Spis oświadczeń, oświadczenie


Marszałek Senatu RP przekazała informację w związku z oświadczeniem senatora Jerzego Suchańskiego, złożonym na 51. posiedzeniu Senatu ("Diariusz Senatu RP" nr 56):

Pan
Jerzy Suchański
Senator RP

Szanowny Panie Senatorze,

W odpowiedzi na Pana oświadczenie złożone na 51 Posiedzeniu Senatu w dniu 5 lutego 2000 roku, które dotyczyło rozważenia możliwości spowodowania bezpośredniej relacji radiowej z obrad Senatu, przypuszczam, iż Pan Senator podziela opinię, że mediach publicznych - polskim radiu i telewizji działalność Senatu i jego organów, w tym także Marszałka Senatu, nie jest należycie przedstawiona. Sprawa ta była wielokrotnie przeze mnie podnoszona w trakcie spotkań z członkami Krajowej Rady Radiofonii i Telewizji, przedstawicielami zarządu Polskiego Radia i Telewizji.

Zgadzam się z opinią wielu senatorów, iż przedstawianie w polskim radiu działalności Senatu, w tym również w formie bezpośrednich sprawozdań z obrad plenarnych odgrywa istotną rolę w upowszechnianiu zasad funkcjonowania państwa prawa, a także służy samodzielnemu kształtowaniu poglądów i opinii obywateli. Zapewnienie możliwości współuczestniczenia obywateli w procesie tworzenia prawa, poprzez bezpośrednią transmisję z obrad Senatu, należy zaliczyć do podstawowych zadań radiofonii publicznej, finansowanej przecież przez społeczeństwo.

Mając to na uwadze należałoby oczekiwać, że kierownictwo spółki Polskie Radio sprawę transmisji radiowej obrad Senatu powinno traktować na zasadzie priorytetu. Tymczasem jeszcze prawie do połowy stycznia br. PR S.A. transmitowało obrady parlamentarne w tzw. dolnym paśmie UKF, utworzonym prowizorycznie po katastrofie masztu w Gąbinie, ostatnio niedostępnym już dla większości radiosłuchaczy, wyposażonych w radioodbiorniki nie zapewniające odbioru z tego pasma. Z informacji przekazanych przez Ministra Łączności wynika, iż władze spółki nie podejmowały jakichkolwiek kroków prowadzących do innej alokacji transmisji parlamentarnych w ogólnopolskich programach radia publicznego. Z tego względu powstała groźba nie transmitowania 49. Posiedzenia Senatu w dniach 12, 13, 14, 15 stycznia br. którego kluczowym punktem była debata nad ustawą budżetową na 2000 rok. Prezes zarządu Polskiego Radia S.A., na wniosek Kancelarii Senatu RP w sprawie przeprowadzenia bezpośredniej transmisji z obrad Senatu w tych dniach, udzielił odpowiedzi odmownej. Dopiero na skutek mojej interwencji u Ministra Łączności oraz w Krajowej Radzie Radiofonii i Telewizji, transmisja parlamentarna została przeniesiona z dolnego zakresu UKF na częstotliwość 198 kHz na falach długich. Dlatego była możliwa transmisja radiowa z posiedzenia Senatu w dniach od 12 do 15 stycznia br. Było to testowe nadawanie transmisji obrad Senatu na falach długich.

Tak więc aktualnie istnieje techniczna możliwość bezpośredniego relacjonowania w publicznym radiu obrad Senatu na częstotliwości 198 kHz na falach długich, w przypadku podejmowania przez Senat problemów szczególnej wagi państwowej. Za każdym razem decyzję podejmuje zarząd PR S.A. na wniosek Szefa Kancelarii Senatu.

Z poważaniem

Alicja Grześkowiak


Spis oświadczeń, oświadczenie