Druk nr 884 S
16 lutego 2005 r.
SENAT
RZECZYPOSPOLITEJ POLSKIEJ
V KADENCJA
SPRAWOZDANIE
KOMISJI USTAWODAWSTWA I PRAWORZĄDNOŚCI
oraz
KOMISJI KULTURY I ŚRODKÓW PRZEKAZU
o projekcie uchwały w 500 rocznicę urodzin Mikołaja Reja ojca piśmiennictwa polskiego (
druk nr 884)Marszałek Senatu w dniu 10 lutego 2005 r. - zgodnie z art. 79 ust. 1, w związku z art. 84 ust. 5 Regulaminu Senatu - skierował do Komisji Ustawodawstwa i Praworządności oraz Komisji Kultury i Środków Przekazu projekt uchwały w 500 rocznicę urodzin Mikołaja Reja ojca piśmiennictwa polskiego w celu rozpatrzenia go w pierwszym czytaniu.
Komisje na wspólnym posiedzeniu w dniu 16 lutego 2005 r. - zgodnie z art. 80 ust. 2 Regulaminu Senatu - po rozpatrzeniu projektu uchwały w pierwszym czytaniu wprowadziły do niego poprawki i wnoszą o przyjęcie przez Senat jednolitego, załączonego projektu uchwały
.
Przewodniczący Komisji |
Przewodnicząca Komisji |
Kultury i Środków Przekazu |
Ustawodawstwa i Praworządności |
(-) Grzegorz Matuszak |
(-) Teresa Liszcz |
p r o j e k t
UCHWAŁA
SENATU RZECZYPOSPOLITEJ POLSKIEJ
z dnia .....................
w 500 rocznicę urodzin Mikołaja Reja ojca piśmiennictwa polskiego
W dniu 4 lutego 2005 r. minęła 500 rocznica urodzin Mikołaja Reja z Nagłowic, ojca piśmiennictwa polskiego, twórcy zaliczonego do narodowego panteonu kultury staropolskiej. Położył on podwaliny pod polski język literacki, a dla potomnych zostawił interesujący obraz życia i poglądów swej epoki.
Powszechnie znane słowa Mikołaja Reja:
niechaj to narodowie wżdy postronni znają,
iż Polacy nie gęsi, iż swój język mają
przypominały współczesnym autorom i kolejnym pokoleniom potrzebę doceniania mowy ojczystej. Rej podejmował w swych dziełach zasadnicze zagadnienia ustrojowe Polski, a jako rzecznik reformacji w dialogach religijno-dydaktycznych krytykował naganne postawy i egoistyczne zachowania rodaków.
Współcześnie, gdy zgiełk sporów i waśni politycznych nie sprzyja rozwiązywaniu problemów życiowych dużej części polskiego społeczeństwa takie opinie Mikołaja Reja, jak:
Wierę snadź z sejmu naszego
Nie słychamy nic dobrego; (...)
Pewnie Pospolitej Rzeczy
Żadny tam nie ma na pieczy.
lub
Ksiądz pana wini, pan księdza,
A nam prostym zewsząd nędza.
zachowują aktualność i trafność.
Senat Rzeczypospolitej Polskiej oddaje hołd ojcu piśmiennictwa polskiego w 500 rocznicę jego urodzin i pragnie zwrócić uwagę obywateli na nieprzemijające wartości dzieła Mikołaja Reja, potrzebę upowszechniania jego twórczości oraz szacunku dla wielkiej tradycji polskiej literatury i kultury.
Uchwała podlega ogłoszeniu w Dzienniku Urzędowym Rzeczypospolitej Polskiej "Monitor Polski".