Krzysztof Marek Piesiewicz

Senator z byłego województwa warszawskiego

Kandydat Komitetu Wyborczego
Akcja Wyborcza Solidarność

Senator II kadencji Senatu RP


Urodził się w 1945 roku w Warszawie.

W 1970 ukończył studia na Wydziale Prawa Uniwersytetu Warszawskiego.

Odbył aplikację sędziowską i adwokacką. Od 1973 prowadzi praktykę adwokacką i jest obrońcą w głośnych procesach karnych.

W okresie stanu wojennego był obrońcą w licznych procesach politycznych, m.in. "Solidarności" Huty Warszawa, "Solidarności" Ursusa, Komisji Krajowej "Solidarności", Radia "Solidarność", Konfederacji Polski Niepodległej. Występował jako oskarżyciel posiłkowy w procesach o uprowadzenie i zabójstwo ks. Jerzego Popiełuszki i obrońca w sprawie pułkownika Ryszarda Kuklińskiego.

Przez wiele lat był członkiem Rady Adwokackiej, a także ekspertem NSZZ "Solidarność" Regionu Mazowsze. Prowadził wykłady dla aplikantów adwokackich.

Jest współautorem scenariuszy filmowych do 17 filmów Krzysztofa Kieślowskiego, m.in. "Bez końca", "Dekalog", "Podwójne życie Weroniki", "Trzy kolory". Scenariusze te wielokrotnie nagradzano, m.in. europejską nagrodą filmową Felix, na festiwalach w Cannes, San Sebastian, Wenecji, Berlinie, Gdańsku. Był laureatem głównej nagrody na Festiwalu Praw Człowieka w Strasburgu i nagrody Światowego Jury Ekumenicznego. Scenariusz filmu "Trzy kolory - czerwony" otrzymał nominację do Oskara. Scenariusze tych filmów przetłumaczono na 10 języków i wydano w formie książkowej.

Jest członkiem Amerykańskiej Akademii Filmowej, a także Rady Etyki Mediów, Rady Programowej Telewizji Polskiej SA, Rady Programowej Studium Generale Europa przy Akademii Teologii Katolickiej w Warszawie.

W Senacie II kadencji był wiceprzewodniczącym Komisji Kultury, Środków Przekazu, Nauki i Edukacji Narodowej. Pracował też w Komisji Praw Człowieka i Praworządności oraz Komisji Spraw Zagranicznych.

Należy do Ruchu Stu.

Żonaty, ma dwoje dzieci.


Zastępca przewodniczącego Komisji Praw Człowieka i Praworządności [o komisji]
Członek: Komisji Obrony Narodowej
[o komisji]
Komisji Spraw Zagranicznych i Integracji Europejskiej
[o komisji]

Członek Klubu Senatorskiego Akcji Wyborczej Solidarność [o klubie/kole]