Druk nr E 19

6 sierpnia 2004 r.

SENAT

RZECZYPOSPOLITEJ POLSKIEJ

V KADENCJA

OPINIA

KOMISJI SPRAW UNII EUROPEJSKIEJ

o projekcie dyrektywy Parlamentu Europejskiego i Rady w sprawie zharmonizowanego systemu informacji dotyczącego transportu na śródlądowych drogach wodnych (Proposal for a Directive of the European Parliament and of the Council on harmonized River Traffic Information Services on inland waterways in the Community)

Sygnatura dokumentu

Komisja Europejska

COM(2004) 392 końcowy

Rada UE

9912/04

Marszałek Senatu dnia 3 sierpnia 2004 r. skierował projekt dyrektywy do Komisji.

Komisja rozpatrzyła projekt dyrektywy na posiedzeniu w dniu 5 sierpnia 2004 r.

Przewodniczący Komisji

Spraw Unii Europejskiej

(-) Zygmunt Cybulski


OPINIA

Na podstawie art. 6 ust. 3 ustawy z dnia 11 marca 2004 r. o współpracy Rady Ministrów z Sejmem i Senatem w sprawach związanych z członkostwem Rzeczypospolitej Polskiej w Unii Europejskiej (Dz. U. nr 52, poz. 515), Komisja Spraw Unii Europejskiej przedstawia opinię w sprawie projektu aktu prawnego Unii Europejskiej przyjętą na posiedzeniu w dniu 5 sierpnia 2004 r.

I. Projekt aktu prawnego Unii Europejskiej:

Projekt dyrektywy Parlamentu Europejskiego i Rady w sprawie zharmonizowanego systemu informacji dotyczącego transportu na śródlądowych drogach wodnych (Proposal for a Directive of the European Parliament and of the Council on harmonized River Traffic Information Services on inland waterways in the Community)

II. Projekt stanowiska Rządu w sprawie projektu aktu prawnego Unii Europejskiej:

Polska wyraża poparcie dla postanowień zawartych w treści projektu dyrektywy, z uwagi na to, iż proponowane zapisy wpłyną na poprawę bezpieczeństwa ruchu żeglugowego na śródlądowych drogach wodnych i usprawnią przekazywanie informacji o ruchu na śródlądowych drogach wodnych.

Uwagi do projektu dyrektywy:

W art. 6 dotyczącym technologii pozycjonowania satelitarnego proponuje się nie wprowadzanie obowiązku w tym zakresie.

Art. 12.2 wydłużenie okresu dla zastosowania przedsięwzięć niezbędnych dla prawidłowego funkcjonowania RIS z 24 miesięcy do minimum 36 miesięcy.

III. Opinia komisji:

Komisja Spraw Unii Europejskiej popiera projekt dyrektywy Parlamentu Europejskiego i Rady z uwzględnieniem uwag zawartych w projekcie stanowiska Rządu.