Spis oświadczeń, poprzednie oświadczenie, następne oświadczenie


26. posiedzenie Senatu RP

17 grudnia 1998 r.

Oświadczenie

Aktualnie w naszym kraju dobiega końca proces konstytuowania władz samorządowych wszystkich szczebli. Zgodnie z przepisami prawa wynagrodzenia dla wójtów, burmistrzów, prezydentów miast, starostów i marszałków sejmików wojewódzkich ustalają odpowiednie organy samorządowe. Dokonują tego według własnego uznania, nie kierując się żadnymi jednolitymi zasadami, jakie powinny obowiązywać w całym państwie.

Już praktyka w poprzednim okresie dowiodła, że jest to ułomne rozwiązanie. Bardzo często wynagrodzenia w tego samego typu gminach, miasteczkach czy miastach różnią się bardzo między sobą. Nie zawsze ma to bezpośredni związek z zakresem wykonywanej pracy. Sama procedura ustalania tych wynagrodzeń nosi niekiedy znamiona pewnych działań grupowych, związanych głównie z własnymi korzyściami czy wpływami, a nie z dobrem ogółu. Tworzy to często niezdrową atmosferę sensacji, a niekiedy nawet skandalu. Dla przeciętnego obywatela nie jest zrozumiałe to, że osoby sprawujące kierownicze funkcje samorządowe w gminach czy w miastach mogą mieć płace znacznie wyższe niż wojewodowie, ministrowie, premier, a nawet prezydent Rzeczypospolitej Polskiej.

W takiej sytuacji rodzą się plotki, pomówienia i różnego rodzaju zarzuty, które często trudno jest zweryfikować. Sytuacje takie występują również obecnie podczas ustalania wynagrodzeń dla nowych władz samorządowych. Są to negatywne zjawiska i dlatego muszą być podjęte odpowiednie działania w skali całego kraju, aby je wyeliminować.

W związku z tym zwracam się do Pana Ministra o przeanalizowanie tego zjawiska i podjęcie odpowiednich działań legislacyjnych celem zmiany tego stanu.

Moim zdaniem, co zresztą znajduje potwierdzenie w wielu opiniach obywateli, celowe byłoby ustanowienie jednolitych zasad ustalania tych wynagrodzeń w skali całego kraju. Powinny one wyznaczać pewien zakres kwotowy, z jakiego może być przyznawane wynagrodzenie dla osoby na danym stanowisku. Wydaje się celowe powiązanie tego wynagrodzenia z dwoma podstawowymi wskaźnikami, jakimi powinna być liczba mieszkańców znajdujących się w obszarze działania danego samorządu i średnie wynagrodzenia w kraju.

Takie uregulowania w stosunku do władz samorządowych, to znaczy osób, dla których źródłem finansowania wynagrodzeń są podatki, spotka się z pełną akceptacją społeczną, a jednocześnie pozwoli uniknąć dwuznacznych sytuacji.


Spis oświadczeń, poprzednie oświadczenie, następne oświadczenie