senatu skierował do komisji projekt aktu prawnego UE; projekt stanowiska Rady Ministrów w sprawie tego dokumentu został przekazany w dniu 19 maja 2005 r.

Komisja rozpatrzyła wniosek na posiedzeniu w dniu 1 czerwca 2005 r.

Sygnatura dokumentu

Komisja Europejska

COM (2005) 151 końcowy

Rada UE

8399/05

Przewodniczący Komisji

Spraw Unii Europejskiej

(-) Zygmunt Cybulski


OPINIA

Na podstawie art. 6 ust. 1 ustawy z dnia 11 marca 2004 r. o współpracy Rady Ministrów z Sejmem i Senatem w sprawach związanych z członkostwem Rzeczypospolitej Polskiej w Unii Europejskiej (Dz. U. nr 52, poz. 515), Komisja Spraw Unii Europejskiej przedstawia opinię o projekcie aktu prawnego Unii Europejskiej przyjętą na posiedzeniu w dniu 1 czerwca 2005 r.

I Projekt aktu prawnego Unii Europejskiej

Wniosek dotyczący dyrektywy Rady w sprawie zwalczania mątwika ziemniaczanego.

II Projekt stanowiska rządu Rzeczypospolitej Polskiej

Omawiany projekt znacząco poszerza zakres obowiązków ciążących na urzędowych służbach Państw Członkowskich w stosunku do dotychczas obowiązujących przepisów. Ponadto niektóre z zapisów projektowanej dyrektywy budzą wątpliwości merytoryczne, w tym w zakresie skuteczności proponowanych działań zwalczających, a także wydają się być rozbieżne z innymi aktami prawnymi z zakresu zdrowia roślin.

Strona Polska wnioskuje o wniesienie do projektu następujących uwag:

- Projekt dyrektywy wymaga zharmonizowania jej przepisów z wymaganiami specjalnymi dotyczącymi mątwików określonymi w sekcji 2 części A w załączniku IV dyrektywy Rady 2000/29 z dnia 8 maja 2000 r. w sprawie środków ochronnych przed wprowadzaniem do Wspólnoty organizmów szkodliwych dla roślin lub produktów roślinnych i przed ich rozprzestrzenianiem się we Wspólnocie (Dz. U. L 169 z 10.7.2000, str. 1).

- Lista roślin zamieszczonych w załączniku I projektu dyrektywy wymaga weryfikacji. Powinna ona zostać poszerzona o wszystkie rośliny z korzeniami przeznaczone do sadzenia stwarzające możliwość rozprzestrzeniania się mątwików. Ponadto należy zsynchronizować załącznik I z przepisami dyrektywy Rady 2000/29/WE w tym zakresie.

- Należy doprecyzować i ujednolicić w ramach projektu dyrektywy kryteria na podstawie, których pole uznaje się za porażone przez mątwiki.

- Definicja pola używana w projektowanej dyrektywie powinna zostać ujednolicona z Międzynarodowym Standardem w zakresie środków Fitosanitarnych nr 5 (ISPM 5).

- Postępowanie z porażonym materiałem roślinnym mające na celu unieszkodliwienie i zabezpieczenie przed rozprzestrzenianiem się mątwików powinno zostać poszerzone o wszystkie dostępne metody i środki (np. określone w dyrektywie 98/57).

- Przepisy projektowanej dyrektywy zobowiązują Państwa Członkowskie do przekazywania do Komisji Europejskiej i Państw Członkowskich informacji dotyczących:

- przyjętej definicji pola,

- wyników urzędowych postępowań na obecność mątwików na polach przeznaczonych pod uprawę materiału rozmnożeniowego,

- wyników urzędowych badań przeprowadzonych na polach przeznaczonych pod uprawę ziemniaków konsumpcyjnych,

- krajowego urzędowego programu zwalczania mątwików,

- przełamania lub zmiany odporności odmian ziemniaków odpornych na mątwiki,

- wykazu wszystkich odmian ziemniaków dopuszczonych do obrotu,

- dodatkowych lub bardziej rygorystycznych środków podjętych przez Państwo Członkowskie w celu ochrony jego terytorium przed rozprzestrzenianiem się mątwików.

Proponuje się zastąpienie obowiązku przekazywania części wyżej wymienionych informacji udostępnianiem ich na żądanie tych stron.

III Opinia komisji

Komisja Spraw Unii Europejskiej popiera wniosek dotyczący dyrektywy Rady UE z uwzględnieniem uwag zawartych w projekcie stanowiska rządu.