Druk nr 568 A

5 stycznia 2004 r.

SENAT

RZECZYPOSPOLITEJ POLSKIEJ

V KADENCJA

SPRAWOZDANIE

KOMISJI USTAWODAWSTWA I PRAWORZĄDNOŚCI

(wraz z wnioskami mniejszości komisji)

o uchwalonej przez Sejm w dniu 18 grudnia 2003 r.

ustawie - Ordynacja wyborcza do Parlamentu Europejskiego

Marszałek Senatu dnia 22 grudnia 2003 r. skierował ustawę do Komisji.

Po rozpatrzeniu ustawy na posiedzeniu w dniu 30 grudnia 2003 r.

- Komisja wnosi:

Wysoki Senat uchwalić raczy załączony projekt uchwały.

Przewodnicząca Komisji

Ustawodawstwa i Praworządności

(-) Teresa Liszcz


p r o j e k t

U C H W A Ł A

SENATU RZECZYPOSPOLITEJ POLSKIEJ

z dnia

w sprawie ustawy - Ordynacja wyborcza do Parlamentu Europejskiego

Senat, po rozpatrzeniu uchwalonej przez Sejm na posiedzeniu w dniu 18 grudnia 2003 r. ustawy - Ordynacja wyborcza do Parlamentu Europejskiego, wprowadza do jej tekstu następujące poprawki:

1)

w art. 2 skreśla się ust. 3;

2)

w art. 4 skreśla się wyrazy "są przedstawicielami Narodów państw Unii Europejskiej;";

3)

w art. 9 po wyrazach "kończy 21 lat" dodaje się wyrazy ", nie była karana za przestępstwo popełnione umyślnie, ścigane z oskarżenia publicznego";

4)

w art. 16 w ust. 1 w pkt 4 skreśla się wyrazy ", w tym głosowania korespondencyjnego";

5)

w art. 17 w ust. 4 i 6 wyraz "siebie" zastępuje się wyrazami "swoich członków";

6)

w art. 35:

a) dodaje się ust. 1a i 1b w brzmieniu:

"1a. Do sporządzania spisów wyborców w szpitalach i zakładach pomocy społecznej stosuje się odpowiednio przepisy art. 20 ust. 1 i 2 Ordynacji wyborczej do Sejmu i do Senatu.

1b. Do sporządzania spisów wyborców w zakładach karnych i aresztach śledczych stosuje się odpowiednio przepisy art. 20 ust. 3 - 5 Ordynacji wyborczej do Sejmu i do Senatu.",

b) w ust. 3 wyrazy "ust. 1 i 2" zastępuje się wyrazami "ust. 1 - 2";

7)

dodaje się art. 35a i 35b w brzmieniu:

"Art. 35a. 1. Wyborcy przebywający na polskich statkach morskich znajdujących się w podróży w dniu wyborów wpisywani są do spisu wyborców sporządzanego przez kapitana statku.

2. Wpisu dokonuje się na podstawie wniosku wyborcy zgłoszonego najpóźniej w 5 dniu przed dniem wyborów. Wniosek powinien zawierać nazwisko i imiona, imię ojca, datę urodzenia, numer ewidencyjny PESEL lub numer ważnego polskiego paszportu oraz adres zamieszkania, a w przypadku obywatela Unii Europejskiej niebędącego obywatelem polskim, numer innego ważnego dokumentu stwierdzającego tożsamość, a także miejsce i datę jego wydania oraz miejsce wpisania wyborcy do rejestru wyborców.

3. Przepis art. 36 stosuje się odpowiednio do wyborców przebywających na polskich statkach morskich, z tym że zaświadczenie wydaje kapitan statku, który sporządził spis wyborców.

4. Minister właściwy do spraw gospodarki morskiej, po porozumieniu z Państwową Komisją Wyborczą, określi, w drodze rozporządzenia, sposób sporządzania i aktualizacji spisu wyborców, o którym mowa w ust. 1, a także sposób powiadamiania urzędów gmin o objętych spisem wyborców osobach stale zamieszkałych w kraju i sposób wydawania zaświadczeń o prawie do głosowania.

Art. 35b. 1. Wyborcy przebywający za granicą i posiadający ważne polskie paszporty lub w przypadku obywateli Unii Europejskiej niebędących obywatelami polskimi, posiadający ważny paszport lub inny dokument stwierdzający tożsamość, wpisywani są do spisu wyborców sporządzanego przez właściwego terytorialnie konsula.

2. Wpisu dokonuje się na podstawie osobistego zgłoszenia wniesionego ustnie, pisemnie, telefonicznie, telegraficznie lub telefaksem. Zgłoszenie powinno zawierać nazwisko i imiona, imię ojca, datę urodzenia oraz miejsce stałego zamieszkania wyborcy, numer ważnego paszportu, a także miejsce i datę jego wydania, lub w przypadku obywateli Unii Europejskiej niebędących obywatelami polskimi, numer innego ważnego dokumentu stwierdzającego tożsamość, a także miejsce i datę jego wydania oraz miejsce wpisania wyborcy do rejestru wyborców. Zgłoszenia można dokonać najpóźniej w 5 dniu przed dniem wyborów.

3. Przepis art. 36 stosuje się odpowiednio do wyborców, o których mowa w ust. 1, z tym że zaświadczenie wydaje konsul, który sporządził spis wyborców.

4. Minister właściwy do spraw zagranicznych, po porozumieniu z Państwową Komisją Wyborczą, określi, w drodze rozporządzenia, sposób sporządzania i aktualizacji spisu wyborców, o którym mowa w ust. 1, a także sposób powiadamiania urzędów gmin o objętych spisem wyborców osobach stale zamieszkałych w kraju i sposób wydawania zaświadczeń o prawie do głosowania.";

8)

skreśla się art. 37 - 39;

9)

w art. 41 dodaje się ust. 8 w brzmieniu:

"8. Reklamacje w sprawach spisu wyborców dotyczącego osób, o których mowa w art. 35a ust. 1 i art. 35b ust. 1, rozpatrują odpowiednio kapitan statku albo konsul. Od decyzji podjętych w tych sprawach nie przysługuje środek prawny.";

10)

w art. 42 skreśla się pkt 3;

11)

w art. 43 w ust. 1 dodaje się pkt 3 - 5 w brzmieniu:

"3) w obwodach głosowania utworzonych w zakładach karnych i aresztach śledczych;

4) w obwodach głosowania utworzonych za granicą;

5) w obwodach głosowania utworzonych na polskich statkach morskich.";

12)

dodaje się art. 43a w brzmieniu:

"Art. 43a. 1. Tworzy się obwody głosowania dla wyborców przebywających za granicą.

2. Obwody głosowania, o których mowa w ust. 1, tworzy, w drodze rozporządzenia, minister właściwy do spraw zagranicznych, po porozumieniu z Państwową Komisją Wyborczą, wyznaczając siedziby obwodowych komisji wyborczych.

3. Obwody głosowania, o których mowa w ust. 1, wchodzą w skład okręgu wyborczego właściwego dla miasta stołecznego Warszawy.

4. Tworzy się obwody głosowania dla wyborców przebywających na polskich statkach morskich, które znajdują się w podróży w okresie obejmującym dzień wyborów, jeżeli przebywa na nich co najmniej 15 wyborców i jeżeli istnieje możliwość przekazania właściwej okręgowej komisji wyborczej wyników głosowania niezwłocznie po jego zakończeniu.

5. W rozumieniu niniejszej ustawy polskim statkiem morskim jest statek będący w całości własnością polskiego armatora mającego siedzibę w kraju, podnoszący polską banderę i dowodzony przez polskiego kapitana.

6. Obwody głosowania, o których mowa w ust. 4, tworzy, w drodze rozporządzenia, minister właściwy do spraw gospodarki morskiej, po porozumieniu z Państwową Komisją Wyborczą, na wniosek armatora zgłoszony najpóźniej w 30 dniu przed dniem wyborów.

7. Obwody głosowania, o których mowa w ust. 4, wchodzą w skład okręgu wyborczego właściwego dla siedziby armatora.";

13)

w art. 49 w ust. 3, w art. 50 w ust. 3 oraz w art. 51 w ust. 4 wyraz "60" zastępuje się wyrazem "50";

14)

w art. 54 w ust. 4 i w art. 97 w ust. 3 wyrazy "7 sędziów" zastępuje się wyrazami "3 sędziów";

15)

w art. 60 w ust. 1 wyrazy "15 000 wyborców" zastępuje się wyrazami "10 000 wyborców";

16)

w art. 60:

a) ust. 2 i 3 otrzymują brzmienie:

"2. Komitet wyborczy, który z zachowaniem wymogów określonych w ust. 1 zarejestrował listy okręgowe co najmniej w połowie okręgów wyborczych, uprawniony jest do zgłoszenia dalszych list bez poparcia zgłoszenia podpisami wyborców.

3. Zgłoszenie list okręgowych przez komitety wyborcze spełniające warunek, o którym mowa w ust. 2, następuje na podstawie zaświadczenia Państwowej Komisji Wyborczej wydanego na wniosek zainteresowanego komitetu wyborczego, złożony do 40 dnia przed dniem wyborów.",

b) skreśla się ust. 4;

17)

w art. 63 w ust. 1 wyraz "50" zastępuje się wyrazem "40";

18)

w art. 69 w ust. 1 wyraz "40" zastępuje się wyrazem "30";

19)

w art. 70 w ust. 2 skreśla się wyrazy "najpóźniej w 30 dniu przed dniem wyborów";

20)

w art. 71 w ust. 2 wyraz "35" zastępuje się wyrazem "15";

21)

w art. 78 w ust. 6 skreśla się wyraz "odpowiednio";

22)

skreśla się rozdział 14;

23)

skreśla się art. 124;

24)

w art. 125:a) w ust. 1 skreśla się wyrazy "oraz protokołu głosowania korespondencyjnego w okręgu",

b) w ust. 2 skreśla się wyrazy "oraz głosowania korespondencyjnego w okręgu";

25)

w art. 151 w ust. 2 wyrazy "nie dopuszcza do umieszczenia" zastępuje się wyrazami "dopuszcza do nieumieszczenia";

26)

skreśla się art. 158;

27)

w art. 161 w ust. 2 po wyrazach "komitet wyborczy" dodaje się wyrazy ", a także o dopuszczalnym terminie dokonywania wpłat";

28)

w art. 185 w pkt 4 po wyrazach "art. 15a" dodaje się wyrazy "i 15b" oraz dodaje się art. 15b w brzmieniu:

"Art. 15b. 1. Minister właściwy do spraw administracji publicznej przekazuje właściwym organom państw członkowskich Unii Europejskiej dane dotyczące obywateli polskich chcących korzystać z praw wyborczych na terytorium innego państwa członkowskiego Unii Europejskiej, w zakresie niezbędnym do korzystania z tych praw.

2. Dane, o których mowa w ust. 1, przekazuje wójt, burmistrz (prezydent miasta) na żądanie i za pośrednictwem właściwego miejscowo wojewody ministrowi właściwemu do spraw administracji publicznej.".


WNIOSKI MNIEJSZOŚCI

1) w art. 88 dodaje się ust. 3a w brzmieniu:

"3a. Przepisu ust. 3 nie stosuje się do jednorazowych wpłat kwot nieprzekraczających minimalnego wynagrodzenia za pracę, ustalanego na podstawie odrębnych przepisów, obowiązującego w dniu poprzedzającym wpłatę, dokonywanych na rzecz komitetu wyborczego wyborców.";

2) w art. 101 dodaje się ust. 1a w brzmieniu:

"1a. Przepis ust. 1 nie dotyczy korzyści majątkowych przekazanych komitetowi wyborczemu z naruszeniem przepisów niniejszej ustawy, których komitet wyborczy nie przyjął lub zwrócił darczyńcy w nieprzekraczalnym terminie 30 dni od daty dokonania darowizny.".