Druk nr 292

30 listopada 2002 r.

SENAT

RZECZYPOSPOLITEJ POLSKIEJ

V KADENCJA

KOMISJA

Nauki, Edukacji i Sportu

Pan

Longin PASTUSIAK

MARSZAŁEK SENATU

RZECZYPOSPOLITEJ POLSKIEJ

Na podstawie art. 84 ust. 1 Regulaminu Senatu Komisja Nauki, Edukacji i Sportu wnosi projekt uchwały w sprawie niezbędnych działań mających na celu przygotowanie Polski do globalnego społeczeństwa informacyjnego.

Jednocześnie informuję, że w dalszych pracach nad tym projektem uchwały komisję reprezentować będzie senator Grażyna Staniszewska.

W załączeniu przekazuję projekt uchwały.

Przewodniczący Komisji
Nauki, Edukacji i Sportu
(-) Marian Żenkiewicz


projekt

UCHWAŁA

z dnia............

w sprawie niezbędnych działań mających na celu przygotowanie Polski do globalnego społeczeństwa informacyjnego

Senat RP stwierdza, iż Polska znajdując się w dobie dwóch fundamentalnych transformacji, tj. integracji z Unią Europejską oraz przystosowywania do globalnego społeczeństwa informacyjnego, musi w jednakowym stopniu przygotować się do sprostania obu tym wyzwaniom. Pierwsze z nich to nadrabianie aktualnych opóźnień cywilizacyjnych w stosunku do zachodniej Europy, drugie - określać będzie szanse Polaków w przyszłości.

Kluczową rolę w tym procesie winien odgrywać system edukacji. Od przygotowania obywateli będzie zależała zdolność przystosowania naszego kraju do wymagań elektronicznej gospodarki i globalnego rynku. Nie można dopuścić do tego, aby polskie społeczeństwo znalazło się w grupie tych, którzy nie nadążają za rozwojem. System edukacji winien przygotowywać ludzi do poruszania się na światowym rynku pracy dostępnym m.in. poprzez internet, do innowacyjności, do otwartości na przedstawicieli innych kultur. Stąd tak ważna jest intensyfikacja przeobrażeń w edukacji.

Senat zwraca się do rządu, o przedstawienie do końca stycznia 2003 r. programu na rzecz zapewnienia możliwości ustawicznego kształcenia się, między innymi z wykorzystaniem nauczania na odległość po to, aby każdy obywatel naszego kraju miał szansę nadążać za rozwojem. Oczekujemy, że rząd przedstawi w nim harmonogram działań zmierzających do:

Rząd wspólnie z Konferencją Rektorów Akademickich Szkół Polskich, Radą Główną Szkolnictwa Wyższego i Państwową Komisją Akredytacyjną powinien podjąć działania sprzyjające kreowaniu interdyscyplinarnych dziedzin studiów wykorzystujących technologie informacyjne.

Senat RP wskazuje na konieczność stałego monitorowania przygotowań Polski do wyzwań globalnego społeczeństwa informacyjnego. Wynikiem tego powinna być stale korygowana strategia transformacji przyszłości naszego kraju.

Konieczne jest stworzenie skutecznego mechanizmu międzyresortowej współpracy w rządzie z uwagi na interdyscyplinarność problemów. Konieczne jest współdziałanie rządu ze szkołami wyższymi i samorządami lokalnymi wszystkich szczebli. Oczekujemy, że rząd uwzględni w swoim programie odpowiednie mechanizmy zapewniające koordynację działań centralnych i lokalnych.