Leon Kieres

30 czerwca 2000 r. zrzekł się mandatu, stosownie do przepisów art. 19 ust. 1 pkt 3 ustawy Ordynacja wyborcza do Senatu RP, w związku z art. 11 ust. 5 ustawy o Instytucie Pamięci Narodowej - Komisji Ścigania Zbrodni przeciwko Narodowi Polskiemu
Były senator z byłego województwa wrocławskiego

Kandydat Samorządowego Komitetu Wyborczego
Profesora Leona Kieresa

 


Urodził się w 1948 roku w Kolonii Zielonej [woj. białostockie].

Ukończył liceum ogólnokształcące w Koszalinie, w 1970 zaś - studia na Wydziale Prawa Uniwersytetu Wrocławskiego. W 1975 na tej uczelni obronił doktorat, a w 1985 uzyskał stopień doktora habilitowanego. Od 1991 jest profesorem uniwersyteckim, w 1996 natomiast prezydent RP nadał mu tytuł profesora.

Jest współorganizatorem i wykładowcą Diecezjalno-Wojewódzkiego Uniwersytetu Ludowego im. Wincentego Witosa w Żórawinie [woj. wrocławskie].

Drugą kadencję pełni funkcję radnego Rady Miejskiej Wrocławia i marszałka Sejmiku Samorządowego we Wrocławiu. Jest też delegatem do Krajowego Sejmiku Samorządu Terytorialnego. W 1994 został powołany do Rady do spraw Samorządu Terytorialnego przy Prezydencie RP. W 1995 natomiast wybrano go na wiceprezydenta Izby Regionów w Kongresie Władz Lokalnych i Regionalnych Europy w Strasburgu.

Jest autorem ponad 100 publikacji i licznych ekspertyz z zakresu nauk prawnych. Dotyczą one głównie problemów administracji publicznej i samorządności oraz międzynarodowych stosunków gospodarczych.

Stosownie do przepisów art. 19 ust. 1 pkt 3 ustawy - Ordynacja wyborcza do Senatu RP, w związku z art. 11 ust. 5 ustawy o Instytucie Pamięci Narodowej - Komisji Ścigania Zbrodni przeciwko Narodowi Polskiemu, w 2000 zrzekł się mandatu senatora. Został bowiem wybrany na prezesa IPN.

Od 1980 należy do NSZZ "Solidarność". Od samego początku czynnie uczestniczył w pracach na rzecz związku, brał udział w I Zjeździe "Solidarności" w Gdańsku, był ekspertem prawnym Zarządu Regionu NSZZ "Solidarność" Dolny Śląsk.

Był i jest bezpartyjny.

Żonaty, ma dwoje dzieci.


Zastępca przewodniczącego Komisji Samorządu Terytorialnego i Administracji Państwowej [o komisji]
Członek Komisji Spraw Zagranicznych i Integracji Obywatelskiej [o komisji]

Niezrzeszony.