Wojciech Kruk

Senator z byłego województwa poznańskiego

Kandydat Zarządu Unii Wolności

Senator II i III kadencji Senatu RP


Urodził się w 1947 roku w Poznaniu. Ojciec Henryk - uczestnik Powstania Wielkopolskiego, Śląskiego i, po wysiedleniu przez Niemców, Warszawskiego - był przed wojną właścicielem najbardziej znanej w Poznaniu firmy jubilerskiej, założonej w 1840. Matka Maria pochodziła z pomorskiej rodziny ziemiańskiej. Lata powojenne były okresem walki o przetrwanie firmy: sklep i warsztat zostały zabrane, a ojciec "za spekulację" skazany na roczny pobyt w więzieniu. Mimo to firma działała bez przerwy.

W 1969 ukończył studia ekonomiczne w Wyższej Szkole Ekonomicznej w Poznaniu.

Od 1972 prowadził samodzielny warsztat, a od 1974 - całe rodzinne przedsiębiorstwo. W 1981 zapoczątkował dynamiczny rozwój eksportu wyrobów zakładu do krajów europejskich i USA, a w 1988 - duże inwestycje i rozbudowę firmy. W 1990, wracając do przedwojennych tradycji, otworzył salon jubilerski w Poznaniu, a także w Warszawie i innych wielkich miastach Polski. W 1993, wspólnie z Polsko-Amerykańskim Funduszem Rozwoju, utworzył spółkę z o.o. W. KRUK. Dzisiaj firma należy do najlepiej funkcjonujących i najbardziej znanych w kraju.

Od 1996 pełni funkcję prezydenta Wielkopolskiej Izby Przemysłowo-Handlowej. Zasiada także w prezydium Krajowej Izby Gospodarczej i jest członkiem Polskiej Rady Biznesu.

W II i III kadencji Senatu był członkiem Komisji Gospodarki Narodowej. W III kadencji pracował też w Podkomisji do spraw Polityki Regionalnej

.

Należy do Unii Wolności.

Żonaty, ma dwoje dzieci.


Członek Komisji Gospodarki Narodowej [o komisji]

Członek Klubu Demokratycznego Senatu [o klubie/kole]