Spis oświadczeń, oświadczenie


Minister Skarbu Państwa przekazał informację w związku z oświadczeniem senatora Mariana Żenkiewicza, złożonym na 37. posiedzeniu Senatu ("Diariusz Senatu RP" nr 41):

Warszawa, 1999.08.20

Pani
Alicja Grześkowiak
Marszałek Senatu RP

Szanowna Pani Marszałek

W związku z pismem z dnia 23.06.1999 r., znak: AG/043/248/99/IV, przy którym przekazano tekst oświadczenia złożonego przez Senatora Mariana Żenkiewicza podczas 37 posiedzenia Senatu w dniu 18 czerwca 1999 r. w sprawie przyspieszenia trybu przekazywania mienia jednostkom samorządowym, uprzejmie informuję, iż na gruncie obowiązujących przepisów prawnych minister właściwy do spraw Skarbu państwa - jako organ odwoławczy - uczestniczy w wykonywaniu procedury przekazywania mienia Skarbu Państwa jednostkom samorządu terytorialnego.

Należy zwrócić uwagę na fakt, iż wystąpienie Pana Senatora Żenkiewicza dotyczy dwóch odrębnie uregulowanych procedur przekazywania mienia Skarbu Państwa jednostkom samorządu terytorialnego: powiatom i jednostkom samorządu województwa.

Przekazywanie mienia Skarbu Państwa powiatom odbywa się na podstawie przepisów rozporządzenia Rady Ministrów z dnia 2 lutego 1999 r. w sprawie trybu przekazywania mienia przez Skarb Państwa powiatom i miastom na prawach powiatów oraz określenia kategorii mienia wyłączonego z przekazywania (Dz.U. Nr 13, poz. 114). Powyższy akt normatywny w sposób szczegółowy reguluje procedurę dotyczącą nabycia mienia przez powiat. Z dyspozycji przepisów § 4 -6 wspomnianego rozporządzenia wynika, iż szybkie wykonanie procedury zależy od sprawności działania zarządu powiatu oraz od dobrej współpracy tego organu z wojewodą. Kwestia przekazywania mienia jednostkom samorządu wojewódzkiego uregulowana jest natomiast przez przepisy art. 48 - 54 ustawy z dnia 5 czerwca 1998 r. o samorządzie województwa (Dz.U. Nr 91, poz. 576 z późn. zm.). Analiza przepisów powyższej ustawy wskazuje, iż organami odpowiedzialnymi za sprawne nabycie mienia Skarbu Państwa oraz mienia Skarbu Państwa będącego we władaniu państwowych osób prawnych, służącego realizacji zadań województwa, przez samorząd województwa są wojewoda oraz zarząd województwa.

Inna jest natomiast procedura przekazania województwu mienia Skarbu Państwa oraz mienia Skarbu Państwa będącego we władaniu państwowych osób prawnych, służącego wykonywaniu zadań gospodarczych przekraczających zakres użyteczności publicznej. W tym przypadku przekazanie mienia następuje na podstawie ostatecznej decyzji ministra właściwego do spraw Skarbu Państwa. Jednakże z uwagi na fakt, że wniosek złożony przez zarząd województwa musi spełniać szczególne wymogi formalne - w tym musi zawierać uzasadnienie wskazujące, że mienie to służyć ma realizacji strategii rozwoju województwa i wojewódzkich programów, procedura ta nie będzie z założenia często stosowana.

W przedmiotowej kwestii przed wszczęciem inicjatywy legislacyjnej w sprawie zmiany ustawy o samorządzie województwa należy dokonać analizy, która wskaże przyczyny istniejących opóźnień w procesie przekazywania mienia Skarbu Państwa, będąc jedynie organem odwoławczym, nie posiada władczych kompetencji do ingerowania na następnym etapie procedury przekazywania mienia. Uprawnienia te przysługują ministrowi właściwemu do spraw administracji publicznej, ponieważ na podstawie przepisu art. 3 ustawy z dnia 13 października 1998 r. Przepisy wprowadzające ustawy reformujące administrację publiczną (Dz.U. Nr 133, poz. 872) do zakresu działania tego organu należy wdrożenie reformy administracji publicznej.

W związku z powyższym uprzejmie informuję, iż stosowne prace legislacyjne powinny być wszczęte przez ministra właściwego do spraw administracji publicznej.

Z poważaniem
Emil Wąsacz


Spis oświadczeń, oświadczenie