poprzednia część dokumentu, dalsza część dokumentu
Dział III
Skutki układu
Art. 290.
1. Układ wiąże wszystkich wierzycieli, których wierzytelności według ustawy objęte są układem, choćby nie zostały umieszczone na liście.
2. Układ nie wiąże wierzycieli, których upadły umyślnie nie ujawnił i którzy w postę
powaniu nie uczestniczyli.Art. 291.
Układ nie narusza praw wierzyciela wobec poręczyciela upadłego oraz współdłużnika upadłego ani praw wynikających z h
ipoteki, prawa zastawu, prawa zastawu rejestrowego i hipoteką morską, jeżeli były one ustanowione na mieniu osoby trzeciej.Art. 292.
1. Układ nie narusza praw wynikających z hipoteki, zastawu, zastawu rejestrowego, zastawu skarbowego i hipoteki morskiej, jeżeli były ustanowione na mieniu up
adłego, chyba że uprawniony wyraził zgodę na objęcie zabezpieczonej wierzytelności układem.2. W przypadku wyrażenia zgody na objęcie układem zabezpieczonej wierzytelności prawa, o których mowa w ust. 1 pozostają w mocy, z tym że zabezpieczają one wi
erzytelność, w wysokości i na warunkach płatności określonych w układzie.Art. 293.
1. Po uprawomocnieniu się postanowienia zatwierdzającego układ sąd wydaje post
anowienie o zakończeniu postępowania upadłościowego. Jeżeli zawarto układ likwidacyjny przepisy art. 367 i 368 stosuje się odpowiednio.2. Po zakończeniu postępowania upadły odzyskuje prawo do władania i zarządzania swoim majątkiem w takim zakresie, w jakim wynika to z treści układu.
Art. 294.
1. Układ wraz z odpisem prawomocnego postanowienia o zatwierdzeniu układu st
anowi podstawę wpisów w księdze wieczystej i rejestrach.2. Jeżeli układ przewiduje ustanowienie zarządu przymusowego na czas wykonania układu, odpis układu wraz z odpisem prawomocnego postanowienia zatwi
erdzającego układ, stanowi tytuł wykonawczy do wprowadzenia zarządcy we władanie majątkiem dłużnika.Art. 295.
1. Z dniem uprawomocnienia się postanowienia zatwierdzającego układ z mocy prawa ulegają umorzeniu postępowania zabezpieczające i egzekucyjne pr
owadzone przeciwko upadłemu w celu zaspokojenia należności objętych układem, a tytuły wykonawcze lub egzekucyjne które stanowiły podstawę do prowadzenia takich postępowań tracą z mocy prawa wykonalność.2. Sąd z urzędu wyda postanowienie stwierdzające umorzenie postępowań egzekucy
jnych i zabezpieczających oraz utratę wykonalności sądowych tytułów wykonawczych i egzekucyjnych. Nie wyłącza to prawa stron do wytoczenia powództwa o ustalenie, że sądowe tytuły egzekucyjne i wykonawcze pozbawione zostały wykonalności.3. Na postanowienie sądu przysługuje zażalenie.
Art. 296.
Wyciąg z listy wierzytelności, łącznie z wypisem prawomocnego postanowienia z
atwierdzającego układ jest tytułem egzekucyjnym przeciwko upadłemu oraz temu, kto udzielił zabezpieczenia wykonania układu, jeżeli został w sądzie złożony dokument stwierdzający udzielenie zabezpieczenia. Jeżeli układ przewiduje dopłaty między wierzycielami, jest także tytułem egzekucyjnym przeciwko zobowiązanemu do dopłaty.Art. 297.
1. Po wykonaniu układu lub po wyegzekwowaniu należności stwierdzonych układem sąd na wniosek upadłego, zarządcy lub innej osoby, która jest odpowiedzialna za wykonanie układu, wydaje postanowienie o wykonaniu układu. Na postanowienie sądu w przedmiocie wykonania układu przysługuje zażalen
ie.2. Prawomocne postanowienie o wykonaniu układu stanowi podstawę do wykreślenia wszelkich wpisów w księdze wieczystej i rejestrach.
3. Po uprawomocnieniu się postanowienia stwierdzającego wykonanie układu, upadły odzyskuje prawo swobodnego zarządzania majątkiem i rozporządzania jego skła
dnikami.Dział IV
Zmiana układu
Art. 298.
Jeżeli po zatwierdzeniu układu nastąpiła nadzwyczajna zmiana stosunków gospoda
rczych, która w sposób istotny wpływa na trwały wzrost lub zmniejszenie dochodu z przedsiębiorstwa upadłego, upadły oraz każdy z wierzycieli może wystąpić o zmianę układu.Art. 299.
1. Postanowienie sądu o wszczęciu postępowania o zmianę układu podlega obwies
zczeniu. Na postanowienie to przysługuje zażalenie.2. Do postępowania w sprawie zmiany układu stosuje się przepisy działów I-III tytułu VI, z zastrzeżeniem art. 300 i 301.
Art. 300.
1. W zgromadzeniu wierzycieli uczestniczą wierzyciele, którzy mieli prawo uczestn
iczyć w zgromadzeniu, na którym doszło do zawarcia układu. Głosują oni z sumą swoich wierzytelności, z jaką głosowali na zgromadzeniu, na którym doszło do zawarcia układu.2. W zgromadzeniu mogą także uczestniczyć ci wierzyciele, których wierzytelności były sporne, a które po zawarciu układu zostały stwierdzone prawomocnym orz
eczeniem sądu lub ostateczną decyzją administracyjną.3. W zgromadzeniu nie mają prawa uczestniczyć wierzyciele, których wierzytelności zostały w całości zaspokojone.
Art. 301.
Dalsza zmiana układu jest niedopuszczalna.
Dział V
Uchylenie układu
Art. 302.
1. Sąd na wniosek wierzyciela lub upadłego albo osoby, która z mocy układu upra
wniona jest do wykonania lub nadzorowania wykonania układu, uchyla układ, jeżeli upadły nie wykonuje postanowień układu albo jest oczywiste, że układ nie będzie wykonany.2. Uchylenie układu z innych przyczyn niż określone w ust. 1 jest niedopuszczalne.
3. Na postanowienie o uchyleniu układu przysługuje zażalenie.
Art. 303.
Jeżeli przed rozpoznaniem wniosku o zmianę układu, wpłynął wniosek o uchylenie
układu, sąd rozpoznaje obydwa wnioski łącznie.Art. 304.
Jeżeli sąd uchyla układ zmienia postanowienie o ogłoszeniu upadłości z możliwością zawarcia układu na postanowienie o ogłoszeniu upadłości obejmującej likwidację m
ajątku upadłego i ustanawia sędziego-komisarza oraz syndyka.Art. 305.
1. W razie uchylenia układu w podjętym postępowaniu upadłościowym dotychczasowi wierzyciele dochodzą swych roszczeń w ich pierwotnej wysokości; odsetki nalicza się do dnia uprawomocnienia się postanowienia o uchyleniu układu. Wypłacone na podstawie układu sumy zalicza się na poczet dochodzonych wierzytelności.
2. Przepis ust. 1 stosuje się odpowiednio, jeżeli wierzytelność została zaspokojona na podstawie układu w inny sposób.
3. Hipoteka, prawo zastawu, prawo zastawu rejestrowego, prawo zastawu skarbowego i hipoteka
morska zabezpieczają wierzytelność w takiej wysokości, w jakiej nie została jeszcze zaspokojona.Tytuł VII
Likwidacja masy upadłości
Dział I
Przepisy ogólne
Art. 306.
Po ogłoszeniu upadłości obejmującej likwidację majątku upadłego, syndyk niezwłoc
znie przystępuje do spisu inwentarza i oszacowania masy upadłości oraz sporządzenia planu likwidacyjnego. Syndyk składa sędziemu-komisarzowi spis inwentarza wraz z planem likwidacyjnym w terminie jednego miesiąca od dnia ogłoszenia upadłości. Plan likwidacyjny powinien określać proponowane sposoby sprzedaży składników majątku upadłego, w szczególności sprzedaży przedsiębiorstwa, termin sprzedaży, preliminarz wydatków oraz ekonomiczne uzasadnienie dalszego prowadzenia działalności gospodarczej.Art. 307.
1. Na podsta
2. Jeżeli z jakichkolwiek przyczyn syndyk nie może sporządzić spisu inwentarza,
oszacowania, planu likwidacji lub sprawozdania finansowego w terminie, o którym mowa w art. 306, składa sędziemu-komisarzowi, w terminie miesiąca od dnia ogłoszenia upadłości, pisemne sprawozdanie ogólne o stanie masy upadłości i o możliwości zaspokojenia wierzycieli. Złożenie sprawozdania nie zwalnia syndyka od obowiązku sporządzenia dokumentów, o których mowa w ust. 1, gdy tylko będzie to możliwe.Art. 308.
Po sporządzeniu spisu inwentarza i sprawozdania finansowego albo po złoż
eniu pisemnego sprawozdania ogólnego syndyk przeprowadza likwidację masy upadłości.Art. 309.
Sędzia-komisarz może wstrzymać likwidację masy upadłości do czasu uprawomocni
enia się postanowienia o ogłoszeniu upadłości albo rozpoznania wniosku o zmianę postanowienia o ogłoszeniu upadłości obejmującej likwidację majątku upadłego na postanowienie o ogłoszeniu upadłości z możliwością zawarcia układu.Art. 310.
1. Przed rozpoczęciem likwidacji masy upadłości syndyk może sprzedać ruchomości, jeżeli jest to potrzebne na zaspokojenie kosztów postępowania. Ponadto syndyk może sprzedać ruchomości, które ulegają szybkiemu zepsuciu lub wskutek opóźnienia sprzedaży straciłyby znacznie na wartości albo których przechowanie pociąga za sobą koszty zbyt wysokie w stosunku do ich wartości.
2. Jeżeli sędzia-komisarz wstrzyma likwidację masy upadłości, przepis ust. 1 stosuje się w zakresie określonym przez sędziego-komisarza.
Art. 311.
1. Likwidacji masy upadłości dokonuje się przez sprzedaż przedsiębiorstwa upadłego w całości lub jego zorganizowanych części, sprzedaż nieruchomości i ruchomości, przez ściągnięcie wierzytelności od dłużników upadłego i wykonanie innych jego praw majątkowych wchodzących w skład masy upadłości albo ich zbycie.
2. W przypadkach wskazanych w ustawie li
kwidacja ruchomości oraz wierzytelności i praw obciążonych zastawem rejestrowym może nastąpić także przez przejęcie ich przez wierzyciela będącego zastawnikiem zastawu rejestrowego, jeżeli umowa o ustanowienie zastawu przewiduje zaspokojenie zastawnika w drodze przejęcia przedmiotu zastawu.3. Przepisy dotyczące likwidacji w drodze sprzedaży ruchomości oraz przejęcia r
uchomości obciążonych zastawem rejestrowym stosuje się odpowiednio do sprzedaży i przejęcia przez wierzyciela zwierząt, jeżeli nie jest to sprzeczne z przepisami dotyczącymi zwierząt.Art. 312.
1. W razie ogłoszenia upadłości obejmującej likwidację majątku upadłego można pr
owadzić dalej przedsiębiorstwo upadłego, jeżeli możliwe jest zawarcie układu z wierzycielami lub możliwa jest sprzedaż przedsiębiorstwa upadłego w całości lub jego zorganizowanych części.2. Jeżeli syndyk prowadzi przedsiębiorstwo upadłego powinien podjąć wszelkie dzi
ałania zapewniające zachowanie przedsiębiorstwa co najmniej w niepogorszonym stanie.Art. 313.
1. Sprzedaż dokonana w postępowaniu upadłościowym ma skutki sprzedaży egzek
ucyjnej.2. Sprzedaż nieruchomości powoduje wygaśnięcie praw oraz praw i roszczeń osob
istych ujawnionych przez wpis do księgi wieczystej lub nieujawnionych w ten sposób, lecz zgłoszonych sędziemu-komisarzowi w terminie określonym w art. 51 ust. 1 pkt 5. W miejsce prawa, które wygasło, uprawniony nabywa prawo do zaspokojenia wartości wygasłego prawa z ceny uzyskanej ze sprzedaży obciążonej nieruchomości. Skutek ten powstaje z chwilą zawarcia umowy sprzedaży. Podstawą do wykreślenia praw, które wygasły na skutek sprzedaży, jest prawomocny plan podziału sumy uzyskanej ze sprzedaży nieruchomości obciążonej.3. Służebności drogi koniecznej oraz służebności ustanowione w związku z przekr
oczeniem granicy przy wznoszeniu budowli lub innego urządzenia, użytkowanie oraz prawa dożywotnika pozostają w mocy.4. Na wniosek właściciela nieruchomości władnącej, zgłoszony najpóźniej w zarzutach do planu podziału sumy uzyskanej ze sprzedaży nieruchomości obciążonej, sędzia-komisarz może postanowić, że służebność gruntowa, która nie znajduje pełnego pokrycia w cenie nabycia zostaje utrzymana w mocy, jeżeli jest dla nieruchomości władnącej konieczna, a nie obniża w sposób istotny wartości nieruchomości obciążonej. Na postanowienie sędziego-komisarza przysługuje zażalenie. Jeżeli wniosek o wyłączenie zgłoszony został w zarzutach, podlega rozpoznaniu razem z zarz
utami.Art. 314.
1. W razie zbycia przedsiębiorstwa, w którego skład wchodzą przedmioty obciążone ograniczonymi prawami rzeczowymi, wartość składników mienia obciążonych tymi prawami podlega ujawnieniu w umowie sprzedaży, a uzyskana cena podlega p
odziałowi z uwzględnieniem art. 335 i art. 339.2. Przepis ust. 1 stosuje się odpowiednio w razie zbycia zorganizowanej części prze
dsiębiorstwa.Art. 315.
Jeżeli w skład masy upadłości wchodzą rzeczy ruchome, których nie można zbyć z z
achowaniem przepisów ustawy, sędzia-komisarz może zarządzić ich wyłączenie z masy upadłości albo zezwolić na ich zniszczenie.Dział II
Sprzedaż przedsiębiorstwa lub jego zorganizowanej części oraz nieruchomości i sta
tków morskich wpisanych do rejestru okrętowegoArt. 316.
1.
2. Sprzedaż przedsiębiorstwa upadłego może być poprzedzona umową dzierżawy na czas określony z prawem pierwokupu, jeżeli przemawiają za tym względy ekon
omiczne.3. Przed sprzedażą przedsiębiorstwa spółki publicznej syndyk zasięga opinii Prz
ewodniczącego Komisji Papierów Wartościowych i Giełd co do wpływu sprzedaży na sytuację rynku kapitałowego i interes gospodarki narodowej.Art. 317.
1. Na nabywcę przedsiębiorstwa upadłego przechodzą wszelkie koncesje, zezwolenia, licencje i ulgi, które zostały udzielone upadłemu, chyba że ustawa lub d
ecyzja o ich udzieleniu stanowi inaczej.2. Nabywca może używać oznaczenia przedsiębiorstwa upadłego, w której mieści się jego nazwisko, tylko za zgodą upadłego. Nabywca przedsiębiorstwa upadłego n
abywa je w stanie wolnym od obciążeń i nie odpowiada za zobowiązania upadłego. Wszelkie obciążenia na składnikach przedsiębiorstwa wygasają z wyjątkiem obciążeń wymienionych w art. 313 ust. 3 i 4.Art. 318.
1. Jeżeli sprzedaż przedsiębiorstwa upadłego jako całości nie jest możliwa ze wzglę
dów ekonomicznych lub innych przyczyn, można sprzedać zorganizowaną część przedsiębiorstwa.2. Przepis ust. 1 stosuje się odpowiednio do zbioru rzeczy lub praw obciążonych z
astawem rejestrowym, które wchodzą w skład przedsiębiorstwa. Suma uzyskana ze sprzedaży takiego zbioru podlega podziałowi stosownie do przepisów art. 335 i art. 339.Art. 319.
1. Sędzia-komisarz na wniosek syndyka, przed sprzedażą przedsiębiorstwa wyznacza biegłego do sporządzenia opisu i oszacowania przedsiębiorstwa i jego zorganiz
owanych części, jeżeli nie dokonano tego już przy sporządzaniu spisu inwentarza i oszacowania.2. Opis przedsiębiorstwa powinien określać w szczególności przedmiot przedsiębio
rstwa, nieruchomości wchodzące w jego skład, ich obszar oraz oznaczenie księgi wieczystej lub zbioru dokumentów, inne środki trwałe, stwierdzone prawa, a także obciążenia.3. W oszacowaniu należy odrębnie podać wartość przedsiębiorstwa w całości oraz jego zorganizowanych części, jeżeli mogą być wydzielone do sprzedaży.
4. Jeżeli składniki przedsiębiorstwa obciążone są hipoteką, zastawem, zastawem rej
estrowym, zastawem skarbowym, hipoteką morską, a także prawami i roszczeniami osobistymi, w oszacowaniu należy oddzielnie podać, które z tych praw pozostają w mocy po sprzedaży, a także ich wartość oraz wartości składników obciążonych, a także stosunek wartości tych praw do wartości przedsiębiorstwa.5. Wchodząca w skład przedsiębiorstwa nieruchomość, której dotyczy prawo pierw
okupu przysługujące z mocy ustawy, podlega wyłączeniu i oddzielnej sprzedaży.6. Zarzuty na op
is i oszacowanie rozpoznaje sędzia-komisarz.Art. 320.
Sprzedaż mienia, do której mają zastosowanie przepisy działu niniejszego, dokonuje się w drodze przetargu, do którego stosuje się przepisy Kodeksu cywiln
ego, z tym że:1) warunki przetargu określa sędz
2) o przetargu należy zawiadomić przez obwieszczenie co najmniej na dwa tyg
odnie, a jeżeli przetarg dotyczy przedsiębiorstwa spółki publicznej, co najmniej na sześć tygodni przed jego terminem;3) rozpoznanie ofert następuje na posiedzeniu jaw
nym;4) przetarg prowadzi syndyk pod nadzorem sędziego-komisarza;
5) wyboru oferty dokonuje syndyk; wybór ten jest prawnie skuteczny po zatwier
dzeniu go przez sędziego-komisarza;6) postanowienie zatwierdzające wybór oferty sędzia-komisarz wydaje na posi
edzeniu, na którym rozpoznano oferty. Sędzia-komisarz może odroczyć wydanie postanowienia o tydzień. W takim wypadku postanowienie o wyborze ofert podlega obwieszczeniu;7) jeżeli przetarg dotyczy przedsiębiorstwa spółki publicznej oferent wraz z ofertą obowiązany jest przedstawić opinię Przewodniczącego Komisji Papierów Wart
ościowych i Giełd.Art. 321.
1. Syndyk dokonuje sprzedaży w terminie miesiąca od wyboru oferty.
2. Jeżeli nie dojdzie do zawarcia umowy z winy oferenta, sędzia-komisarz wydaje p
ostanowienie o ogłoszeniu nowego przetargu; oferent, z którym nie doszło do zawarcia umowy, nie może uczestniczyć w nowym przetargu.Art. 322.
Jeżeli przetarg nie doszedł do skutku albo sędzia-komisarz nie zatwierdził wyboru ofe
rty, sędzia-komisarz wydaje postanowienie o wyznaczeniu nowego przetargu albo zezwala na swobodny wybór nabywcy przez syndyka we wskazanym terminie i określa minimalną cenę sprzedaży oraz warunki zbycia.Art. 323.
Rada wierzycieli może wyrazić zgodę na sprzedaż z wolnej ręki mienia, do którego mają zastosowanie przepisy działu niniejszego, z jednoczesnym określeniem warunków zbycia.
Dział III
Sprzedaż ruchomości oraz przejęcie przez zastawnika ruchomości obciążonej z
astawem rejestrowymArt. 324.
Jeżeli przepisy niniejszego działu nie stanowią inaczej, do sprzedaży ruchomości stosuje się odpowie
dnio przepisy art. 320-322.Art. 325.
1. Sędzia-komisarz może zezwolić na sprzedaż ruchomości z wolnej ręki, przy czym może określić warunki sprzedaży albo też określić inny tryb wyboru n
abywcy.2. Jeżeli przedmiot sprzedaży dopuszczony jest do obrotu na rynku regulowanym, sędzia-komisarz może zezwolić, by sprzedaż była dokonana przez maklera giełdow
ego. W takim przypadku sędzia-komisarz może wyznaczyć giełdę lub polecić dokonanie wyboru giełdy syndykowi oraz wyznaczyć cenę minimalną sprzedaży.Art. 326.
1. Zastawnik zastawu rejestrowego może zaspokoić się z przedmiotu zastawu przez j
ego przejęcie albo zbycie w trybie określonym w art. 24 ustawy z dnia 6 grudnia 1996 r. o zastawie rejestrowym i rejestrze zastawów (Dz. U. Nr 149, poz. 703, z 1997 r. Nr 121 poz. 769, z 1998 r. Nr 106, poz. 668 oraz z 2000 r. Nr 48, poz. 554, Nr 60, poz. 702 i Nr 114, poz. 1193), jeżeli umowa o ustanowienie zastawu przewiduje taki sposób zaspokojenia zastawnika.2. Jeżeli rzecz obciążona zastawem rejestrowym znajduje się w posiadaniu zastawnika lub osób trzecich, zastawnik zawiadamia o zaspokojeniu się syndyka. Sędzia-komisarz może wyznaczyć zastawnikowi stosowny termin do zaspokojenia się z przedmiotu zastawu. Jeżeli zastawnik nie skorzystał z tego prawa w wyznaczonym terminie osoba, u której znajduje się rzecz obciążona zastawem rejestrowym ob
owiązana jest wydać przedmiot zastawu syndykowi. Po przekazaniu przedmiotu zastawu syndyk dokonuje jego sprzedaży; suma uzyskana ze sprzedaży podlega podziałowi z uwzględnieniem art. 335 i art. 339.3. W sprawach, o których mowa w ust. 2, postanowienie sędziego-komisarza o wyd
aniu syndykowi przedmiotu zastawu podlega wykonaniu bez nadawania mu klauzuli wykonalności.Art. 327.
1. Jeżeli przedmiot zastawu rejestrowego, z którego wierzyciel może się zaspokoić znajduje się we władaniu syndyka, a wierzycielowi przysługuje prawo do przejęcia przedmiotu na własność, sędzia-komisarz wyznacza wierzycielowi termin do w
ykonania tego prawa, nie krótszy niż jeden miesiąc; po upływie terminu przedmiot zastawu zostanie sprzedany według przepisów ustawy.2. Jeżeli rzecz obciążona zastawem rejestrowym znajduje się we władaniu syndyka a umowa o ustanowieniu zastawu przewiduje zaspokojenie zastawnika w trybie
określonym w art. 24 ustawy, o której mowa w art. 326 ust. 1, syndyk dokonuje sprzedaży rzeczy według przepisów niniejszej ustawy.Art. 328.
W przypadkach, o których mowa w art. 326 i 327, zastawnik jest obowiązany rozliczyć się z upadłym stosownie do prze
pisów ustawy, o której mowa w art. 326 ust.1.Art. 329.
1. Jeżeli przedmiot obciążony zastawem rejestrowym jest składnikiem przedsiębio
rstwa upadłego i jego sprzedaż wraz z przedsiębiorstwem może być korzystniejsza niż oddzielna sprzedaż przedmiotu zastawu, przepisów art. 326 oraz art. 327 nie stosuje się.2. W przypadku, o którym mowa w ust. 1, przedmiot obciążony zastawem sprzedaje się wraz z przedsiębiorstwem. Z ceny sprzedaży przedsiębiorstwa wyodrębnia się wartość rzeczy obciążonej zastawem i przeznacza się na zaspokojenie zastawnika stosownie do art. 335 i art. 339.
Dział IV
Likwidacja wierzytelności i praw majątkowych
Art. 330.
1. Likwidacja wierzytelności upadłego następuje przez ich ściągnięcie.
2. Jeżeli ściągnięcie wierzytelności napotyka przeszk
ody albo roszczenie nie jest jeszcze wymagalne, likwidacja wierzytelności nastąpi przez ich zbycie.Art. 331.
Likwidacja praw majątkowych upadłego następuje przez ich wykonanie albo zbycie.
Art. 332.
Do likwidacji wierzytelności i praw majątkowych upadłego obciążonych zastawem r
ejestrowym stosuje się odpowiednio przepisy art. 326-329.Art. 333.
1. Do zbycia wierzytelności lub praw majątkowych upadłego stosuje się odpowiednio przepisy art. 320-322 i art. 325.
2. Rada wierzycieli może wyrazić zgodę na inną formę poszukiwania nabywcy, z je
dnoczesnym określeniem warunków sprzedaży.Tytuł VIII
Podział funduszów masy upadłości i sum uzyskanych ze zbycia rzeczy
i praw obciążonych rzeczowo
Dział I
Przepisy ogólne
Art. 334.
Fundusze masy upadłości obejmują sumy uzyskane z likwidacji masy upadłości oraz dochód uzyskany z prowadzenia lub wydzierżawienia przedsiębiorstwa upadłego, a ta
kże odsetki od tych sum zdeponowanych w banku, chyba że przepisy ustawy stanowią inaczej.Art. 335.
Sumy uzyskane ze zbycia rzeczy i praw obciążonych hipoteką, zastawem, zastawem rejestrowym, zastawem skarbowym i hipoteką morską, przeznacza się na zaspokojenie wierzycieli, których wierzytelności były zabezpieczone na zbytych rzeczach lub prawach z zachowaniem przepisów ustawy. Kwoty pozostałe po zaspokojeniu tych wierzytelności wchodzą do funduszów masy upadłości.
Art. 336.
1. Podziału funduszów dokonuje się jednorazowo albo kilkakrotnie w miarę likwidacji masy upadłości po zatwierdzeniu przez sędziego-komisarza listy wierzyte
lności.2. W raz
ie kilkakrotnego podziału funduszów masy upadłości, dokonuje się podziału ostatecznego po całkowitym zlikwidowaniu masy upadłości.Art. 337.
Jeżeli w postępowaniu upadłościowym zaspokojeniu podlegają wierzytelności zabe
zpieczone hipoteką, zastawem, zastawem rejestrowym, zastawem skarbowym i hipoteką morską, podział ostateczny funduszów masy upadłości dokonuje się po podziale sumy uzyskanej ze zbycia przedmiotu obciążonego.Art. 338.
Do postępowania w przedmiocie podziału sumy uzyskanej ze zbycia przedmiotów, o których mowa w art. 335, stosuje się odpowiednio przepisy o podziale funduszów masy upadłości; o projekcie planu podziału zawiadamia się upadłego i tylko tych wierzycieli, którzy mogą być zaspokojeni z sum uzyskanych ze zbycia tych przedmiotów. Zarzu
ty i zażalenia na postanowienia sędziego-komisarza wydane po wniesieniu zarzutów mogą wnieść upadły i wierzyciele, którzy mogą być zaspokojeni z przedmiotów, o których mowa art. 335.Art. 339.
1. Wierzytelności osobiste zabezpieczone hipoteką, zastawem, zastawem rejestrowym, zastawem skarbowym i hipoteką morską, umieszcza się w planie podziału fund
uszów masy upadłości jedynie w takiej sumie, w jakiej nie zostały zaspokojone z przedmiotu zabezpieczenia.2. Przepis ust. 1 stosuje się odpowiednio do wierzytelności, które zostały zaspokojone przez zakład ubezpieczeń w wykonaniu umowy ubezpieczenia zawartej przez up
adłego.Art. 340.
Wierzytelność wierzyciela spadku przyjętego po ogłoszeniu upadłości, za którą masa upadłości odpowiada, umieszcza się w planie podziału funduszów masy upadłości do wysokości wartości majątku spadkowego. Jeżeli w postępowaniu upadłościowym d
ochodzone są wierzytelności dwu lub więcej wierzycieli spadku, które łącznie przekraczają wartość majątku spadkowego, wierzytelności te umieszcza się w planie podziału w wysokości obniżonej stosunkowo do wysokości każdej z nich.Dział II
Kolejność zaspokajania wierzycieli
Rozdział 1
Przepisy ogólne
Art. 341.
1. Wierzytelności i należności podlegające zaspokojeniu z funduszów masy upadłości dzieli się na następujące kategorie:
1) kategoria pierwsza - koszty postępowania upadłościowego, należności z tytułu składek na ubezpieczenie emerytalne, rentowe i chorobowe pracowników, n
2) kategoria druga - podatki, inne daniny publiczne oraz niepodlegające zaspok
ojeniu w kategorii pierwszej należności z tytułu składek na ubezpieczenia społeczne należne za ostatni rok przed datą ogłoszenia upadłości wraz z należnymi od nich odsetkami i kosztami egzekucji;3) kategoria trzecia - inne wierzytelności, jeżeli nie podlegają zaspokojeniu w k
ategorii czwartej, wraz z odsetkami za ostatni rok przed datą ogłoszenia upadłości, z odszkodowaniem umownym, kosztami procesu i egzekucji;4) kategoria czwarta - odsetki, które nie należą do wyższych kategorii w kolejn
ości, w jakiej podlega zaspokojeniu kapitał, a także sądowe i administracyjne kary grzywny oraz należności z tytułu darowizn i zapisów.2. Wierzytelność nabyta w drodze przelewu lub indosu po ogłoszeniu upadłości, po
dlega zaspokojeniu w kategorii trzeciej, jeżeli nie podlega zaspokojeniu w kategorii czwartej. Nie dotyczy to wierzytelności powstałej wskutek czynności syndyka albo zarządcy, albo czynności upadłego podjętych za zgodą nadzorcy sądowego.3. Przepisy dotyczące zaspokojenia należności ze stosunku pracy stosuje się odp
owiednio do roszczeń Funduszu Gwarantowanych Świadczeń Pracowniczych o zwrot z masy upadłości świadczeń wypłacanych przez Fundusz pracownikom upadłego.4. Do wierzytelności zasądzonych orzeczeniem sądu albo objętych ostateczną decyzją administracyjną, które zostały wydane przeciwko upadłemu po ogłoszeniu upadł
ości, jeżeli należności te podlegają zaspokojeniu z funduszów masy upadłości stosuje się odpowiednio przepis art. 342 ust. 1.Art. 342.
1. Syndyk zaspokaja należności pierwszej kategorii za zgodą sędziego-komisarza w miarę wpływu do masy upadłości stosownych sum; jeżeli należności te w ten sp
osób nie będą zaspokojone, zostaną zaspokojone w drodze podziału funduszów masy upadłości.2. Przepis ust. 1 nie dotyczy kosztów postępowania upadłościowego, które pokrywa się niezwłocznie w miarę posiadanych funduszy.
Art. 343.
Jeżeli suma przeznaczona do podziału nie wystarcza na zaspokojenie w całości wszys
tkich należności, należności dalszej kategorii zaspokaja się dopiero po zaspokojeniu w całości należności poprzedzającej kategorii, a gdy majątek nie wystarcza na zaspokojenie w całości wszystkich należności tej samej kategorii, należności te zaspokaja się stosunkowo do wysokości każdej z nich.Rozdział 2
Kolejność spłacania wierzytelności zabezpieczonych hipoteką , zastawem , zast
awem rejestrowym, zastawem skarbowym i hipoteką morskąArt. 344.
1. Jeżeli przepis szczególny nie stanowi inaczej, wierzytelności
zabezpieczone hipoteką, zastawem, zastawem rejestrowym, zastawem skarbowym, hipoteką morską, a także wygasające według przepisów ustawy prawa oraz prawa i roszczenia osobiste ciążące na nieruchomości, podlegają zaspokojeniu z sumy uzyskanej ze sprzedaży przedmiotu obciążonego, pomniejszonej o koszty związane ze sprzedażą.2. Wierzytelności, o których mowa w ust. 1, są zaspokajane w kolejności przysługują
cego im pierwszeństwa.3. Wraz z wierzytelnościami zaspokajane są odsetki objęte zabezpieczeniami, o kt
órych mowa ust. 1 oraz koszty postępowania w wysokości nieprzekraczającej dziesiątej części kapitału.Art. 345.
W razie sprzedaży nieruchomości, prawa użytkowania wieczystego, spółdzielczego prawa do lokalu lub statku morskiego wpisanego do rejestru okrętowego obciążonych hipoteką, hipoteką morską lub wygasającymi według przepisów ustawy prawami oraz prawami i roszczeniami osobistymi, przed zaspokojeniem tych wierzytelności, które były tak zabezpieczone, zaspokaja się wierzytelności alimentacyjne oraz wierz
ytelności o wynagrodzenie za pracę pracowników pracujących na sprzedanej nieruchomości lub statku morskim za okres ostatnich trzech miesięcy przed dniem ich sprzedaży, jednak tylko do wysokości trzykrotnego najniższego wynagrodzenia za pracę, ustalanego na podstawie odrębnych przepisów, jak również renty należne za wywołanie choroby, niezdolności do pracy, kalectwa lub śmierci.Dział III
Postępowanie w sprawie podziału funduszów masy upadłości
Rozdział 1
Ustalenie planu podziału
Art. 346.
1. Syndyk sporządza i składa sędziemu-komisarzowi plan podziału funduszów masy upadłości, w którym:
1) ustala sumę podlegającą podziałowi;
2) wymienia wierzytelności i prawa osób, uczestniczących w podziale;
3) oznacza sumę, jaka każdemu z uczestników przypada z podziału;
4)
wskazuje, które sumy mają być wypłacone, a które i z jakich przyczyn mają być pozostawione w depozycie sądowym;5) oznaczy, czy plan podziału jest częściowy czy ostateczny.
2. Sędzia-komisarz może wnieść do planu poprawki lub polecić syndykowi dokonanie w
skazanych zmian w planie.Art. 347.
1. W sprawach, w których wierzycielom przysługują prawa na zbytych rzeczach lub prawach, o których mowa w art. 344 i art. 345, syndyk sporządza oddzielny plan podziału sum uzyskanych ze sprzedanych rzeczy lub praw. Do tego planu stosuje się o
dpowiednio przepis art. 346.2. W planie podziału sumy uzyskanej ze sprzedaży nieruchomości syndyk wymienia dodatkowo prawa oraz prawa i roszczenia osobiste, które wskutek sprzedaży nier
uchomości wygasły.Art. 348.
Sędzia-komisarz zawiadamia upadłego i członków rady wierzycieli oraz ogłasza przez obwieszczenie i ogłoszenie w Monitorze Sądowym i Gospodarczym, że plan podziału można przeglądać w sekretariacie sądu i w terminie dwóch tygodni od dnia obwies
zczenia wnosić zarzuty przeciwko planowi podziału.Art. 349.
1. Zarzuty przeciwko planowi podziału rozpoznaje sędzia-komisarz.
2. W razie potrzeby sędzia-komisarz wysłucha osoby, których praw dotyczą zarz
uty.3. Na postanowienie sędziego-komisarza przysługuje zażalenie.
Art. 350.
1. Jeżeli zarzutów nie wniesiono, sędzia-komisarz zatwierdza plan podzi
ału.2. W razie wniesienia zarzutów, sprostowanie i zatwierdzenie planu podziału następuje po uprawomocnieniu się postanowienia sędziego-komisarza w sprawie zarzutów, a w razie jego zaskarżenia - po wydaniu postanowienia sądu.
Rozdział 2
Wykonanie planu podziału
Art. 351.
1. Plan podziału wykonuje się niezwłocznie po jego zatwierdzeniu. Wykonanie planu podziału nie może jednak nastąpić przed uprawomocnieniem się postanowienia o ogłoszeniu upadłości.
2. W razie wniesienia zarzutów przeciwko planowi podziału lub zażalenia na post
anowienie w sprawach zarzutów plan wykonuje się w tych częściach, których nie dotyczą żądania zgłoszone w zarzutach lub zażaleniach. W takim przypadku zakres wykonania planu określa sędzia-komisarz.Art. 352.
Wykonując plan podziału syndyk wydaje wierzycielowi należną mu kwotę lub przelewa ją na rachunek bankowy wierzyciela.
Art. 353.
1. W razie zaspokojenia wierzytelności wierzyciela osobistego upadłego, zabezpiecz
onej na mieniu upadłego hipoteką lub hipoteką morską, przed zbyciem przedmiotu obciążonego, w prawa wierzyciela wchodzi upadły. Odpowiedniego wpisu o tym dokonuje się w księdze wieczystej lub w rejestrze okrętowym.2. Podstawę wpisu stanowi wyciąg z planu podziału funduszów masy upadłości uwi
erzytelniony przez sekretarza sądowego.Art. 354.
1. Sumę wydzieloną na zaspokojenie wierzytelności, za którą poręczyła osoba trzecia, wydaje się wierzycielowi w wysokości należnej mu w dniu sporządzenia planu p
odziału, poręczycielowi zaś do wysokości dokonanej zapłaty.2. Sumę wydzieloną na zaspokojenie wierzytelności, za którą upadły odpowiada sol
idarnie lub niepodzielnie z osobą trzecią wydaje się wierzycielowi w wysokości należnej mu w dniu sporządzenia planu, współdłużnikowi zaś w wysokości dokonanej zapłaty.Art. 355.
1. Sumę wydzieloną na zaspokojenie wierzytelności, której wysokość zależy od w
arunku rozwiązującego, wydaje się wierzycielowi bez zabezpieczenia, chyba że obowiązek zabezpieczenia ciąży na wierzycielu z mocy istniejącego między nim a upadłym stosunku prawnego.2. Sumę wydzieloną na zaspokojenie wierzytelności, której zapłata zależy od warunku zawieszającego, wydaje się wierzycielowi, jeżeli udowodni, że warunek się ziścił; w przeciwnym razie sumę tę składa się do depozytu sądowego.
3. Sumę wydzieloną na zaspokojenie wierzytelności niewymagalnej składa się do d
epozytu sądowego.Art. 356.
1. Sumy przypadające na zaspokojenie wierzytelności, co do których wniesiono zarzut, pozostawia się w depozycie sądowym do czasu rozpoznania zarz
utu.2. Jeżeli wierzyciel nie odbierze swojej należności w terminie miesiąca lub gdy należna mu suma nie może być mu wydana z powodu podania nieprawidłowego adresu albo nie podania rachunku bankowego, sumy należne temu wierzycielowi składa się do depozytu są
dowego.Art. 357.
W sprawach o złożenie do depozytu sądowego orzeka sędzia-komisarz.
Art. 358.
Po umorzeniu lub ukończeniu postępowania upadłościowego sumy zatrzymane w dep
ozycie, o ile nie przypadną osobie wskazanej w planie podziału, wydaje się upadłemu na jego wniosek.Tytuł IX
Zakończenie postępowania upadłościowego i jego skutki
Art. 359.
Sąd umorzy postępowanie upadłościowe, jeżeli:
1) majątek pozostały po wyłączeniu z niego przedmiotów majątkowych dłużnika obciążonych hipoteką,
2) wierzyciele zobowiązani uchwałą zgromadzenia wierzycieli albo postanowi
eniem sędziego-komisarza, nie złożyli w wyznaczonym terminie zaliczki na koszty postępowania, a brak jest płynnych funduszów na te koszty;3) wszyscy wierzyciele, którzy zgłosili swoje wierzytelności, żądają umorzenia postępowania.
Art. 360.
Postanowienie o umorzeniu postępowania upadłościowego ogłasza się przez o
bwieszczenie w Monitorze Sądowym i Gospodarczym oraz w dzienniku o zasięgu lokalnym i doręcza się upadłemu, syndykowi, nadzorcy sądowemu albo zarządcy oraz członkom rady wierzycieli.Art. 361.
Prawomocne postanowienie o umorzeniu postępowania upadłościoweg
o stanowi podstawę do wykreślenia wpisów dotyczących upadłości w księdze wieczystej i w rejestrach.Art. 362.
1. Z dniem uprawomocnienia się postanowienia o umorzeniu postępowania upadł
ościowego upadły odzyskuje prawo zarządzania swoim majątkiem i rozporządzania jego składnikami.2. Syndyk, nadzorca sądowy albo zarządca wyda niezwłocznie upadłemu jego majątek, księgi, korespondencję i dokumenty. W razie potrzeby, sędzia-komisarz wydaje postanowienie nakazujące przymusowe odebranie majątku. Postanowienie to
jest tytułem wykonawczym bez nadawania mu klauzuli wykonalności.Art. 363.
1. Jeżeli upadły nie odbiera ksiąg, korespondencji lub dokumentów w terminie wyzn
aczonym przez syndyka, nadzorcę sądowego albo zarządcę, syndyk, nadzorca sądowy albo zarządca oddaje je na przechowanie na koszt upadłego.2. Sędzia-komisarz zasądza od upadłego na rzecz przechowawcy koszty przechowania. Na postanowienie sędziego-komisarza przysługuje zażalenie.
3. W przypadku upadłości osoby prawnej oraz osobowej spółki handlowej sędzia-komisarz określa, czy koszty przechowania ponosi jedna, czy wszystkie osoby
upoważnione do reprezentowania osoby prawnej.4. Jeżeli oddanie na przechowanie ksiąg, korespondencji lub dokumentów okaże się niemożliwe podlegają one złożeniu do właściwego arc
hiwum wraz z aktami postępowania upadłościowego na koszt upadłego.Art. 364.
1. Jeżeli upadły nie odbierze swojego majątku w terminie wyznaczonym przez synd
yka, nadzorcę sądowego albo zarządcę, sędzia-komisarz zarządza likwidację majątku i określa sposób likwidacji.2. Jeżeli likwidacja majątku w sposób określony przez sędziego-komisarza okaże się niemożliwa lub nadmiernie utrudniona, sędzia-komisarz może nakazać likwidację na koszt upadłego przez przekazanie majątku na cele dobroczynne lub w inny sp
osób.3
. Na postanowienie sędziego-komisarza w przedmiocie kosztów likwidacji przysługuje zażalenie.Art. 365.
1. Po umorzeniu postępowania upadłościowego umarza się wszczęte przez syndyka, nadzorcę sądowego albo zarządcę niezakończone procesy o uznanie za bezsk
uteczną czynności dokonanej przez upadłego ze szkodą dla wierzycieli. Wzajemne roszczenia o zwrot kosztów procesu wygasają.2. W innych postępowaniach cywilnych upadły wchodzi w postępowaniu na miejsce syndyka albo zarządcy.
Art. 366.
1. W sprawach, w których postępowanie upadłościowe obejmowało likwidację majątku, sąd po wykonaniu ostatniego planu podziału stwierdzi zakończenie postępowania upadłościowego.
2. Sąd stwierdza zakończenie postępowania także wtedy, gdy w toku postępowania upadłościowego obejmującego likwidację majątku upadłego wszyscy wierzyciele zostali zaspokojeni.
3. Przepisy art. 360-365 stosuje się odpowiednio.
Art. 367.
1. W postanowieniu o zakończeniu postępowania upadłościowego obejmującego l
ikwidację majątku upadłego, którym jest osoba fizyczną, sąd, na wniosek upadłego, może orzec o umorzeniu w całości lub części zobowiązań upadłego, które nie zostały zaspokojone w postępowaniu upadłościowym, jeżeli:1) niewypłacalność była następstwem wyjątkowych i niezależnych od upadłego okolicznośc
2) materiał zebrany w sprawie daje podstawę do stwierdzenia, że nie zachodzą
okoliczności stanowiące podstawę do pozbawienia upadłego prawa prowadzenia działalności gospodarczej na własny rachunek oraz pełnienia funkcji reprezentanta lub pełnomocnika w spółce handlowej, przedsiębiorstwie, spółdzielni, fundacji lub stowarzyszenia;3) upadły rzetelnie wykonywał obowiązki nałożone na niego w postępowaniu
upadłościowym.2. Umorzeniem objęte są wierzytelności umieszczone na liście wierzytelności oraz wierzytelności, które mogły zostać zgłoszone, jeżeli ich istnienie stwierdzone było d
okumentami upadłego.3. Nie podlegają umorzeniu należności alimentacyjne, renty z tytułu odszkodowania za wywołanie choroby, niezdolności do pracy, kalectwa lub śmierci, wierzytelności ze stosunku pracy oraz składki na ubezpieczenie emerytalne, rentowe i chorobowe pracowników.
Art. 368.
1. Przy orzekaniu o umorzeniu całości lub części zobowiązań upadłego sąd bierze pod uwagę możliwości zarobkowe upadłego, wysokość niezaspokojonyc
h wierzytelności i realność ich zaspokojenia w przyszłości.2. Na postanowienie sądu przysługuje zażalenie, a na postanowienie sądu drugiej i
nstancji przysługuje kasacja.3. Przepisów art. 367 ust. 1 nie stosuje się, jeżeli już wcześniej wobec upadłego ogł
oszono upadłość albo odmówiono wszczęcia postępowania upadłościowego z powodu braku majątku wystarczającego na zaspokojenie kosztów postępowania, a od zakończenia tego postępowania lub odmowy jego wszczęcia do dnia wszczęcia obecnego postępowania upadłościowego nie upłynęło dziesięć lat.Art. 369.
Postępowanie upadłościowe podlega uchyleniu w razie prawomocnego odrzucenia albo oddalenia wniosku o ogłoszenie upadłości. Przepisy art. 360-365 stosuje się odpowie
dnio.Art. 370.
1. Zmiany stosunków prawnych doko
2. Przepis ust. 1 stosuje się odpowiednio w razie uchylenia postępowania upadłości
owego, z tym że:1) upadły może cofnąć
2) upadły może w terminie miesiąca od dnia ogłoszenia albo doręczenia post
anowienia, którym uchylono postępowanie - odstąpić od umów zawartych przez syndyka albo zarządcę, jeżeli umowa przez nich zawarta nie została wykonana albo została wykonana częściowo.Tytuł X
Postępowanie w sprawach orzekania zakazu prowadzenia działalności gospoda
rczejArt. 371.
1. Sąd może orzec pozbawienie na okres od trzech do dziesięciu lat prawa prowadz
enia działalności gospodarczej na własny rachunek oraz pełnienia funkcji członka rady nadzorczej, reprezentanta lub pełnomocnika w spółce handlowej, przedsiębiorstwie państwowym, spółdzielni, fundacji lub stowarzyszeniu osoby, która ze swej winy:1) będąc do tego zobowiązana z mocy ustawy, nie złożyła w terminie dwóch t
ygodni od dnia powstania podstawy do ogłoszenia upadłości wniosku o ogłoszenie upadłości, albo2) po ogłoszeniu upadłości nie wydała lub nie wskazała majątku, ksiąg ha
ndlowych, korespondencji lub innych dokumentów upadłego, do których wydania lub wskazania była zobowiązana z mocy ustawy, albo3) po ogłoszeniu upadłości ukrywała, niszczyła lub obciążała majątek wchodzący w skład masy upadłości, albo
4) jako upadły w toku postępowania upadłościowego nie wykonała innych ob
owiązków ciążących na nim z mocy ustawy lub orzeczenia sądu albo sędziego-komisarza, albo też w inny sposób utrudniała postępowanie.2. Przy orzekaniu zakazu, o którym mowa w ust. 1, sąd bierze pod uwagę stopień winy oraz skutki podejmowanych działań, w szczególności obniżenie wartości ekon
omicznej przedsiębiorstwa upadłego i rozmiar pokrzywdzenia wierzycieli.3. Sąd może orzec pozbawienie na okres od trzech do dziesięciu lat prawa prowadz
enia działalności gospodarczej na własny rachunek oraz pełnienia funkcji członka rady nadzorczej, reprezentanta lub pełnomocnika w spółce handlowej, przedsiębiorstwie państwowym, spółdzielni, fundacji lub stowarzyszeniu osoby, wobec której:1) już co najmniej raz ogłoszono upadłość, z umorzeniem jej długów po ukończeniu postępowania upadłościowego;
2) ogłoszono upadłość nie dawnej niż pięć lat przed ponownym ogłoszeniem
upadłości.Art. 372.
1. Sąd może orzec zakaz prowadzenia działalności gospodarczej, o którym mowa w art. 371, także wobec dłużnika będącego osobą fizyczną, jeżeli niewypłacalność dłużnika jest następstwem jego celowego działania lub rażącego niedbalstwa.
2. Przepis ust. 1 stosuje się również do osób, które były uprawnione do reprezentow
ania osoby prawnej lub spółki handlowej niemającej osobowości prawnej oraz innych przedsiębiorców.Art. 373.
1. W sprawach, o których mowa w art. 371 i 372 orzeka sąd upadłościowy.
2. Jeżeli postępowania upadłościowego nie wszczęto albo oddalono wniosek o ogł
oszenie upadłości lub umorzono postępowanie upadłościowe, orzeka sąd właściwy do rozpoznania sprawy o ogłoszenie upadłości.Art. 374.
1. Postępowanie w sprawach, o których mowa w art. 371 i 372 wszczyna się na wni
osek wierzyciela, syndyka, nadzorcy sądowego albo zarządcy, a także Prezesa Urzędu Ochrony Konkurencji i Konsumentów i Przewodniczącego Komisji Papierów Wartościowych i Giełd. W sprawach tych stosuje się przepisy o postępowaniu nieprocesowym.2. Sąd wydaje postanowienie po przeprowadzeniu rozprawy.
3. Od postanowi
enia sądu drugiej instancji przysługuje kasacja.4. Odpis prawomocnego postanowienia sąd przesyła do Krajowego Rejestru Sądow
ego.Art. 375.
Nie orzeka się zakazu, o którym mowa w art. 371, jeżeli postępowanie w tej sprawie nie zostało wszczęte w terminie roku od umorzenia lub zakończenia postępowania upadł
ościowego albo oddalenia wniosku o ogłoszenie upadłości na podstawie art. 13, a gdy nie złożono wniosku o ogłoszenie upadłości, od dnia, w którym dłużnik obowiązany był taki wniosek złożyć.C
zęść drugaPr
zepisy z zakresu międzynarodowego postępowania upadłościowegoTytuł I
Przepisy ogólne
Art. 376.
1. Przepisów niniejszej części nie stosuje się, jeżeli umowa międzynarodowa, której Rzeczpospolita Polska jest stroną albo prawo organizacji międzynarodowej, kt
órej Rzeczpospolita Polska jest członkiem, stanowi inaczej.2. Przepisy niniejszej części stosuje się odpowiednio do postępowania prowadzonego wobec instytucji kredytowych zakładów ubezpieczeń i ich oddziałów mających si
edzibę w państwach członkowskich Unii Europejskiej, jeżeli przepisy szczególne nie stanowią inaczej.Art. 377.
Ilekroć w przepisach niniejszej części mowa jest o:
1) zagranicznym postępowaniu upadłościowym - oznacza to wszelkie prowadzone za granicą wspólne postępowania sądowe lub administracyjne, nawet jeśli mają charakter tymczasowy, przeciwko niewypłacalnemu dłużnikowi, w których mienie i sprawy dłużnika są poddane kontroli lub zarządowi zagranicznego są
2) głównym zagranicznym postępowaniu upadłościowym - oznacza to postęp
owanie, o którym mowa w pkt 1, jeżeli prowadzone jest w państwie, w którym znajduje się główny ośrodek działalności gospodarczej dłużnika; domniemywa się, że główny ośrodek działalności gospodarczej dłużnika znajduje się w miejscu jego siedziby lub zamieszkania;3) ubocznym zagranicznym postępowaniu upadłościowym - oznacza to postęp
owanie, o którym mowa w pkt 1, jeżeli nie ma charakteru głównego i jeżeli prowadzone jest w państwie miejsca prowadzenia działalności gospodarczej dłużnika;4) zarządcy zagranicznym - oznacza to osobę lub podmiot wyznaczony w zagr
anicznym postępowaniu upadłościowym do zarządzania, reorganizowania lub likwidacji majątku dłużnika;5) sądzie zagranicznym - oznacza to sąd lub inny organ uprawniony do prow
adzenia lub nadzorowania zagranicznego postępowania upadłościowego;6) miejscu prowadzenia działalności gospodarczej - oznacza to miejsce, w którym dłużnik podejmuje czynności w zakresie działalności gospodarczej, jeżeli nie mają charakteru jednorazowego lub krótkotrwałego.
Art. 378.
1. Wierzyciel zamieszkały za granicą lub mający siedzibę za granicę korzysta w postępowaniu upadłościowym z praw, które przysługują wierzycielowi krajowemu, z zastrzeżeniem ust. 2 i 3.
2. Wierzyciel zamieszkały za granicą lub mający siedzibę za granicą, jeżeli nie ust
anowił w Rzeczypospolitej Polskiej pełnomocnika procesowego, jest obowiązany ustanowić w Rzeczypospolitej Polskiej pełnomocnika do doręczeń.3. W postępowaniu upadłościowym prowadzonym w Rzeczypospolitej Polskiej nie podlegają zaspokojeniu należności podatkowe i inne ciężary publiczne oraz należności z tytułu ubezpieczeń społecznych oraz kary majątkowe, które nie mają ch
arakteru cywilnoprawnego, orzeczone przez sądy lub organy administracyjne za granicą.Art. 379.
W sprawach nieuregulowanych przepisami niniejszej części stosuje się odpowiednio przepisy części III Kodeksu postępowania cywilnego.
Tytuł II
Jurysdykcja krajowa
Art. 380.
1. Do wyłącznej jurysdykcji sądów polskich należą sprawy upadłościowe, jeżeli w Rzeczypospolitej Polskiej znajduje się główny ośrodek działalności gospodarczej dłużn
ika.2. Sądom polskim przysługuje również jurysdykcja, jeżeli dłużnik prowadzi w Rz
eczypospolitej Polskiej działalność gospodarczą albo ma miejsce zamieszkania lub siedzibę albo majątek.Art. 381.
W sprawie upadłościowej nie stosuje się przepisów dotyczących umów o jurysdy
kcję.Art. 382.
Ustanowienie przez sąd zagraniczny zarządcy zagranicznego do podejmowania czynn
ości w Rzeczypospolitej Polskiej nie wyłącza jurysdykcji krajowej sądów polskich.Tytuł III
Uznanie zagranicznych postępowań upadłościowych
Art. 383.
Do postępowania w przedmiocie uznania zagranicznego postępowania upadłościowego oraz postępowania w przedmiocie uchylenia lub zmiany orzeczenia o uznaniu takiego postępowania, w sprawach nieunormowanych przepisami rozdziału poniższego stosuje się odpowiednio przepisy części pierwszej tytułu II.
Art. 384.
1. Postępowanie w przedmiocie uznania zagranicznego postępowania upadłościowego wszczyna się na wniosek zarządcy zagra
nicznego.2. Do wniosku o uznanie należy dołączyć:
1) odpis orzeczenia lub decyzji o wszczęciu zagranicznego postępowania upadł
2) zaświadczenie sądu zagranicznego potwierdzające prowadzenie postępowania i wyznaczenie zagranicznego zarządcy.
3. W razie braku dokumentów wymienionych w ust. 2 do wniosku należy dołączyć i
nny wiarygodny dowód na piśmie wszczęcia zagranicznego postępowania i wyznaczenia zagranicznego zarządcy.4. Do wniosku należy ponadto dołączyć oświadczenie zarządcy zagranicznego o i
nnych postępowaniach zagranicznych prowadzonych wobec upadłego, które są znane zarządcy zagranicznemu.5. Do dokumentów lub dowodów na piśmie, wymienionych w ust. 2-4 należy ponadto dołączyć ich uwierzytelnione tłumaczenie na język polski.
Art. 385.
Uczestnikami postępowania w przedmiocie uznania zagranicznego postępowania up
adłościowego są upadły i zarządca zagraniczny.Art. 386.
Zawiadomienia uczestników postępowania o pierwszym posiedzeniu sądu można dok
onać za pośrednictwem poczty przesyłką poleconą za potwierdzeniem odbioru.Art. 387.
Po wniesieniu wniosku o uznanie zagranicznego postępowania upadłościowego, zarzą
dca zagraniczny jest obowiązany niezwłocznie informować sąd:1) o każdej zmianie uznawanego postępowania zagran
2) o wszelkich innych zagranicznych postępowaniach upadłościowych dotyczących upadłego oraz innych postępowaniach sądowych lub administracyjnych dotyczących majątku upadłego, które są znane zarządcy zagraniczn
emu.Art. 388.
1. Z dniem wniesienia wniosku o uznanie zagranicznego postępowania upadłościow
ego sąd na wniosek zarządcy zagranicznego może:1) wydać postanowienie o zabezpieczeniu;
2) zabezpieczyć dowody potrzebne do dochodzenia roszczeń przeciw upadł
2. Sąd może odmówić wydania postanowienia o zabezpieczeniu, jeżeli zabezpieczenie to utrudniłoby zarządzanie majątkiem upadłego w głównym zagranicznym postę
powaniu upadłościowym.Art. 389.
1. Jeżeli z przedłożonych dokumentów wynika, że zagraniczne postępowanie jest głównym postępowaniem upadłościowym, a zarządca jest zarządcą zagranicznym, sąd może przyjąć domniemanie zgodności dokumentów z rzeczywistym stanem rzeczy i nie prowadzić dalszych dowodów.
2. W razie wątpliwości sąd może zażądać uwierzytelnienia przedłożonyc
h dokumentów lub urzędowego poświadczenia autentyczności podpisu.Art. 390.
Zagraniczne postępowanie upadłościowe podlega uznaniu jeżeli:
1) dotyczy sprawy, która nie należy do wyłącznej jurysdykcji sądów po
2) uznanie nie jest sprzeczne z podsta
wowymi zasadami porządku prawnego w Rzeczypospolitej Polskiej.Art. 391.
1. W postanowieniu o uznaniu zagranicznego postępowania upadłościowego wymienia się:.
1) imię i nazwisko, firmę, miejsce zamieszkania albo siedzibę upadłego;
2) oznaczenie sądu zagranicznego, który ogłosił upadłość;
3) oznaczenie zarządcy zagranicznego przez wskazanie jego imienia i nazwiska, firmy i adresu zamieszkania albo siedziby;
4) oznaczenie, czy uznane postępowanie jest postępowaniem głównym czy
2. W postanowieniu o
uznaniu zagranicznego postępowania upadłościowego wzywa się wierzycieli upadłego do zgłoszenia wierzytelności wraz ze wskazaniem terminu zgłaszania wierzytelności oraz adresu, pod którym wierzytelności należy zgłosić, jak również niezbędne dane, które należy podać w zgłoszeniu i język zgłoszenia.Art. 392.
1. Jeżeli przepisy ustawy nie stanowią inaczej, uznanie zagranicznego postępowania upadłościowego obejmuje uznanie wydanych w jego toku orzeczeń dotyczących powołania, odwołania oraz zmiany zarządcy zagranicznego, a także orzeczeń dot
yczących toku zagranicznego postępowania upadłościowego, jego zawieszenia i zakończenia.2. Egzekucja przeciwko upadłemu na podstawie zagranicznych tytułów egzekucyjnych wykonalnych w państwie, w którym zostały wydane w uznan
ym zagranicznym postępowaniu upadłościowym, w tym na podstawie listy wierzytelności lub innych podobnych dokumentów, jak również egzekucja na podstawie postanowień układu zawartego w uznanym zagranicznym postępowaniu upadłościowym, a także egzekucja na podstawie wyciągów, odpisów i innych podobnych dokumentów wystawionych na podstawie układu zawartego w uznanym postępowaniu upadłościowym może być prowadzona po stwierdzeniu ich wykonalności przez sąd uznający zagraniczne postępowanie upadłościowe.3. Stwier
dzenie wykonalności następuje przez nadanie klauzuli wykonalności na wniosek wierzyciela. Do stwierdzenia istnienia podstaw wykonalności przepis art. 390 stosuje się odpowiednio.Art. 393.
1. Orzeczenie o uznaniu zagranicznego postępowania upadłościowego może być w każdym czasie zmienione lub uchylone w razie późniejszego wykrycia, że nie było po
dstaw do jego uznania albo podstawy te przestały istnieć.2. Postępowanie w przedmiocie uchylenia lub zmiany orzeczenia o uznaniu zagranic
znego postępowania upadłościowego, może być wszczęte na wniosek każdego, kogo uznanie może dotyczyć, a także z urzędu.Art. 394.
1. W postanowieniu o zmianie orzeczenia o uznaniu zagranicznego postępowania
upadłościowego sąd określa zakres zmian, a w szczególności zakres uprawnień zarządcy zagranicznego.2. W razie pozbawienia zarządcy zagranicznego prawa do prowadzenia postępowań cywilnych, wszczęte przez niego postępowania podlegają umorzeniu, chyba że sąd postanowi, że do postępowań tych może wstąpić inny zarządca zagraniczny albo syndyk albo zarządca ustanowiony w postępowaniu upadłościowym. Przepis ten stosuje się odpowiednio do interwencji ubocznych zgłoszonych przez zarządcę z
agranicznego.Art. 395.
1. Z dniem uznania głównego zagranicznego postępowania upadłościowego, z mocy
prawa:1) ulegają zawieszeniu postępowania sądowe dotyczące majątku upadłego oraz postępowanie egzekucyjne prowadzone do jego majątku;
2) upadły traci prawo do zarządzania i rozporządzania swoim majątkiem, chyba że wszczęto postępowanie przewidujące możliwość zawarcia układu i poz
ostawiono jemu zarząd.2. Przepis ust. 1 nie wyklucza jednak możliwości wnoszenia powództw przeciwko
upadłemu, jeżeli jest to konieczne dla zachowania praw osób trzecich.Art. 396.
Przepis art. 395 nie ogranicza praw wierzycieli do żądania wszczęcia postępowania upadłościowego w Rzeczypospolitej Polskiej oraz do zgłaszania wierzytelności w takim postępowaniu.
Art. 397.
Z dniem uznania zagranicznego postępowania upadłościowego, zarówno głównego jak i ubocznego, sąd na wniosek zarządcy zagranicznego, może zabezpieczyć dowody, a ta
kże wyda postanowienie o zabezpieczeniu majątku upadłego, jeżeli wcześniej nie było wydane.Art. 398.
1. Po uznaniu zagranicznego postępowania upadłościowego zarządca zagraniczny m
oże wystąpić z interwencją uboczną w procesach, w których upadły jest stroną.2. Po uznaniu zagranicznego postępowania upadłościowego zarządca zagraniczny ma prawo wnosić powództwa o ustalenie nieważności lub o unieważnienie czynności prawnych upadłego dokonanych sprzecznie z prawem lub zasadami współżycia społecznego albo zmierzających do obejścia prawa. Może również wnosić powód
ztwa o uznanie za bezskuteczne czynności prawnych dokonanych z pokrzywdzeniem wierzycieli.3. Jeżeli zarządca zagraniczny ustanowiony został w ubocznym postępowaniu upadł
ościowym, uprawnienie, o którym mowa w ust. 1, przysługuje mu tylko w stosunku do mienia objętego tym postępowaniem.Art. 399.
1. Po uznaniu zagranicznego postępowania upadłościowego zarządca zagraniczny sp
orządza spis inwentarza i oszacowanie, które obejmuje wchodzący do masy upadłości majątek upadłego znajdujący się na terenie Rzeczypospolitej Polskiej. Spis inwentarza wraz z oszacowaniem zarządca zagraniczny składa sądowi uznającemu zagraniczne postępowanie w terminie czterech miesięcy od dnia uprawomocnienia się postanowienia o uznaniu upadłości. O dokonanym spisie i oszacowaniu należy dokonać obwieszczenia. Wnioski o wyłączenie z masy upadłości rozpoznaje sąd uznający zagraniczne postępowanie. Termin do wniesienia takich wniosków wynosi jeden miesiąc od dnia obwieszczenia.2. Po sporządzeniu spisu inwentarza i oszacowania zarządca zagraniczny składa sądowi uznającemu postępowanie zagraniczne plan likwidacji majątku położonego w Rzeczypospolitej Polskiej oraz ogólną informację o przewidywan
ym sposobie zaspokojenia wierzycieli, w tym również mających miejsce zamieszkania albo siedzibę w Rzeczypospolitej Polskiej. Na tej podstawie sąd wyda zarządcy zagranicznemu zezwolenie na likwidację majątku upadłego znajdującego się na terenie Rzeczypospolitej Polskiej. Zezwolenie to sąd wydaje nie wcześniej niż po upływie terminu, w którym można żądać wyłączenia z masy upadłości. Na odmowę zezwolenia przysługuje zażalenie.3. Zezwolenie, o którym mowa w ust. 2, nie obejmuje mienia, o które toczy się postępowanie o wyłączenie z masy upadłości. Zarządca zagraniczny jest uprawniony do likwidacji tego mienia dopiero po uprawomocnieniu się wyroku oddalającego p
owództwo o wyłączenie z masy upadłości lub po umorzeniu postępowania w tej sprawie, a gdy powództwa tego nie wniesiono, po upływie terminu, w którym powództwo takie skarżący mógł wnieść.4. Do ustalenia składu masy upadłości, spisu inwentarza i oszacowania, wyłączeń z masy upadłości, zarządu masą mienia znajdującego się w Rzeczypospolitej Polskiej oraz likwidacji masy upadłości stosuje się przepisy niniejszej ustawy. Sąd uznający zagraniczne postępowanie upadłościowe może zezwolić na likwidację masy up
adłości w inny sposób, jeżeli nie narusza to podstawowych zasad porządku prawnego w Rzeczypospolitej Polskiej.Art. 400.
Po uznaniu zagranicznego postępowania upadłościowego zarządca zagraniczny jest
uprawniony do składania wniosku o ogłoszenie upadłości oraz do udziału w postępowaniu upadłościowym prowadzonym przez sądy polskie, tak jak wierzyciel.Art. 401.
1. W razie uznania zagranicznego postępowania upadłościowego, skutki ogłoszenia
upadłości co do majątku upadłego położonego w Rzeczypospolitej Polskiej oraz zobowiązań, które powstały lub mają być wykonywane w Rzeczypospolitej Polskiej, ocenia się według prawa polskiego.2. Bezskuteczność i zaskarżanie czynności upadłego, dotyczących znajdujących się w Rzeczypospolitej Polskiej składników mienia wchodzącego w skład masy upadł
ości, ocenia się według prawa polskiego.Art. 402.
Zaspokojenie wierzytelności zabezpieczonych ograniczonymi prawami rzeczowymi na rzeczach znajdujących się w Rzeczypospolitej Polskiej albo wpisanymi do ksiąg wi
eczystych i rejestrów w Rzeczypospolitej Polskiej następuje według prawa polskiego.Tytuł IV
Wtórne postępowanie upadłościowe
Art. 403.
1. Uznanie zagranicznego postępowania upadłościowego nie stanowi przeszkody do wszczęcia przez sąd polski postępowania upadłościowego. Jeżeli jednak uznane zostało główne zagraniczne postępowanie upadłościowe, w Rzeczypospolitej Po
lskiej może być prowadzone wyłącznie postępowanie dotyczące majątku położonego w Rzeczypospolitej Polskiej (wtórne postępowanie upadłościowe).2. Do postępowania, o którym mowa w ust. 1 stosuje się przepisy rozdziału niniejsz
ego.3. Jeżeli uznane zostało uboczne zagraniczne postępowanie upadłościowe, postęp
owanie upadłościowe w Rzeczypospolitej Polskiej toczy się na zasadach ogólnych.Art. 404.
1. Przepisy o wtórnym postępowaniu upadłościowym stosuje się również do postęp
owań upadłościowych wszczętych przed uznaniem zagranicznego postępowania upadłościowego, jeżeli sąd polski uzna zagraniczne postępowanie upadłościowe za główne.2. W przypadku, o którym mowa w ust. 1 sąd zmienia wydane wcześniej postanowi
enie o ogłoszeniu upadłości na postanowienie o wszczęciu wtórnego postępowania upadłościowego.Art. 405.
1. Sąd wszczyna wtórne postępowanie upadłościowe, jeżeli wnosi o to wierzyciel m
ający miejsce zamieszkania lub siedzibę w Rzeczypospolitej Polskiej.2. Wtórne postępowanie upadłościowe może być wszczęte z urzędu, jeżeli w
ymaga tego ochrona interesów zamieszkałych w Rzeczypospolitej Polskiej wierzycieli ze stosunków pracy oraz wierzycieli, którym przysługuje należność z tytułu odszkodowania za wywołanie choroby, niezdolności do pracy, kalectwa lub śmierci, jak również wierzycieli alimentacyjnych.Art. 406.
W razie uznania głównego zagranicznego postępowania upadłościowego domniemywa się, że dłużnik jest niewypłacalny.
Art. 407.
Po wniesieniu wniosku o wszczęcie wtórnego postępowania upadłościowego, jeżeli były ustanowione zabezpieczenia, o których mowa w art. 388 i 397, zabezpieczenia te zmienia się na zabezpieczenia, o których mowa w art. 39 i 40.
Art. 408.
Jeżeli wszczęcie wtórnego postępowania upadłościowego nastąpiło po uznaniu zagr
anicznego postępowania upadłościowego:1) zarząd majątkiem upadłego położonym w Rzeczypospolitej Polskiej wykon
2) syndyk albo zarządca wchodzi do spraw sądowych lub ad
ministracyjnych prowadzonych przez zarządcę zagranicznego.Art. 409.
Jeżeli wtórne postępowanie upadłościowe wszczęto z możliwością zawarcia układu a w toku postępowania nastąpiła likwidacja upadłego, układ może mieć wyłącznie charakter likwidacyjny.
Art. 410.
Sumy uzyskane z podziału funduszów masy upadłości pozostałe po zaspokojeniu wi
erzycieli we wtórnym postępowaniu upadłościowym przekazuje się do głównego zagranicznego postępowania upadłościowego.Tytuł V
Współpraca z sądami zagranicznymi i zarządcam
i zagranicznymiArt. 411.
W sprawach uregulowanych przepisami niniejszej części sąd i sędzia-komisarz mogą porozumieć się bezpośrednio z sądem zagranicznym i zarządcą z
agranicznym.Art. 412.
Syndyk, nadzorca sądowy lub zarządca ustanowieni w postępowaniu upadłościowym porozumiewają się z sądem zagranicznym oraz z zarządcą zagranicznym za pośredni
ctwem sędziego-komisarza.Art. 413.
1. W sprawach uregulowanych przepisami niniejszej części sąd i sędzia-komisarz współpracują z sądem zagranicznym i zarządcą zagr
anicznym.2. Jeżeli wszczęto w Rzeczypospolitej Polskiej postępowanie upadłościowe, sąd pr
owadzący to postępowanie podejmuje działania przewidziane w niniejszym tytule.Art. 414.
W ramach współpracy z sądem zagranicznym i zarządcą zagranicznym sąd i sędzia-komisarz mogą podejmować działania, które zapewniają sprawne prowadzenie postępowań upadłościowych, a w szczególności przekazywać oraz zwracać się o inform
acje:1) dotyczące majątku upadłego i miejsca jego położenia, jak również informacje dotyczące spraw sądowych i administracyjnych dotyczących up
adłego;2) o sposobie zabezpieczenia i likwidacji majątku upadłego;
3) o zaspokojeniu poszczególnych wierzycieli.
Art. 415.
1. Jeżeli w Rzeczypospolitej Polskiej wszczęto postępowanie upadłościowe i uznano dwa lub więcej zagraniczne postępowania upadłościowe przeciwko temu samemu upadłemu, sędzia-komisarz określa, jaki majątek dłużnika objęty zostanie poszcz
ególnymi postępowaniami. Na postanowienie sędziego-komisarza przysługuje zażalenie.2. Jeżeli w Rzeczypospolitej Polskiej nie zostało wszczęte postępowanie upadłościowe obejmujące majątek należący do podmiotu, wobec którego prowadzone są zagr
aniczne postępowania upadłościowe, postanowienie o którym mowa w ust. 1 wydaje sąd, który uznał zagraniczne postępowanie upadłościowe. Przepisy tytułu II stosuje się.C
zęść trzeciaOdrębne postępowania upadłościowe
Tytuł I
Postępowanie upadłościowe wszczęte po śmierci niewypłacalnego dłużnika
Art. 416.
Jeżeli wniosek o ogłoszenie upadłości wobec przedsiębiorcy lub osoby, o której mowa w art. 8 lub art. 9, złożono po ich śmierci, postępowanie upadłościowe prowadzone jest w
edług przepisów zawartych w tytule niniejszym.Art. 417.
1. Jeżeli w postępowaniu nie bierze udziału spadkobierca, którego prawa zostały stwierdzone prawomocnym postanowieniem o stwierdzeniu nabycia spadku albo kurator spadku, sąd w postanowieniu o ogłoszeniu upadłości ustanowi kuratora, do którego stosuje się przepis art. 186. Po ogłoszeniu upadłości orzeczenie o powoł
aniu lub zmianie kuratora wydaje sędzia-komisarz.2. W razie zbycia spadku przed ogłoszeniem upadłości postępowanie prowadzi się z udziałem nabywcy spadku, do którego stosuje się przepisy dotyczące upadłego.
Art. 418.
W sprawach objętych przepisami niniejszego tytułu postępowanie upadłościowe pro
wadzone jest według przepisów o postępowaniu upadłościowym obejmującym likwidację majątku upadłego.Art. 419.
Do masy upadłości wchodzą aktywa spadku po zmarłym dłużniku.
Art. 420.
Ustanowienie wykonawcy testamentu oraz zapisy i polecenia są bezskuteczne wobec masy upadłości.
Art. 421.
Przepisy art. 126-129 stosuje się do czynności upadłego, dokonanych na sześć miesięcy przed jego śmiercią.
Art. 422.
W razie ogłoszenia upadłości w sprawach objętych przepisami niniejszego tytułu skutki prawne związane z przyjęciem spadku powstają po zakończeniu postępowania upadł
ościowego.
Art. 423.
Po zakończeniu albo umorzeniu postępowania upadłościowego wyciąg z zatwierdzonej listy wierzytelności, zawierający oznaczenie wierzytelności oraz sumy na jej poczet
otrzymane przez wierzyciela, jest tytułem egzekucyjnym przeciwko spadkobiercy.Tytuł II
Postępowanie upadłościowe wobec banków
Dział I
Przepisy ogólne
Art. 424.
1. Wniosek o ogłoszenie upadłości banku może zgłosić tylko Komisja Nadzoru Ba
nkowego.2. W postępowaniu upadłościowym wobec banku nie stosuje się przepisów art. 38-43.
Art. 425.
1. Przed ogłoszeniem upadłości banku, sąd wysłuchuje co do podstaw ogłoszenia
upadłości oraz co do osoby syndyka, nadzorcy sądowego albo zarządcy: przedstawiciela Komisji Nadzoru Bankowego, przedstawiciela Bankowego Funduszu Gwarancyjnego, prezesa oraz innych członków ostatniego zarządu albo zarządu komisarycznego, względnie likwidatora banku, którego dotyczy wniosek. W przypadku postępowania dotyczącego upadłości banku państwowego lub banku będącego podmiotem zależnym od Skarbu Państwa, sąd wysłuchuje także przedstawiciela ministra właściwego do spraw Skarbu Państwa.2. Sąd może odstąpić od wysłuchania prezesa oraz innych członków zarządu banku, jeżeli ich wysłuchanie spowodowałoby zwłokę w rozpoznaniu sprawy.
3. Syndykiem może być także inny bank.
4. O ogłoszeniu upadłości orzeka sąd w składzie trzech sędziów zawodowych.
Art. 426.
1. Wniosek o ogłoszenie upadłości banku nie może być oddalony z przyczyn, o kt
órych mowa w art. 13 ust. 1 i 2.2. Przepisu art. 359 pkt 1 nie stosuje się.
3. W przypadkach, o których mowa w ust. 1 i 2, koszty postępowania pokrywa Nar
odowy Bank Polski.Art. 427.
1. Sąd ogłasza upadłość banku z możliwością zawarcia układu.
2. Przepisów o wstępnym zgromadzeniu wierzycieli nie stosuje się.
3. W postanowieniu o ogłoszeniu upadłości sąd ustanawia kuratora do reprezentow
ania banku w postępowaniu upadłościowym. Do kuratora stosuje się przepisy art. 186 ust.3 i 4.Art. 428.
1. Bankowy Fundusz Gwarancyjny jest uczestnikiem postępowania upadłościowego.
2. Wypłaty środków gwarantowanych dokonuje syndyk albo zarządca w imieniu i na rachunek Bankowego Funduszu Gwarancyjnego zgodnie z odrębnymi przep
isami.3. Przepis ust. 2 stosuje się do kuratora ustanowionego zgodnie z art. 427 ust. 3, jeżeli powierzono mu zarząd masą upadłości.
Art. 429.
Wierzytelności z tytułu rachunków bankowych zaspokaja się bez ich zgłoszenia do m
asy upadłości.Art. 430.
Sprawozdania, o których mowa w art. 167, syndyk, nadzorca sądowy albo zarządca przekazuje do wiadomości Komisji Nadzoru Bankowego i Bankowemu Funduszowi Gwara
ncyjnemu.Art. 431.
Z dniem ogłoszenia upadłości:
1) organy zarządzające i nadzorcze banku ulegają rozwiązaniu;
2) wygasa zarząd komisaryczny, powołanie likwidatora oraz uprawni
3) wygasają wszelkie uprawnienia osób wchodzących w skład organów banku do odpraw pieniężnych, jak też do wynagrodzenia za okres po ogłoszeniu upadł
ości.Art. 432.
Z dniem ogłoszenia upadłości ulegają rozwiązaniu:
1) umowy rachunku bankowego; oprocentowanie rachunków bankowych jest na
liczane do dnia ogłoszenia upadłości;2) umowy kredytu i pożyczki, jeżeli do dnia ogłoszenia upadłości nie nastąpiło oddanie środków pieniężnych do dyspozycji kredytobiorcy (pożyczkobiorcy);
3) umowy poręczenia, gwarancji bankowych i akredytyw, jeżeli do dnia ogłosz
enia upadłości bank nie otrzymał prowizji z tytułu tych czynności;4) umowy o udostępnienie skrytek sejfowych oraz umowy przechowania, z tym że wydanie przedmiotów i papierów wartościowych powinno nastąpić w te
rminie uzgodnionym z oddającym na przechowanie.Art. 433.
1. Syndyk albo nadzorca sądowy obowiązany jest do wykonywania czynności związ
anych z wypłatą środków gwarantowanych przez Bankowy Fundusz Gwarancyjny, określonych w przepisach odrębnych.2. Koszty cz
ynności, o których mowa w ust. 1, zalicza się do kosztów postępowania upadłościowego.Art. 434.
1. Propozycje układowe mogą złożyć także akcjonariusze (członkowie) reprezentujący dwie trzecie kapitału zakładowego banku w formie spółki akcyjnej lub funduszu
udziałowego banku spółdzielczego, jak również bank zrzeszający, którego bank spółdzielczy jest akcjonariuszem.2. Przed zatwierdzeniem układu sąd zasięga opinii Komisji Nadzoru Bankowego.
Art. 435.
1. Jeżeli nie doszło do zawarcia układu sąd zmienia postanowienie o ogłoszeniu up
adłości z możliwością zawarcia układu na postanowienie obejmujące likwidację majątku banku.2. Warunki nabycia przedsiębiorstwa bankowego przez inne banki oraz termin skł
adania ofert określa sędzia-komisarz po zasięgnięciu opinii Komisji Nadzoru Bankowego.3. Postanowienie zatwierdzające wybór oferty sędzia-komisarz wydaje po zasięgnięciu opinii Komisji Nadzoru Bankowego.
Art. 436.
l. Nabywca przedsiębiorstwa bankowego przejmuje zobowiązania z tytułu rachunków bankowych.
2. Po zawa
rciu umowy sprzedaży przedsiębiorstwa bankowego syndyk zgłasza niezwłocznie sprzedaż banku do rejestru, w którym bank jest wpisany.Art. 437.
Jeżeli przedsiębiorstwo bankowe nie jest sprzedane w całości, syndyk za zezwoleniem sędziego-komisarza przystąpi do sprzedaży poszczególnych składników majątku up
adłego banku.Art. 438.
1. Zaspokojenie wierzytelności i należności przypadających od upadłego banku, nie objętych przepisem art. 436 ust. 1, następuje zgodnie z art. 341.
2. Należności Bankowego Funduszu Gwarancyjnego z tytułu przekazania kwot na wypłatę środków gwarantowanych, o których mowa w art. 428 ust. 2, ulegają z
aspokojeniu w kategorii pierwszej bezpośrednio po kosztach postępowania upadłościowego oraz po zaspokojeniu należności za pracę.Art. 439.
Jeżeli wierzytelności i należności od upadłego były zabezpieczone ograniczonymi prawami rzeczowymi, ich zaspokojenie następuje zgodnie z art. 344 i 345.