Druk nr E 114
21 kwietnia 2005 r.
SENAT
RZECZYPOSPOLITEJ POLSKIEJ
V KADENCJA
Opinia
KOMISJI SPRAW UNII EUROPEJSKIEJ
o projekcie decyzji ramowej Rady UE w sprawie europejskiego tytułu egzekucyjnego oraz przekazywania osób skazanych pomiędzy Państwami Członk
owskimi UEMarszałek Senatu skierował do komisji projekt aktu prawnego UE; projekt stanowiska Rady Ministrów w sprawie tego dokumentu został przekazany w dniu 11 kwietnia 2005 r.
Komisja rozpatrzyła wniosek na posiedzeniu w dniu 21 kwietnia 2005 r.
Sygnatura dokumentu |
Komisja Europejska |
JAI (2005) 002 |
Rada UE |
Przewodniczący Komisji
Spraw Unii Europejskiej
(-) Zygmunt Cybulski
OPINIA
Na podstawie art. 6 ust. 1 ustawy z dnia 11 marca 2004 r. o współpracy Rady Ministrów z Sejmem i Senatem w sprawach związanych z członkostwem Rzeczypospolitej Polskiej w Unii Europejskiej (Dz. U. nr 52, poz. 515), Komisja Spraw Unii Europejskiej przedstawia opinię o projekcie aktu prawnego Unii Europejskiej przyjętą na posiedzeniu w dniu 21 kwietnia 2005 r.
I Projekt aktu prawnego Unii Europejskiej
Projekt decyzji ramowej Rady UE w sprawie europejskiego tytułu egzekucyjnego oraz przekazywania osób skazanych pomiędzy Państwami Członkowsk
imi UE.II Projekt stanowiska rządu Rzeczypospolitej Polskiej
Na obecnym etapie Rząd RP nie udzieli poparcia inicjatywie niniejszej decyzji ramowej. Brak jest przesłanek uzasadniających wdrożenie jej mechanizmów, tak z punktu widzenia potrzeb i skutków wobec RP, jak i na tle priorytetowych kierunków rozwoju obszaru wolności, bezpieczeństwa i sprawiedliwości oraz strategii wyznaczonych w dokumentach programowych UE w tym zakresie.
Wdrożenie tego aktu spowoduje również prawdopodobnie nieuzasadnione zakłócenie proporcji rozłożenia kosztów przestępczości w UE poprzez tworzenie konstrukcji odpowiedzialności państwa za czyny jego obywatela popełnione poza granicami jego jurysdykcji terytorialnej.
Rząd RP jest gotowy do reasumpcji swojego stanowiska pod warunkiem przedstawienia adekwatnego uzasadnienia celów wdrażania mechanizmu automatycznego przekazywania skazanych i trafności wyboru metod przewidzianych decyzją, a także korzyści, jakie miałaby przynieść w perspektywie rozwoju współpracy wymiaru sprawiedliwości UE w sprawach karnych.
Rząd RP nie będzie blokował przekazania propozycji na poziom grupy roboczej, jeśli opowie się za tym znacząca większość państw członkowskich.
III Opinia komisji
Komisja Spraw Unii Europejskiej nie popiera projektu decyzji ramowej.