Spis oświadczeń, poprzednie oświadczenie


89. posiedzenie Senatu RP

30 sierpnia 2001 r.

Oświadczenie

Panie Marszałku! Wysoka Izbo!

Kieruję to oświadczenie w imieniu pani senator Doroty Czudowskiej, pani senator Janiny Sagatowskiej i własnym do pana premiera Jerzego Buzka.

Szanowny Panie Premierze!

Po zawetowaniu przez prezydenta RP ustawy o reprywatyzacji i po przyjęciu tego weta przez Sejm wielu naszych wyborców z poczuciem wielkiej krzywdy zwraca się do nas z prośbą o załatwienie zwrotu ekwiwalentu za nieruchomości pozostawione na Wschodzie, to jest na terenach wchodzących przed 1939 r. w skład Rzeczypospolitej Polskiej.

Od wielu dziesiątków lat starania o przyznanie odszkodowań za utracone grunty i zabudowania są bezskuteczne. Osoby starające się o te odszkodowania to często już drugie lub trzecie pokolenie tych, którzy nie z własnej woli musieli opuścić rodzinną ziemię. Byli właściciele lub ich spadkobiercy, mimo że często posiadają odpowiednie wyroki sądowe, nie mogą dojść swych praw u bezradnych w tej sprawie urzędników reprezentujących skarb państwa, dlatego prosimy pana premiera o wyjaśnienie kilku spraw.

Po pierwsze, jak wielki majątek i jego równowartość w złotówkach jest przedmiotem wniosków Zabużan?

Po drugie, jaka obecnie obowiązuje procedura i czy jest realna możliwość uzyskania ekwiwalentu za mienie pozostawione na Wschodzie?

I po trzecie, jakie kroki podjął rząd pana premiera w sprawie uregulowania stanu prawnego po odrzuceniu ustawy o reprywatyzacji w zakresie odszkodowań dla Zabużan?

W ostatnich tygodniach bardzo dużo mówi się wypłatach odszkodowań dla osób za niewolniczą pracę na III Rzeszy, dlatego osoby, które zostawiły swoje mienie na Wschodzie, mają prawo czuć się rozgoryczone, że przez kilkadziesiąt lat nie mogą dojść swych praw.

W związku z tym uprzejmie prosimy pana premiera o wyjaśnienie tej sprawy.

Z wyrazami szacunku, senatorowie Czudowska, Sagatowska i Tomaszek. Dziękuję.


Spis oświadczeń, poprzednie oświadczenie