Spis oświadczeń, oświadczenie


Odpowiedź na oświadczenie senatora Mariana Żenkiewicza, wygłoszone podczas 22. posiedzenia Senatu ("Diariusz senatu RP" nr 26), przekazał Minister Finansów:

Warszawa, 25.11.1998 r.

Pani
Prof. dr hab. Alicja Grześkowiak
Marszałek Senatu RP
WARSZAWA

Szanowna Pani Marszałek,

W związku z przekazanym przy piśmie z 10 listopada 1998 r. znak: Ag/043/234/98/IV oświadczeniem Pana Senatora Mariana Żenkiewicza w sprawie opodatkowania wkładu wycofanego ze spółdzielni mieszkaniowej i przeniesienia go do innej spółdzielni mieszkaniowej, uprzejmie wyjaśniam.

Zgodnie z art. 26 ust. 10 ustawy z dnia 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych (Dz.U. z 1993 r. Nr 90, poz. 416 z późn. zm.) w brzmieniu obowiązującym od 1 stycznia 1997 r., jeżeli podatnik skorzystał z odliczenia od dochodów wydatków poniesionych na wkład mieszkaniowy lub budowlany do spółdzielni mieszkaniowej, a następnie wycofał wniesiony wkład ze spółdzielni, do dochodów uzyskanych w roku podatkowym, w którym nastąpiło wycofanie wkładu dolicza się kwoty uprzednio odliczone z tego tytułu.

Spółdzielnie mieszkaniowe były obowiązane pobierać jako płatnicy zaliczki na podatek dochodowy od wycofanych ze spółdzielni wkładów budowlanych i mieszkaniowych wniesionych do spółdzielni od dnia 1 stycznia 1992 r. w wysokości 20% wycofanego wkładu, chyba że osoba wycofująca wkład złożyła oświadczenie, że nie korzystała z odliczenia wniesionego wkładu od dochodu na podstawie przepisów ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych.

Ustawą z 21 listopada 1996 r. o zmianie ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych (Dz.U. Nr 137 poz. 638) zmieniono zasady dotyczące ulg podatkowych. W miejsce dotychczasowych odliczeń od dochodu wprowadzono odliczenia od podatku.

Stosownie do przepisu art. 27a ust. 13 pkt 1 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych w brzmieniu obowiązującym od 1 stycznia 1997 r., jeżeli podatnik korzystał z odliczeń od dochodu (przychodu) lub podatku z tytułu wydatków poniesionych na wkład budowlany lub mieszkaniowy do spółdzielni mieszkaniowej, a następnie wycofał ze spółdzielni wniesiony wkład, ma obowiązek do dochodu, przychodu lub podatku należnego za dany rok, w którym zaistniały te okoliczności, doliczyć odpowiednio kwoty poprzednio odliczone z tego tytułu.

Przeniesienie wkładu do innej spółdzielni może nastąpić jedynie poprzez jego wycofanie, co wiąże się z ustaniem członkostwa w spółdzielni. Zatem podatnik, który odliczył od dochodu wydatki poniesione przed 1 stycznia 1997 r. na wkład budowlany lub mieszkaniowy do spółdzielni i wkład ten wycofał po 1 stycznia 1997 r., kwotę odliczoną od dochodu ma obowiązek doliczyć do dochodu uzyskanego w roku, w którym nastąpiło wycofanie wkładu, natomiast kwotę wpłaconą do innej spółdzielni może odliczyć od podatku w wysokości 19% wydatków poniesionych na ten cel nie więcej jednak niż 15.561 zł w 1997 r., natomiast w 1998 r. nie więcej niż 19.285 zł.

Z poważaniem

z up. Ministra Finansów

Podsekretarz Stanu

Jan Rudowski


Spis oświadczeń, oświadczenie