Spis oświadczeń, oświadczenie


Informację w związku z oświadczeniem senatora Adama Graczyńskiego, złożonym na 72. posiedzeniu Senatu ("Diariusz Senatu RP" nr 77), przekazał Minister Środowiska:

Warszawa, dnia 1 lut. 2001 r.

Pani
Alicja Grześkowiak
Marszałek Senatu
Rzeczypospolitej Polskiej

Szanowna Pani Marszałek

W związku z oświadczeniem senatora Adama Graczyńskiego w sprawie stanu zasobów węgla kamiennego w Polsce uprzejmie informuję, iż w pełni podzielam opinię, że aktualizacja bazy zasobowej węgla kamiennego jest podstawą realnej polityki paliwowo-energetycznej Polski i jest niezbędna dla gospodarczego rozwoju naszego kraju.

Chciałbym jednak zaznaczyć, że zasoby węgla kamiennego są corocznie analizowane, aktualizowane i przedstawiane w "Bilansie zasobów kopalin i wód podziemnych w Polsce". Dodatkowo w ww. opracowaniu za rok 1999 umieszczono specjalne zestawienie tabelaryczne zasobów pozabilansowych w złożach, w których zaniechano wydobycia w ramach restrukturyzacji przemysłu węglowego.

Pragnę również podkreślić, że klasyfikacja zasobów węgla kamiennego z punktu widzenia jakości węgla, jak również ochrony środowiska zawarta jest w dokumentacji geologicznej złoża każdej kopalni oraz w projekcie zagospodarowania złoża, a ocena wpływu eksploatacji na środowisko naturalne ujęta jest natomiast w ocenie oddziaływania na środowisko (OOŚ), stanowiącej załącznik do wniosku koncesyjnego.

Urealnieniu potencjału węgla kamiennego w Polsce mają służyć również weryfikacje zasobowe tego surowca dla złóż niezagospodarowanych.

Opracowanie o takim charakterze dla Górnośląskiego Zagłębia Węglowego w roku 1996 wykonało Katowickie Przedsiębiorstwo Geologiczne. Był to pierwszy etap weryfikacji, w którym analizie poddano 20 złóż udokumentowanych w latach 1955-1972. W miarę posiadanych środków finansowych, przewiduję realizację drugiego etapu dla pozostałych 16 złóż.

Podobną pracę dla Lubelskiego Zagłębia Węglowego wykonała, wyłoniona w ramach przetargu nieograniczonego firma "Polgeol", aktualizując zasoby w 7 złożach węgla kamiennego.

W ramach przetargu nieograniczonego ogłoszonego przez Ministra Ochrony Środowiska, Zasobów Naturalnych i Leśnictwa w 1999 roku wykonano II etap pracy pt. "Opracowanie ekonomicznych kryteriów kwalifikacji zasobów przemysłowych w kopalniach węgla kamiennego".

To kompleksowe zadanie, uwzględniające szereg nowych aspektów m.in. obliczania efektywności ekonomicznej eksploatacji w wielu wariantach, uwzględnienia rachunku błędu w przypadku pokładów słabo rozpoznanych czy też nowy sposób kwalifikowania i ewidencjonowania danych o złożu, będzie pomocne przy zapewnieniu rentowności produkcji dla założonego okresu czasu.

Jednocześnie informuję, iż dostrzegając potrzebę szerszego spojrzenia na problematykę zmniejszania się bazy zasobowej węgla kamiennego w postępującym procesie restrukturyzacji branży węglowej Główny Geolog Kraju zamówi w 2001 roku w Narodowym Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej realizację tematu pt. "Ocena zasobów węgla kamiennego w związku z restrukturyzacją górnictwa".

Mam nadzieję, iż ww. opracowanie w zadawalającym stopniu uwzględniać będzie wiele zjawisk w sposób znaczący wpływających na wielkość wydobycia węgla kamiennego, tj. budowę autostrad, likwidację kopalń, ekonomizację eksploatacji czy narastający brak akceptacji społecznej dla działalności górniczej na Górnym Śląsku.

Z poważaniem


Spis oświadczeń, oświadczenie