Franciszek Bachleda-Księdzularz

Zmarł 19 listopada 2019 r.

Senator z byłego województwa nowosądeckiego

Kandydat Komitetu Wyborczego
Akcja Wyborcza Solidarność

Senator III kadencji Senatu RP


Urodził się w 1947 roku w Zakopanem w rodzinie chłopskiej.

Ukończył szkołę podstawową i technikum budowlane w Zakopanem. Pracę zawodową rozpoczął jako technik budowlany w Przedsiębiorstwie Budownictwa Ogólnego "Podhale" w Zakopanem. Po 5 latach pracy podjął studia na Uniwersytecie Jagiellońskim w Krakowie. Ukończył je z wynikiem bardzo dobrym i uzyskał tytuł magistra filologii polskiej.

Równocześnie był członkiem zespołu regionalnego im. Klimka Bachledy w Zakopanem i i Studenckiego Zespołu Góralskiego "Skalni" Akademii Rolniczej w Krakowie. Ukończył także kurs choreograficzny. Współpracował z zespołami folklorystycznymi, działającymi w środowiskach polonijnych USA, Kanady, Francji i Szwecji.

Po ukończeniu studiów pracował w Muzeum Tatrzańskim i w Zespole Szkół Zawodowych im. Władysława Matlakowskiego w Zakopanem. W grudniu 1981 został internowany. Po zwolnieniu podjął pracę w urzędzie parafialnym w Zakopanem. Był prezesem i organizatorem przedsiębiorstwa "Geotermia Podhalańska" SA.

W latach 1981-87 pełnił funkcję prezesa oddziału Związku Podhalan w Zakopanem, a następnie, przez dwie kadencje, prezesa Zarządu Głównego Związku Podhalan. W 1994-95 sprawował urząd burmistrza Gminy Tatrzańskiej w Zakopanem. Obecnie pełni funkcję sekretarza Zarządu Oddziału Tatrzańskiego Związku Podhalan. Jest współorganizatorem i redaktorem naczelnym pisma "Hale i Dziedziny". Jako aktor amator należy do Towarzystwa Miłośników Teatru im. Heleny Modrzejewskiej.

Zasiada w Radzie Krajowej Stowarzyszenia "Wspólnota Polska".

W Senacie III kadencji pracował w komisjach: Ochrony Środowiska, Spraw Emigracji i Polaków za Granicą oraz Spraw Zagranicznych i Międzynarodowych Stosunków Gospodarczych.

Bezpartyjny.

Żonaty, ma troje dzieci.


Przewodniczący Komisji Ochrony Środowiska [o komisji]
Członek: Komisji Spraw Emigracji i Polaków za Granicą [o komisji]

Komisji Nadzwyczajnej Legislacji Europejskiej [o komisji]

Członek Klubu Senatorskiego Akcji Wyborczej Solidarność [o klubie/kole]