P.o. Szefa Kancelarii Prezesa Rady Ministrów przekazał informację w związku z oświadczeniem senatora Jerzego Suchańskiego, złożonym na 41. posiedzeniu Senatu ("Diariusz Se
natu RP" nr 44):Warszawa, 1999-09.20
Pani
Alicja Grześkowiak
Marszałek Senatu
Rzeczypospolitej Polskiej
Szanowna Pani Marszałek,
Nawiązując do wystąpienia senatora Jerzego Suchańskiego złożonego na 41 posiedzeniu Senatu w dniu 5 sierpnia 1999 r. skierowanego do Prezesa Rady Ministrów w sprawie udzielenia pomocy dla starostwa kieleckiego w odbudowie popowodziowej, pragnę poinformować, że warunkiem udzielenia pomocy z budżetu państwa w postaci dotacji celowej na dofinansowanie bieżących zadań własnych gmi
n, związane z usuwaniem skutków powodzi jest umieszczenie ich w wykazie stanowiącym załącznik do rozporządzenia Rady Ministrów z dnia 12 maja 1999 roku "w sprawie ustalenia wykazu gmin, powiatów i województw, na obszarze, których wystąpiła powódź oraz szczególnych zasad udzielania i sposobu rozliczania dotacji celowych dla tych gmin, powiatów i województw, przeznaczonych na dofinansowanie bieżących zadań własnych związanych z usuwaniem skutków powodzi" (Dz.U. nr 42 poz. 424) z dnia 13 maja 1999 r. W sprawach tych należy zwrócić się z odpowiednim wnioskiem do Ministra Spraw Wewnętrznych i Administracji, określającym zakres strat w mieniu komunalnym.Mieszkańcy dotknięci skutkami klęski powodzi będą mogli korzystać od października br. z preferencyjnych (2%) kredytów bankowych na remonty mieszkań i odbudowę budynków mieszkalnych na podstawie ustawy z dnia 8 lipca 1999 r. "o dopłatach do oprocentowania kredytów bankowych udzielonych na usuwanie skutków powodzi", po wejściu w życie przepisów wykonawczych.
Rolnicy zaś mogą skorzystać z następujących form pomocy:
- zwolnień z podatku rolnego. Decyzję w tej sprawie podejmuje gmina. Utracone dochody z tego tytułu rekompensowane zostaną - zgodnie z decyzją Rządu - przez budżet państwa,
- uzyskania tzw. "kredytu klęskowego" na wznowienie produkcji. Oprocentowanie tego kredytu w skali roku wynosi: w przypadku kredytu inwestycyjnego 3,87% dla kredytobiorcy, natomiast kredytu obrotowego 3,88%. Zgodnie z obowiązującymi zasadami podstawowym warunkiem jego uzyskania jest otrzymanie zgody Ministra Rolnictwa i Gospodarki żywnościowej na uruchomienie preferencyjnej linii kredytowej z dopłatą Agencji Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa dla poszkodowanych rolników gminy.
Z wnioskiem do Ministra Rolnictwa i Gospodarki Żywnościowej o wyrażenie zgody występuje Wojewoda w okresie 2 miesięcy do wystąpienia klęski, po dokonaniu przez powołaną przez siebie Komisję oszacowania strat w ciągu 30 dni od wystąpienia klęski.
Przewidujemy również możliwość uruchomienia dodatkowych środków na zasiłki celowe dla rodzin szczególnie dotkniętych klęską powodzi wypłacanych na podstawie ustawy o pomocy społecznej. Decyzje w tej sprawie podjęte zostaną po dokonaniu szacunków rzeczywistych strat poniesionych przez gospodarstwa rodzinne.
Pragnę także poinformować, że w sprawie będącej tematem oświadczenia wystąpił w dniu 16 lipca br. do Biura ds. Usuwania Skutków Powodzi Pan Wiesław Gałka Starosta Powiatowy w Kielcach, który poinformowany został o warunkach i możliwościach uzyskania pomocy w usuwaniu skutków powodzi.
Z wyrazami szacunku
Jerzy Widzyk