Spis oświadczeń, oświadczenie


Minister Łączności przedstawił wyjaśnienia w związku z oświadczeniem senatora Jerzego Suchańskiego, złożonym na 29. posiedzeniu Senatu ("Diariusz Senatu RP" nr 31):

Warszawa, dnia 15.02.1999 r.

Marszałek Senatu
Rzeczypospolitej Polskiej
Pani prof. dr hab. Alicja Grześkowiak

W związku z oświadczeniem złożonym przez senatora Jerzego Suchańskiego na 29. posiedzeniu Senatu w dniu 29. stycznia 1999 r. w sprawie "ujednolicenia opłat za rozmowy telefoniczne w ramach tego samego województwa", przedstawiam poniższe wyjaśnienia.

W latach ubiegłych, po poprzedniej zmianie podziału administracyjnego kraju, dokonywany był proces dostosowywania liczby i granic stref numeracyjnych (SN) do granic ówczesnych 49 województw. Początkowo istniało sto kilkadziesiąt SN i w wielu przypadkach połączenia wewnątrz województw były taryfikowane jako połączenia międzymiastowe.

Obecnie, po wieloletniej ewolucji, stacjonarna telefoniczna sieć użytku publicznego w Rzeczypospolitej Polskiej jest podzielona na 49 Stref Numeracyjnych. Każda ze stref numeracyjnych charakteryzuje się własnym wskaźnikiem strefy numeracyjnej WSN oraz posiada ustaloną numerację strefową abonentów. Połączenia wewnątrzstrefowe taryfikowane są co 3 min. a połączenia międzystrefowe w zależności od odległości siedzib stref wg 4 taryfy (L ≤ 100 km) lub 5 taryfy (L > 100 km).

Nowy podział administracyjny kraju nie zmienił technologii realizacji usług. Abonenci wykonują połączenia z tymi samymi numerami telefonicznymi i połączenia te są tak samo realizowane i taryfikowane. Zarówno przed jak i po wprowadzeniu nowego podziału administracyjnego telekomunikacyjna sieć użytku publicznego jest taka sama i te same urządzenia i linia są zaangażowane w realizację połączeń. Nie mogły więc zmienić się koszty świadczenia usług.

Ponieważ opłaty za połączenia powinny być związane z kosztami świadczenia usług, które zasadniczo zależą od potencjału środków technicznych zaangażowanych w zestawienie połączenia (a ten między innymi zależy od odległości), ich wysokość nie jest funkcją podziału administracyjnego kraju. Wprowadzenie proponowanej zmiany taryfikacji polegającej na wprowadzeniu jednolitego zaliczania co 3 min. na obszarze nowego województwa spowoduje negatywne skutki. W przypadku, gdy połączenia międzywojewódzkie będą taryfikowane jako międzystrefowe, to będzie oznaczało, iż połączenia pomiędzy sąsiadującymi ze sobą miejscowościami (np. odległymi o kilka kilometrów), leżącymi po dwóch stronach granicy obecnego województwa, będą kosztowały wielokrotnie drożej niż połączenia wewnątrz wojewódzkie o długości kilkuset kilometrów. Pogłębi to i tak już niewłaściwą sytuację występującą w chwili obecnej gdy odległości wewnątrzstrefowe (wewnątrz poprzednich województw) sięgają kilkudziesięciu kilometrów. Biorąc pod uwagę powyższe a także uwzględniając jako punkt wyjścia obecnie stosowane zasady taryfikacji stosowane przez TP S.A. oraz przygotowaną liberalizację telekomunikacji międzystrefowej, w skierowanym do uzgodnień międzyresortowych projekcie planu numeracji krajowej (PNK-98TF), Minister Łączności wyróżnił dwa rodzaje połączeń międzystrefowych:
a) połączenie międzystrefowe pomiędzy abonentami należącymi do różnych SN sąsiadujących ze sobą zwane połączeniem regio
nalnym,
b) połączenie międzystrefowe pomiędzy abonentami należącymi do różnych, nie sąsiednich SN.

Wprowadzenie pojęcia "połączenie regionalne" pozwoli uwzględnić tego rodzaju połączenia w zasadach taryfikacji. Opłaty za te połączenia mogą być niższe od obecnych taryf międzymiastowych, jednak decyzja co do odrębnego taryfikowania połączeń regionalnych należy do operatora sieci telekomunikacyjnej użytku publicznego.

Z poważaniem
Minister Łączności
Marek Zdrojewski


Spis oświadczeń, oświadczenie