Druk nr 879

25 stycznia 2005 r.

SENAT

RZECZYPOSPOLITEJ POLSKIEJ

V KADENCJA

Pan
Longin PASTUSIAK
MARSZAŁEK SENATU
RZECZYPOSPOLITEJ POLSKIEJ

Na podstawie art. 84 ust. 1 Regulaminu Senatu, my niżej podpisani senatorowie wnosimy projekt uchwały w sześćdziesiątą rocznicę oswobodzenia KL Auschwitz.

Do reprezentowania nas w pracach nad tym projektem uchwały upoważniamy senator Aleksandrę Koszadę.

W załączeniu przekazujemy projekt uchwały.

(-) Gerard Czaja

(-) Stanisław Nicieja

(-) Jolanta Danielak

(-) Longin Pastusiak

(-) Ryszard Jarzembowski

(-) Zbyszko Piwoński

(-) Aleksandra Koszada

(-) Tadeusz Rzemykowski

(-) Kazimierz Kutz

(-) Krystyna Sienkiewicz

(-) Teresa Liszcz

(-) Andrzej Spychalski

(-) Grzegorz Matuszak

 


p r o j e k t

U C H W A Ł A

SENATU RZECZYPOSPOLITEJ POLSKIEJ

z dnia .......

w sześćdziesiątą rocznicę oswobodzenia KL Auschwitz

27 stycznia 2005 r. upłynęło 60 lat od dnia oswobodzenia Konzentrationslager Auschwitz. Świat obiegły zdjęcia filmowe i fotografie ukazujące rozmiar największej hekatomby w historii ludzkości oraz ogrom zła i zbrodni do jakich zdolny jest człowiek. Uciekający z Auschwitz zbrodniarze hitlerowscy nie zdołali zatrzeć śladów popełnionego tu ludobójstwa. Obóz koncentracyjny w Oświęcimiu na wieki pozostanie pomnikiem ofiar i przerażającym przypomnieniem zbrodni. Zbrodni zaplanowanej przez hitlerowski faszyzm z zimną krwią i technokratyczną precyzją. Zbrodni popełnionej wobec wszystkich narodów na świecie. Głównie wobec narodu żydowskiego, ale także polskiego, cygańskiego, rosyjskiego i innych (Niemców nie wykluczając).

Oświęcim w czasie wojny, z typowego polskiego przedwojennego miasteczka stał się groźnym Auschwitz - niemieckim obozem zagłady, w którym zginęli więźniowie wielu krajów i narodów. Jako pierwsi zginęli tu właśnie żydowscy i polscy mieszkańcy tego miasta.

Dziś gdy czasami z powodu nieuctwa, lub niejasnych kalkulacji politycznych słyszymy sformułowanie "polski obóz koncentracyjny w Oświęcimiu" nie możemy milczeć. 60 lat to mało aby zapomnieć o tym kto i dlaczego zbudował ten obóz i do czego ten obóz służył. Prawda o Auschwitz powinna trwać wiecznie. Tylko bowiem prawda pozwoli nam walczyć w obronie takich wartości ludzkich, które nigdy nie dopuszczą do powtórzenia zbrodni podobnej do oświęcimskiej. Miasto zagłady na zawsze powinno przypominać o konieczności pokoju. Powinno być miastem pokoju.

Oddając hołd tym, którzy ginęli w KL Auschwitz musimy przypominać o nich, aby ofiara ich życia nie była daremna.