Minister Zdrowia i Opieki Społecznej przekazał odpowiedź na oświadczenie senatora Jerzego Suchańskiego, wygłoszone podczas 24. posiedzenia Senatu ("Diariusz Senatu RP" nr
28):Warszawa, dnia 21.12.1998 r.
Pani
Alicja GRZEŚKOWIAK
Marszałek Senatu
Rzeczypospolitej Polskiej
Szanowna Pani Marszałek
W odpowiedzi na oświadczenie złożone przez Pana Senatora Jerzego Suchańskiego przekazane przy piśmie z dnia 9 grudnia 1998 r. znak AG/043/242/98/IV przedstawiam poniżej wyjaśnienie w sprawie uprawnień techników farmaceutycznych w aptekach.
Rozporządzenie Ministra Zdrowia i Opieki Społecznej z dnia 27 lipca 1994 r. w sprawie czynności fachowych, które mogą być wykonywane w poszczególnych typach aptek przez osoby nie mające prawa samodzielnego wykonywania zawodu aptekarza (Dz.U. Nr 95, poz. 464) w stosunku do poprzedniego tj. z dnia 19 kwietnia 1993 r. zawiera nie tylko przedmiotowe rozszerzenie czynności fachowych, które mogą być wykonywane przez technika farmaceutycznego w poszczególnych typach aptek, ale przez skreślenie funkcjonującego w rozporządzeniu z dnia 19 kwietnia 1993 r. zapisu "w czasie obecności aptekarza w aptece" rezygnuje z warunku uzależniającego wykonywanie czynności fachowych przez technika w granicach jego uprawnień od nadzoru sprawowanego przez aptekarza.
Ustawa z dnia 10 października 1991 r. o środkach farmaceutycznych, materiałach medycznych, aptekach, hurtowniach i nadzorze farmaceutycznym (Dz.U. Nr 105, poz. 452 z późn. zm.) w art. 36 określa zadania apteki. Czynności wykonywane przez technika farmaceutycznego nie obejmują całokształtu działań, do prowadzenia których zobowiązana jest apteka, a mianowicie:
Wyżej wymienione zadania zgodnie z art. 40 ust. 3 cytowanej wcześniej ustawy oraz art. 3 ustawy z dnia 19 kwietnia 1991 r. o izbach aptekarskich (Dz.U. Nr 41, poz. 179 z późn. zm.) może wykonywać wyłącznie aptekarz.
Jak wynika z powyższego obecność aptekarza w aptece jest niezbędnym warunkiem prawidłowej realizacji zadań nałożonych na aptekę i nie ma związku z czynnościami, które technik farmaceutyczny w ramach swoich uprawnień zawodowych może zgodnie z brzmieniem powołanego na wstępie rozporządzenia wykonywać w aptece.
Obecność aptekarza w aptece nie jest więc przesłanką warunkującą wykonywanie czynności fachowych przez techników farmaceutycznych, warunkuje ona natomiast pełną realizację zadań, do których apteka została powołana.
Łączę wyrazy szacunku
Wojciech Maksymowicz