Druk nr 69
18 lutego 2002 r.
SENAT
RZECZYPOSPOLITEJ POLSKIEJ
V KADENCJA
MARSZAŁEK SEJMU
RZECZYPOSPOLITEJ POLSKIEJ
Pan
Longin PASTUSIAK
MARSZAŁEK SENATU
RZECZYPOSPOLITEJ POLSKIEJ
Zgodnie z art. 121 ust. 1 Konstytucji Rzeczypospolitej Polskiej mam zaszczyt przekazać Panu Marszałkowi do rozpatrzenia przez Senat uchwaloną przez Sejm Rzeczypospolitej Polskiej na 13. posiedzeniu w dniu 15 lutego 2002 r. ustawę o zmianie ustawy o organizowaniu i prowadzeniu działalności kulturalnej.
Z poważaniem
(-) Marek Borowski
USTAWA
z dnia 15 lutego 2002 r.
o zmianie ustawy o organizowaniu i prowadzeniu działalności kulturalnej
Art. 1.
W ustawie z dnia 25 października 1991 r. o organizowaniu i prowadzeniu działalności kulturalnej (Dz.U. z 2001 r. Nr 13, poz. 123) wprowadza się następujące zmiany:
1) w art. 15 ust. 6 otrzymuje brzmienie:
"6. W przypadku, gdy statut instytucji kultury przewiduje stanowisko zastępcy dyrektora lub stanowiska zastępców dyrektora, określa on również sposób oraz tryb ich powoływania i odwoływania.";
2) w art. 21a:
a) w ust. 2 w zdaniu ostatnim skreśla się kropkę i dodaje się wyrazy "w formie umowy cywilno-prawnej.",
b) po ust. 2 dodaje się ust. 2a i 2b w brzmieniu:
"2a. Jednostka samorządu terytorialnego, będąca organizatorem instytucji kultury, może przekazać tę instytucję innej jednostce samorządu terytorialnego, na jej wniosek, w celu wykonywania zadań własnych w zakresie działalności kulturalnej. Przekazanie następuje w drodze porozumienia w formie umowy cywilno-prawnej.
2b. Przepisy ust. 2a nie dotyczą tych instytucji kultury, które jednostka samorządu terytorialnego jest obowiązana tworzyć i prowadzić na podstawie odrębnych ustaw.",
c) w ust. 3 po wyrazach "ust. 2." skreśla się kropkę i dodaje się wyrazy "lub 2a.",
d) ust. 4 otrzymuje brzmienie:
"4. Porozumienie, o którym mowa w ust. 2 i 2a, stanowi podstawę do wykreślenia instytucji kultury z rejestru prowadzonego przez organizatora przekazującego instytucję kultury i wpisania do rejestru prowadzonego przez organizatora, któremu instytucja kultury została przekazana. Pracownicy przekazanej instytucji kultury stają się pracownikami samorządowej instytucji kultury tej jednostki samorządu terytorialnego, której instytucja ta została przekazana, z zachowaniem dotychczasowych warunków pracy i płacy.";
3) w art. 21 b w ust. 1 po wyrazie "rządowej" dodaje się wyrazy "lub właściwej jednostce samorządu terytorialnego";
4) po rozdziale 2 dodaje się rozdział 2a w brzmieniu:
"Rozdział 2a
Czas pracy w instytucjach kultury
Art. 26a. Do pracowników instytucji kultury stosuje się przepisy Kodeksu pracy, z zastrzeżeniem przepisów art. 26b-26e.
Art. 26b. 1. Okres rozliczeniowy czasu pracy pracowników instytucji kultury nie może przekraczać 12 miesięcy.
2. Rozkłady czasu pracy pracowników są ustalane na okresy nie krótsze niż 2 tygodnie.
Art. 26c. 1. Jeżeli jest to uzasadnione rodzajem pracy lub jej organizacją, do pracowników instytucji kultury może być stosowany przerywany czas pracy, według z góry ustalonego rozkładu, przewidującego nie więcej niż jedną przerwę w pracy w ciągu doby, trwającą nie dłużej niż 5 godzin.
2. Przerwa, o której mowa w ust. 1, nie jest wliczana do czasu pracy.
3. W uzasadnionych przypadkach do pracowników, o których mowa w ust. 1, można stosować równocześnie system organizacji czasu pracy określony w art. 1294 § 1 Kodeksu pracy.
Art. 26d. Pracownikom instytucji kultury mogą być udzielane dni wolne od pracy, wynikające z rozkładu czasu pracy w pięciodniowym tygodniu pracy, łącznie z urlopem wypoczynkowym.
Art. 26e. Do pracowników instytucji kultury nie stosuje się przepisu, o którym mowa w zdaniu pierwszym w § 2 w art. 140 Kodeksu pracy.".
Art. 2.
Ustawa wchodzi w życie po upływie 14 dni od dnia ogłoszenia.
MARSZAŁEK SEJMU
(-) Marek BOROWSKI