Druk nr 883

7 lutego 2005 r.

SENAT

RZECZYPOSPOLITEJ POLSKIEJ

V KADENCJA

Pan
Longin PASTUSIAK
MARSZAŁEK SENATU
RZECZYPOSPOLITEJ POLSKIEJ

Na podstawie art. 84 ust. 1 Regulaminu Senatu, my niżej podpisani senatorowie wnosimy projekt uchwały w sześćdziesiątą rocznicę walk o Wał Pomorski.

Do reprezentowania nas w pracach nad tym projektem uchwały upoważniamy senatora Witolda Gładkowskiego.

W załączeniu przekazujemy projekt uchwały.

(-) Marek Balicki

(-) Mirosław Lubiński

(-) Czesława Christowa

(-) Grzegorz Niski

(-) Witold Gładkowski

(-) Zbyszko Piwoński

(-) Ryszard Jarzembowski

(-) Krystyna Sienkiewicz

(-) Zbigniew Kulak

(-) Jan Szafraniec

(-) Grzegorz Lipowski

(-) Maria Szyszkowska


p r o j e k t

UCHWAŁA

SENATU RZECZPOSPOLITEJ POLSKIEJ

z dnia

w sześćdziesiątą rocznicę walk o Wał Pomorski

W lutym br. mija 60 lat od zwycięskich walk Wojska Polskiego o Wał Pomorski.

Po ciężkich bojach dywizje I Armii Wojska Polskiego wespół z radzieckimi otworzyły drogę do operacji berlińskiej i w znacznej mierze przyczyniły się do przyspieszenia końca II wojny światowej.

Przygotowując się do obchodów 60 rocznicy jej zakończenia, jesteśmy winni pamięć, cześć i szacunek bohaterom krwawych walk na Pomorzu Zachodnim w lutym 1945 r.

Uchwała Senatu RP podjęta w rocznicę tych wydarzeń jest hołdem oddanym poległym i wskazuje na zasługi Tych, którzy męstwem stworzyli drogę powrotu Pomorza Zachodniego do Polski.

Niech pamięć o Bohaterach tamtego czasu trwa, Oni zaś pozostaną wzorem patriotyzmu dla kolejnych pokoleń Polaków.

Uchwała podlega ogłoszeniu w Dzienniku Urzędowym Rzeczpospolitej Polskiej "Monitor Polski"


UZASADNIENIE

W bieżącym roku mija 60 rocznica krwawych zmagań Wojska Polskiego walczącego wraz z Armią Radziecką o przełamanie umocnień Wału Pomorskiego. To jedna z najkrwawszych bitew II wojny światowej jaka została stoczona na Pomorzu Zachodnim. Zadecydowała ona w znacznej mierze o otwarciu drogi do operacji berlińskiej, a w konsekwencji skróceniu II wojny światowej w Europie.

O zaciętości zmagań świadczą liczne żołnierskie cmentarze na trasie tych heroicznych walk w: Wałczu, Szczecinku, Czaplinku i Kołobrzegu. Według źródeł historycznych, w bojach o umocnienia Wału Pomorskiego zginęło ponad 3 tys. żołnierzy polskich, 2767 było rannych a 3715 zaginionych. Łączne straty ponad 10 tysięcy żołnierzy i oficerów.

Walki na wale pomorskim były najtrudniejszą batalią jaką przyszło stoczyć żołnierzom I Armii Wojska Polskiego. Była to jedna z najistotniejszych kampanii zbrojnych w celu obalenia totalitaryzmu hitlerowskiego.

Walki na Wale Pomorskim, na którego umocnieniach zorganizowany był wyjątkowo silny opór wojsk niemieckich, to jedna z najtrudniejszych batalii jakie przyszło stoczyć żołnierzom I Armii Wojska Polskiego i zarazem jedna ze znaczących kampanii zbrojnych na drodze do obalania hitlerowskiego totalitaryzmu.

Bohaterom tych walk, bohaterom tamtych dni jesteśmy winni pamięć, cześć i szacunek. Dlatego dziś, w przededniu 60 rocznicy zakończenia II wojny światowej, naszym obywatelskim i patriotycznym obowiązkiem jest przypomnienie żołnierskiego czynu zbrojnego na ziemiach, które stały się nieodłączną częścią państwa polskiego.

Szczególnie nam senatorom RP godzi się przypominać o tych faktach historycznych, które zadecydowały o powrocie Ziemi Zachodniopomorskiej do Macierzy!