Druk nr 887 S

15 marca 2005 r.

SENAT

RZECZYPOSPOLITEJ POLSKIEJ

V KADENCJA

SPRAWOZDANIE

KOMISJI USTAWODAWSTWA I PRAWORZĄDNOŚCI,

KOMISJI POLITYKI SPOŁECZNEJ I ZDROWIA

oraz

KOMISJI OBRONY NARODOWEJ I BEZPIECZEŃSTWA PUBLICZNEGO

o projekcie uchwały w sprawie utworzenia Centralnego Szpitala Weteranów w Łodzi
(druk nr 887)

Marszałek Senatu w dniu 17 lutego 2005 r. - zgodnie z art. 79 ust. 1, w związku z art. 84 ust. 5 Regulaminu Senatu - skierował do Komisji Ustawodawstwa i Praworządności, Komisji Polityki Społecznej i Zdrowia oraz Komisji Obrony Narodowej i Bezpieczeństwa Publicznego projekt uchwały w sprawie utworzenia Centralnego Szpitala Weteranów w Łodzi w celu rozpatrzenia go w pierwszym czytaniu.

Komisje na wspólnym posiedzeniu w dniu 15 marca 2005 r. - zgodnie z art. 80 ust. 1 i 2 Regulaminu Senatu - po rozpatrzeniu projektu uchwały w pierwszym czytaniu wprowadziły do niego poprawkę i wnoszą o przyjęcie przez Senat jednolitego, załączonego projektu uchwały.

Przewodnicząca Komisji

Przewodniczący Komisji

Ustawodawstwa i Praworządności

Obrony Narodowej i Bezpieczeństwa Publicznego

(-) Teresa Liszcz

(-) Wiesław Pietrzak

Przewodnicząca Komisji

Polityki Społecznej i Zdrowia

(-) Krystyna Sienkiewicz


p r o j e k t

U C H W A Ł A

SENATU RZECZYPOSPOLITEJ POLSKIEJ

z dnia

w sprawie utworzenia Centralnego Szpitala Weteranów w Łodzi

Zgodnie z Konstytucją Rzeczypospolitej Polskiej, przepisami ustawy dotyczącej uprawnień kombatanckich, a przede wszystkim zgodnie tradycją i nakazem moralnym, w naszym kraju szczególny szacunek należy się wszystkim tym, którzy z poświęceniem i zaangażowaniem walczyli o wolną i niepodległą Polskę.

Poza malejącą już grupą kombatantów i weteranów II wojny światowej, w Polsce żyją tysiące uczestników innych konfliktów zbrojnych oraz misji pokojowych i stabilizacyjnych. Ich leczenie, będące procesem długotrwałym i wieloprofilowym, wymaga wysokospecjalistycznej wiedzy, opartej o doświadczenie z zakresu medycyny wojskowej.

Senat Rzeczypospolitej Polskiej zwraca się zatem do Rządu polskiego o utworzenie Centralnego Szpitala Weteranów w Łodzi na bazie Uniwersyteckiego Szpitala Klinicznego nr 2 im. Wojskowej Akademii Medycznej Uniwersytetu Medycznego w Łodzi oraz - w porozumieniu z Narodowym Funduszem Zdrowia - o alokację środków na realizację jego zadań, czyli udzielanie świadczeń medycznych na rzecz kombatantów i weteranów.

Uchwała podlega ogłoszeniu w Dzienniku Urzędowym Rzeczypospolitej Polskiej "Monitor Polski".