Spis oświadczeń, oświadczenie


Minister Rozwoju Regionalnego i Budownictwa przedstawił odpowiedź na oświadczenie senatora Zbigniewa Zychowicza, złożone na 65. posiedzeniu Senatu ("Diariusz Senatu RP" nr 71):

Warszawa, 13.10.2000 r.

Pani
Alicja Grześkowiak
Marszałek Senatu RP

Szanowna Pani Marszałek,

W związku z oświadczeniem Pana Senatora Zbigniewa Zychowicza, złożonego podczas 65 posiedzenia Senatu w dniu 21 września br., w sprawie wyjaśnienia procedury i kryteriów wyznaczania województw-beneficjentów programu Phare 2001 - Spójność Społeczna i Gospodarcza, niniejszym pragnę przedstawić odpowiedź.

Minister właściwy ds. rozwoju regionalnego jest odpowiedzialny za przygotowanie, a następnie wdrożenie programu Phare - Spójność Społeczna i Gospodarcza, którego pierwsza edycja rozpoczęła się w ramach alokacji środków Phare na rok 2000. Program ten dotyczy wsparcia dla projektów infrastrukturalnych, w zakresie sektora produkcyjnego oraz rozwoju zasobów ludzkich i jest realizowany w wybranych regionach Polski. Podstawowym dokumentem określającym priorytety i zasady funkcjonowania programu jest Wstępny Narodowy Plan Rozwoju, który został przyjęty przez Komitet Integracji Europejskiej w dniu 22 grudnia 1999 r.

Wstępny Narodowy Plan Rozwoju określił cztery rodzaje kryteriów, które mają być stosowane przy wyborze województw uczestniczących w programie Phare - Spójność Społeczna i Gospodarcza:

- Poziom rozwoju społeczno-gospodarczego mierzony poziomem PKB na 1 mieszkańca;

- Skala problemów społeczno-gospodarczych wynikająca z przeprowadzanych programów restrukturyzacji sektorowej;

- Poziom rozwoju społeczno-gospodarczego mierzony wskaźnikiem bezrobocia;

- Ocena faktycznej zdolności poszczególnych województw do programowania, monitorowania i realizacji programów rozwoju regionalnego.

Wstępny Narodowy Plan Rozwoju określił także harmonogram realizacji programu w poszczególnych województwach w oparciu o powyższe kryteria. Z uwagi na ograniczone środki i zasady finansowania programu Phare - Spójność Społeczna i Gospodarcza nie było możliwe objęcie programem wszystkich województw. Dlatego dokonano podziału województw na trzy grupy (5.6.5), biorąc pod uwagę kryteria przedstawione powyżej. I tak, beneficjentami Phare 2000 zostały województwa: podlaskie, warmińsko-mazurskie, lubelskie, podkarpackie oraz śląskie; Phare 2001 miały zostać objęte województwa: świętokrzyskie, kujawsko-pomorskie, opolskie, lubuskie, małopolskie oraz łódzkie; kolejna edycja Phare w roku 2002 miała zgodnie z WNPR być realizowana w województwach: dolnośląskim, zachodniopomorskim, pomorskim, wielkopolskim i mazowieckim.

W rozmowach z przedstawicielami Komisji Europejskiej strona polska wielokrotnie podkreślała, że beneficjentami programu Phare - Spójność Społeczna i Gospodarcza powinny być wszystkie województwa. Po pierwsze, spełniają one kryteria dotyczące objęcia Celem 1 polityki strukturalnej Unii Europejskiej (poziom PKB "na głowę" mieszkańca niższy od poziomu 75% średniej unijnej), po drugie, uczestnictwo w realizacji programu pozwoliłoby wszystkim polskim regionom zapoznać się z zasadami zarządzania programami pomocowymi w oparciu o reguły rządzące programami Celu 1 Funduszy Strukturalnych.

W trakcie spotkań dotyczących Phare na rok 1001 Komisja Europejska zakwestionowała planowane wcześniej objęcie pomocą grupy kolejnych sześciu województw. Komisja Europejska stanęła na stanowisku, iż konieczne jest utrzymanie wsparcia dla województw korzystających z programu Phare 2000. Argumenty podniesione przez stronę unijną dotyczyły głównie koncentracji ograniczonej puli środków finansowych, co miałoby mieć bardziej efektywne i zintegrowane oddziaływanie na rozwój społeczno-ekonomiczny obszarów objętych wsparciem.

W wyniku prowadzonych przez stronę polską negocjacji Komisja Europejska zgodziła się jednak na rozszerzenie grona beneficjentów programu, nie więcej jednak niż o trzy nowe województwa. Zgodnie z kryteriami wyboru województw uczestniczących w programie Phare do grupy pięciu województw z Phare 2000 dołączono także województwa: świętokrzyskie, kujawsko-pomorskie oraz łódzkie.

Pragnę także poinformować, iż program Phare 2001 będzie funkcjonować w sposób odmienny od zasad obowiązujących w poprzedniej edycji Phare, co pozwoli również innym województwom na otrzymanie środków finansowych na wsparcie regionalnych projektów. Z puli 150 mln EURO przeznaczonej na program Phare - Spójność Społeczna i Gospodarcza, wyodrębniono kwotę 30 mln EURO na realizację projektów w 16 województwach w następujących obszarach:

- Wsparcie inwestycyjne dla małych i średnich przedsiębiorstw - 18 mln EURO;

- Wsparcie szkoleniowe i doradcze dla małych i średnich przedsiębiorstw - 6 mln EURO;

- Rozwój zasobów ludzkich - 6 mln EURO.

Na zakończenie pragnę podkreślić, że Ministerstwo Rozwoju Regionalnego i Budownictwa będzie dążyć do objęcia zintegrowanym programem rozwoju regionalnego wszystkich województw, tak by jeszcze w okresie przed przystąpieniem Polski do Unii Europejskiej polskie regiony nabyły praktyczne umiejętności związane z programowaniem i wykorzystaniem środków przeznaczonych na rozwój regionalny z zasobów Funduszy Strukturalnych.

Mam nadzieję, iż przedstawiona powyżej odpowiedź na pytanie Pana Senatora okaże się wyczerpująca.

Z wyrazami szacunku

Ministerstwo Rozwoju Regionalnego i Budownictwa

wz. Podsekretarz Stanu

Włodzimierz Tomaszewski


Spis oświadczeń, oświadczenie