Druk nr 488
2 października 2003 r.
SENAT
RZECZYPOSPOLITEJ POLSKIEJ
V KADENCJA
Pan
Longin PASTUSIAK
MARSZAŁEK SENATU
RZECZYPOSPOLITEJ POLSKIEJ
Na podstawie art. 84 ust. 1 Regulaminu Senatu, my niżej podpisani senatorowie wnosimy projekt uchwały w XXV rocznicę pontyfikatu Jana Pawła II.
Do reprezentowania nas w pracach nad tym projektem uchwały upoważniamy senator Teresę Liszcz.
W załączeniu przekazujemy projekt uchwały.
/-/ Franciszek Bachleda-Księdzularz |
/-/ Teresa Liszcz |
/-/ Mieczysław Janowski |
/-/ Krzysztof Piesiewicz |
/-/ Anna Kurska |
/-/ Edmund Wittbrodt |
/-/ Kazimierz Kutz |
projekt
UCHWAŁA
z dnia.........
w XXV rocznicę pontyfikatu Jana Pawła II
W dniu 22 października 2003 roku mija XXV lat od rozpoczęcia pontyfikatu przez Jana Pawła II.
Senat RP wyraża wielkie uznanie Papieżowi - Polakowi za nieustające głoszenie przesłania światu, iż źródłem wszelkich praw i obowiązków jest poszanowanie godności osoby ludzkiej oraz za konsekwentne nauczanie o znaczeniu braterstwa i solidarności między ludźmi i narodami.
Dla całej ludzkości Jan Paweł II pozostaje znakiem orędzia pokoju i nadziei na lepsze jutro. Senat RP wyraża wdzięczność za wkład Jana Pawła II w przemiany jakie nastąpiły w naszej ojczyźnie przez ostatnie ćwierćwiecze. To nauczanie Jana Pawła II było jednym z najważniejszych czynników, które spowodowały, iż przemiany w naszej ojczyźnie doprowadziły Polskę i Polaków do wolności i demokracji i nie zostały okupione falą przemocy a stały się wzorem dla innych narodów.
W XXV rocznicę pontyfikatu Senat RP dołącza się do życzeń płynących z wielu zakątków świata dla Jana Pawła II, szczególnie tych, które mówią o tym, aby Jego pontyfikat nadal przynosił ludzkości nadzieję pokoju i braterstwa.
Uchwała
podlega ogłoszeniu w Dzienniku Urzędowym Rzeczypospolitej Polskiej "Monitor Polski".Uzasadnienie
Mija ćwierć wieku od dnia wyboru arcybiskupa Krakowa kardynała Karola Wojtyły na papieża, który przybrał imię Jana Pawła II. Jest oczywiste, że był to ważny dzień dla Polski i Polaków. Dzisiaj wiemy, że ten pontyfikat naznaczył silnie losy świata będąc znakiem pokoju i braterstwa. Dzień 16 października 1978 roku pozostanie również ważnym dniem w historii narodu i państwa polskiego. Dlatego wydaje się całkowicie uzasadnione aby Senat RP przez swoją uchwałę do
strzegł tę rocznicę i wyraził uznanie jednej z najwybitniejszych postaci w historii Polski.