Druk nr E 19
6 sierpnia 2004 r.
SENAT
RZECZYPOSPOLITEJ POLSKIEJ
V KADENCJA
OPINIA
KOMISJI SPRAW UNII EUROPEJSKIEJ
o projekcie dyrektywy Parlamentu Europejskiego i Rady w sprawie zharmonizowanego systemu informacji dotyczącego transportu na śródlądowych dro
gach wodnych (Proposal for a Directive of the European Parliament and of the Council on harmonized River Traffic Information Services on inland waterways in the Community)
Sygnatura dokumentu |
Komisja Europejska |
COM(2004) 392 końcowy |
Rada UE |
9912/04 |
Marszałek Senatu dnia 3 sierpnia 2004 r. skierował projekt dyrektywy do Komisji.
Komisja rozpatrzyła projekt dyrektywy na posiedzeniu w dniu 5 sierpnia 2004 r.
Przewodniczący Komisji
Spraw Unii Europejskiej
(-) Zygmunt Cybulski
OPINIA
Na podstawie art. 6 ust. 3 ustawy z dnia 11 marca 2004 r. o współpracy Rady Ministrów z Sejmem i Senatem w sprawach związanych z członkostwem Rzeczypospolitej Polskiej w Unii Europejskiej (Dz. U. nr 52, poz. 515), Komisja Spraw Unii Europejskiej przedstawia opinię w sprawie projektu aktu prawnego Unii Europejskiej przyjętą na posiedzeniu w dniu 5 sierpnia 2004 r.
I. Projekt aktu prawnego Unii Europejskiej:
Projekt dyrektywy Parlamentu Europejskiego i Rady w sprawie zharmonizowanego systemu informacji dotyczącego transportu na śródlądowych drogach wodnych
(Proposal for a Directive of the European Parliament and of the Council on harmonized River Traffic Information Services on inland waterways in the Community)II. Projekt stanowiska Rządu w sprawie projektu aktu prawnego Unii Eur
opejskiej:Polska wyraża poparcie dla postanowień zawartych w treści projektu dyrektywy, z uwagi na to, iż proponowane zapisy wpłyną na poprawę bezpieczeństwa ruchu żeglugowego na śródlądowych drogach wodnych i usprawnią przekazywanie informacji o ruchu na śródlądowych drogach wodnych.
Uwagi do projektu dyrektywy:
W art. 6 dotyczącym technologii pozycjonowania satelitarnego proponuje się nie wprowadzanie obowiązku w tym zakresie.
Art. 12.2 wydłużenie okresu dla zastosowania przedsięwzięć niezbędnych dla prawidłowego funkcjonowania RIS z 24 miesięcy do minimum 36 miesięcy.
III. Opinia komisji:
Komisja Spraw Unii Europejskiej popiera projekt dyrektywy Parlamentu Europejskiego i Rady z uwzględnieniem uwag zawartych w projekcie stanowiska Rządu.