Minister Zdrowia przekazał stanowisko w związku z oświadczeniem senatora Adama Graczyńskiego, złożonym na 68. posiedzeniu Senatu ("Diariusz Senatu RP" nr 74):
Warszawa, dnia 27.12.2000 r.
Pani
Alicja Grześkowiak
Marszałek Senatu
Rzeczypospolitej Polskiej
Szanowna Pani Marszałek,
W związku z oświadczeniem złożonym przez Pana Senatora Adama Graczyńskiego na 68 posiedzeniu Senatu RP w dniu 9 listopada br., dotyczącym sposobu realizacji inwestycji na Wydziale Farmaceutycznym Śląskiej Akademii Medycznej - przedstawiam stanowisko w tej sprawie.
Budowę Wydziału Farmacji Śląskiej Akademii Medycznej w Katowicach rozpoczęto w 1977 roku. W trakcie realizacji zadanie było kilka razy wstrzymywane. W roku 1993 stan zaawansowania budowy wynosił około 35%.
Począwszy od 1993 roku, na realizację inwestycji ograniczono środki do minimum i przydzielono je jedynie na zabezpieczenie obiektu.
W październiku 1999 roku, Rektor Śląskiej Akademii Medycznej wystąpił do Ministerstwa o wznowienie zadania jako Centrum Farmaceutyczno-Diagnostyczne, sugerując wpisanie go do inwestycji wieloletnich. Wniosek ten uzasadnił Rektor dodatkowo informacją o konieczności opuszczenia nieruchomości należącej do spółki "M
EEL-TEX" - Zakład Pracy Chronionej, w której funkcjonuje część jednostek organizacyjnych Wydziału Farmaceutycznego.W Ministerstwie Zdrowia przedłożony został nowy program funkcjonalno-użytkowy i założenia techniczno-ekonomiczne.
Zarząd Inwestycji Śląskiej Akademii Medycznej w Katowicach, w projekcie budżetu na 2001 rok ujął budowę Centrum Farmaceutycznego-Diagnostycznego w Sosnowcu o wartości kosztorysowej 109.646 tys. zł. Na rok 2001 zgłoszono zapotrzebowanie na środki finansowe w wysokości 20.000 tys. zł
, zakładając termin zakończenia w 2004 roku.W projekcie budżetu części 46 na 2001 rok, nie przewidziano wznowienia budowy tej inwestycji z uwagi na możliwości finansowe budżetu na rok przyszły, jak i braku możliwości wprowadzenia zadania do inwestycji wiel
oletnich.Ustawa o finansach publicznych precyzuje, że inwestycjami wieloletnimi mogą być inwestycje spełniające następujące warunki:
1) w całości lub części finansowane są ze środków budżetu państwa,
2) okres realizacji przekracza rok budżetowy,
3) całkowita wartość kosztorysowa danej inwestycji jest wyższa od kwoty określonej przez Ministra Finansów w rozporządzeniu w sprawie szczegółowych zasad, trybu i terminów opracowania materiałów do projektu budżetu państwa - na 2001 rok wartość ta określona został
a na 50 mln zł.Jednak zgodnie z zasadami wyznaczania limitów wydatków do opracowania projektu budżetu państwa na 2001 rok - nie zaplanowano wprowadzania do planu w roku przyszłym nowych inwestycji wieloletnich. Wydatki na tę grupę inwestycji, przewidziano jedynie dla zadań kontynuowanych po 2000 roku, zgodnie z zapisami ustawy budżetowej na 2000 rok.
Przedstawiając powyższe, pragnę poinformować Panią Marszałek, że dołożę starań w celu wprowadzenia budowy Centrum Farmaceutyczno-Diagnostycznego Śląskiej Akademii Medycznej do inwestycji wieloletnich w 2001 roku. W międzyczasie konieczne będzie:
- zatwierdzenia nowego programu użytkowego,
- rozpisanie przetargu na opracowanie dokumentacji,
- opracowanie założeń techniczno-ekonomicznych, składających się z części: architektonicznej, technologicznej, instalacji sanitarnych, instalacji elektrycznych oraz zestawienia wyposażenia w sprzęt i aparaturę i zbiorczego zestawienia kosztów.
Z wyrazami szacunku
Grzegorz Opala