Druk nr 321
20 stycznia 2003 r.
SENAT
RZECZYPOSPOLITEJ POLSKIEJ
V KADENCJA
KOMISJA
EMIGRACJI I POLAKÓW ZA GRANICĄ
KOMISJA
GOSPODARKI I FINANSÓW PUBLICZNYCH
Pan
Longin PASTUSIAK
MARSZAŁEK SENATU
RZECZYPOSPOLITEJ POLSKIEJ
Na podstawie art. 84 ust. 1 Re
gulaminu Senatu Komisja Emigracji i Polaków za Granicą oraz Komisja Gospodarki i Finansów Publicznych wnoszą projekt uchwały w sprawie uczczenia wybitnych osiągnięć Ignacego Łukasiewicza, pioniera światowego przemysłu naftowego i gazowniczego.Jednocześnie informujemy, że w dalszych pracach nad tym projektem uchwały komisje reprezentować będzie senator Tadeusz Rzemykowski.
W załączeniu przekazujemy projekt uchwały.
Przewodniczący Komisji |
Zastępca Przewodniczącego Komisji |
Emigracji i Polaków za Granicą |
Gospodarki i Finansów Publicznych |
(-) Tadeusz Rzemykowski |
(-) Genowefa Ferenc |
Projekt
Uchwała
z dnia.....
w sprawie uczczenia wybitnych osiągnięć Ignacego Łukasiewicza, pioniera światowego przemysłu naftowego i gazowniczego
W roku 2003 obchodzimy 150.
rocznicę powstania światowego przemysłu naftowego i gazowniczego. Pionierem tego przemysłu był Ignacy Łukasiewicz, wielki Polak, wynalazca, przemysłowiec i działacz gospodarczy.Ignacy Łukasiewicz jest konstruktorem lampy naftowej, organizatorem kopalni i destylarni ropy naftowej oraz twórcą metody jej destylacji, a także autorem udarowej metody wierceń naftowych. Był też organizatorem i pierwszym prezesem Towarzystwa dla Opieki i Rozwoju Przemysłu i Górnictwa Naftowego, przekształconego później w Krajowe
Towarzystwo Naftowe.Ignacy Łukasiewicz wniósł wielki wkład w rozwój polskiej i światowej gospodarki. Niech pamięć o Jego osiągnięciach i zasługach trwa i będzie wzorem dla przyszłych pokoleń Polaków.
Uchwała podlega ogłoszeniu w Dzienniku Urzędowym Rzec
zypospolitej Polskiej "Monitor Polski".Uzasadnienie
W bogatej historii naszego narodu wielu znakomitych Polaków dało początek rzeczom wielkim i niezniszczalnym. Wśród nich pierwsze miejsce zajmuje Ignacy Łukasiewicz - pionier światowego przemysłu naftowego i gazownictwa, wynalazca i przemysłowiec, którego rocznice: 180. urodzin oraz 120. śmierci obchodziliśmy w 2002 roku.
W 1852 roku, w wyniku destylacji ropy naftowej, Ignacy Łukasiewicz wydzielił naftę, którą postanowił wykorzystać dla celów oświetleniowych. Rok później skonstruował lampę naftową. Te dwa wynalazki uznaje się za moment narodzin światowego przemysłu naftowego i gazowniczego.
Ignacy Łukasiewicz uznawany jest powszechnie w świecie za pioniera tego przemysłu, a rok 2003 obchodzony jest jako ROK ŁUKASIEWICZOWSKI. Jego pionierstwo ugruntowała pierwsza w Polsce i na świecie kopalnia ropy naftowej, uruchomiona w Bóbrce koło Krosna w 1854 roku. Ignacy Łukasiewicz otworzył też pierwszą destylarnię ropy naftowej w Uleszowicach koło Jasła w 1856 r
oku, a w 1862 roku zastosował w Bóbrce nowatorską metodę wiercenia udarowego.Ten wielki Polak był też organizatorem i pierwszym prezesem Towarzystwa dla Opieki i Rozwoju Przemysłu i Górnictwa Naftowego w Galicji, przekształconego później w Krajowe Towarz
ystwo Naftowe.Ignacy Łukasiewicz, a w ślad za nim polscy naftowcy budowali w kraju i za granicą kolejne szyby naftowe i gazowe oraz zakłady przeróbki tych kopalin. Wnieśli oni wielki wkład w rozwój przemysłu naftowego i gazowniczego w Rosji oraz w obu Amerykach. Obecnie nasi specjaliści w dziedzinie górnictwa naftowego, geologii i gazownictwa nadal cieszą się w świecie wysokim prestiżem zawodowym.
Senat Rzeczypospolitej Polskiej przyjmując uchwałę wyraża najwyższe uznanie dla dorobku życiowego Ignacego Łukasiewicza. Jego osoba zasługuje na należne miejsce w panteonie wybitnych Polaków.