Spis oświadczeń, oświadczenie


Sekretarz Stanu w Ministerstwie Rolnictwa i Gospodarki Żywnościowej przesłał odpowiedź na oświadczenie senatora Jerzego Suchańskiego, złożone na 34. posiedzeniu Senatu ("Diariusz Senatu RP" nr 37):

Warszawa, 14 maja1999 r.

Pani
Prof. dr hab. Alicja Grześkowiak
Marszałek Senatu
Rzeczypospolitej Polskiej

Szanowna Pani Marszałek,
w odpowiedzi na pismo Pani Marszałek z dnia 28 kwietnia br. Sygn. AG/043/191/99/IV chciałbym udzielić odpowiedzi na pytania zadane w oświadczeniu Pana Senatora Jerzego Suchańskiego złożonym na 34. posiedzeniu Senatu RP, a dotyczącym środków przeznaczonych na rozwój sieci elektroenergetycznej na wsi. Kwestia związana jest z pożyczką Banku Światowego, o
którą wystąpił Rząd Rzeczypospolitej Polskiej w celu wsparcia programu aktywizacji terenów wiejskich.

Parlament Rzeczypospolitej Polskiej przyjmując Ustawę budżetową (Ustawa budżetowa na rok 1999 z dnia 17 lutego 1999 z dnia 17 lutego 1999, Dz.Ust. 17/99, poz. 154 - Część 83, Dział 97, Rozdział 9718, poz. 35) uznał za niezbędne przeznaczenie kredytu z BŚ - zapisanego w rezerwie celowej jako - "środki na rozwój miejsc pracy poza rolnictwem na terenach wiejskich oraz rozwój infrastruktury będące w dyspozycji Agencji Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa, w tym 30.000 tys. zł na rozwój sieci elektroenergetycznej na wsi" z kwoty 152 mln zł będących równowartością 40 mln USD - pierwszej transzy kredytu BŚ.

Środki finansowe z rezerwy celowej przeznaczone na rozwój miejsc pracy poza rolnictwem na terenach wiejskich oraz na rozwój infrastruktury wsi, będą do dyspozycji Ministra Rolnictwa i Gospodarki Żywnościowej po uruchomieniu pożyczki. Realizacja tej decyzji parlamentu, poza wynegocjowaniem odpowiednich warunków z Bankiem Światowym, wymaga wprowadzenia stosownych zapisów do rozporządzenia Rady Ministrów z dnia 30 stycznia 1996 r. w sprawie szczegółowych kierunków działań Agencji Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa oraz sposobów ich realizacji (Dz.U. 1994 r. Nr 1, poz. 2 z późn. zm.).

W pierwszym kwartale 1999 r. przeprowadzono serię rozmów z przedstawicielami Banku Światowego, w trakcie których podnoszono kwestię związaną z elektryfikacją terenów wiejskich. Nie osiągnięto w tej kwestii ostatecznego porozumienia ale rozmowy nadal trwają i liczymy na ich pomyśle zakończenie.

Pragnę zapewnić Panią Marszałek , że MRiGŻ jest żywo zainteresowane rozwojem sieci elektroenergetycznych na wsi i dołoży wszelkich starań dla jak najszybszego uruchomienia środków o jakich wspomniał w swoim oświadczeniu Pan Senator.

Z wyrazami szacunku
Henryk Wujec


Spis oświadczeń, oświadczenie