Spis oświadczeń, oświadczenie


Informację w związku z oświadczeniem senatora Mariana Żenkiewicza, złożonym na 50. posiedzeniu Senatu ("Diariusz Senatu RP" nr 55), przekazał Wiceprezes Rady Ministrów, Minister Pracy i Polityki Społecznej:

Warszawa, 16.02.2000 r.

Pani
Prof. dr hab. Alicja Grześkowiak

Marszałek Senatu
Rzeczypospolitej Polskiej

Szanowna Pani Marszałek

W związku z przekazanym, przy piśmie z dnia 31 stycznia br., znak: AG/043/18/2000/IV, oświadczeniem, złożonym przez Pana Senatora Mariana Żenkiewicza, dotyczącym rejonów, które utraciły status zagrożonych szczególnie wysokim bezrobociem strukturalnym, uprzejmie informuję, co następuje:

Obszar działania powiatowych urzędów pracy, po wprowadzeniu reformy administracyjnej kraju, nie uległ istotnym zmianom. Zmiany wynikały, przede wszystkim, w przypadku niektórych gmin, z przyporządkowania ich do innego rejonu (powiatu), niż rejon, który był objęty obszarem działania powiatowego urzędu pracy przed tą reformą. Konsekwencją tych nielicznych zmian było to, że niektóre gminy utraciły status zagrożonych szczególnym bezrobociem strukturalnym. Zgodnie z art. 2, ust. 1, pkt 11 ustawy z dnia 14 grudnia 1994 r. o zatrudnieniu i przeciwdziałaniu bezrobociu (tekst jedn. Dz.U. 25, poz. 128 z 1997 r., z późn. zm.), przez "odpowiednie zatrudnienie" rozumie się propozycję zatrudnienia, jeżeli łączny czas dojazdu i powrotu do pracy środkami komunikacji publicznej nie przekracza 3 godzin. Dlatego też obszar działania powiatowego urzędu pracy (wspólny dla powiatu ziemskiego i grodzkiego) traktuje się jako lokalny rynek pracy.

Jednocześnie nadmieniam, że stopa bezrobocia ogłaszana przez Prezesa Głównego Urzędu Statystycznego w celu ustalania okresów pobierania zasiłków, określana jest dla obszaru działania powiatowych urzędów pracy, a nie poszczególnych gmin czy miast.

Informuję także, że zaliczenie lub niezaliczenie danego rejonu do zagrożonych szczególnie wysokim bezrobociem strukturalnym nie ma bezpośredniego wpływu na wysokość środków z Funduszu Pracy, przeznaczonych na finansowanie programów przeciwdziałania bezrobociu. Podział tych środków dokonywany jest wg algorytmu określonego w rozporządzeniu Rady Ministrów z dnia 14 grudnia 1999 r. w sprawie algorytmu przekazywania środków Funduszu Pracy samorządom wojewódzkim i powiatowym (Dz.U. 109, poz. 1237 z 1999 r.).

Przedstawiając powyższe wyjaśnienia

z szacunkiem

Longin Komołowski


Spis oświadczeń, oświadczenie