Spis oświadczeń, poprzednie oświadczenie, odpowiedź, następne oświadczenie
36. posiedzenie Senatu RP
21 maja 1999 r.
Oświadczenie
Drugie oświadczenie.
Pozwolę sobie przedstawić panu premierowi treść listu, jaki marszałek województwa świętokrzyskiego Józef Szczepańczyk przekazał na ręce ministra gospodarki. Z uwagi na bardzo ważne zagadnienie proszę o rozważenie możliwości udzielenia pomocy finansowej jeszcze w tym roku oraz ujęcie w planie budżetu na rok 2000.
"Zwracam się z uprzejmą prośbą o nadanie szczegółowego priorytetu i zwiększenie nakładów finansowych na likwidację wyrobiska po kopalni siarki ŤPiasecznoť, zlokalizowanego na terenie gminy Łoniów i Koprzywnica w województwie świętokrzyskim. Wyrobisko w Piasecznie znajduje się w obrębie tych samych formacji geologicznych co rekultywowane obecnie wyrobisko kopalni siarki ŤMachówť. Przesądza to o potwierdzonej przez ekspertów konieczności realizacji skojarzonej likwidacji obydwu wyrobisk.
W przypadku zakończenia prac rekultywacyjnych i zaprzestania odwadniania wyrobiska w Machowie przed zakończeniem uszczelnienia dna wyrobiska w Piasecznie mogą nastąpić nieodwracalne negatywne skutki w środowisku naturalnym, graniczące z katastrofą ekologiczną.
Jestem głęboko zaniepokojony opóźnieniem terminu zakończenia prac projektowych i dokonania wymaganych uzgodnień, planowanych po kolejnych korektach na koniec 1998 r., a także, w konsekwencji, opóźnieniem terminu przystąpienia do fizycznej likwidacji wyrobiska po kopalni ŤPiasecznoť, spowodowanym brakiem zapewnienia wystarczających środków budżetowych na ten cel.
Kopalnia siarki ŤMachówť wyraża gotowość realizacji przedsięwzięcia. Zespół autorski deklaruje kontynuowanie prac projektowych nawet w przypadku braku formalnego zlecenia - pismo do pana ministra z dnia 12 września 1998 r. - a właściciel terenu, Elektrownia im. Tadeusza Kościuszki w Połańcu, jak sądzę, dołoży starań i włączy się aktywnie w proces likwidacji w
yrobiska.Pokonanie głównej przeszkody, jaką jest brak środków, wykracza poza możliwości zainteresowanych.
W głębokiej trosce o stan środowiska oraz wygaszanie słusznego zaniepokojenia społecznego, którego odzwierciedleniem są znane panu interwencje i interpelacje posłów oraz radnych i władz samorządów lokalnych, zwracam się do pana ministra z prośbą o podjęcie radykalnych działań, które w efekcie doprowadzą do zwiększenia i wydzielenia środków na przyspieszenie likwidacji wyrobiska w Piasecznie, a w szczeg
ólności umożliwią przystąpienie do prac ziemnych w bieżącym roku.Zasadne wydaje mi się również wydzielenie z kwoty przekazywanej kopalni siarki ŤMachówť na skojarzone prace rekultywacyjne środków, które wykorzystane powinny być wyłącznie na likwidację wyrobiska w Piasecznie. Pozwoli to na jednoznaczną ocenę postępu realizacji zadań.
Z wyrazami szacunku".
Taki list skierował do ministra pan Józef Szczepańczyk.
Dziękuję bardzo.
Z poważaniem, Jerzy Suchański.
Spis oświadczeń, poprzednie oświadczenie, odpowiedź, następne oświadczenie