Spis oświadczeń, oświadczenie


Wiceprezes Rady Ministrów, Minister Spraw Wewnętrznych i Administracji złożył wyjaśnienie w związku z oświadczeniem senatora Jerzego Suchańskiego, wygłoszonym podczas 24. posiedzenia Senatu ("Diariusz Senatu RP" nr 28):

Warszawa, 1999.01.18

Pani
Alicja GRZEŚKOWIAK
Marszałek Senatu
Rzeczypospolitej Polskiej

Szanowna Pani Marszałek,

W nawiązaniu do oświadczenia złożonego przez pana Senatora Jerzego Suchańskiego na 24 Posiedzeniu Senatu RP w dniu 3 grudnia 1998 r., z upoważnienia Prezesa Rady Ministrów Pana Jerzego Buzka, przedkładam poniższe wyjaśnienia.

Zgodnie z rozdziałem 10 ustawy z dnia 8 marca 1990 r. o samorządzie terytorialnym (Dz.U. Nr 13, poz. 74 z późn. zm.), organami nadzoru nad działalnością komunalną są: Prezes Rady Ministrów i wojewoda, a w zakresie spraw budżetowych - regionalna izba obrachunkowa. Pragnę podkreślić, że wojewoda jest tym organem nadzoru, który na podstawie przepisów rozdziału 10 wcześniej cytowanej ustawy o samorządzie terytorialnym, orzeka o nieważności uchwały organu gminy sprzecznej z prawem (art. 90-91). Decyzję o uznaniu danej uchwały organu gminy podejmuje organ nadzoru - według własnego uznania, w granicach określonych prawem. W przedmiotowej sprawie Wojewoda Kielecki uznał, iż uchwała Rady Miejskiej w spawie odwołania Zarządu Miasta i wyboru nowych władz są sprzeczne z prawem.

Jednocześnie, zgodnie z przepisami ustawy o samorządzie terytorialnym, rozstrzygnięcie nadzorcze dotyczące organu gminy podlega jedynie zaskarżeniu do sądu administracyjnego z powodu niezgodności z prawem. Do złożenia skargi uprawniona jest gmina, której interes prawny został naruszony. Z powyższego środka skorzystała Rada Miasta Kielce.

Natomiast fakt powołania przez Prezesa Rady Ministrów Komisarza Rządowego w Kielcach spowodowany był wydarzeniami, które w końcowym efekcie doprowadziły do utraty przez organ wykonawczy Miasta Kielc sprawności w skutecznym wykonywaniu zadań publicznych. Sytuacja zaistniała w Kielcach obniżyła skuteczność funkcjonowania instytucji gminnych, a poprzez powstały konflikt obniżyła prestiż organów samorządu terytorialnego, powodując w konsekwencji utratę zaufania członków wspólnoty gminnej do jej reprezentantów.

Ponieważ zostały wyczerpane środki, przewidziane prawem dla organów nadzoru nad działalnością komunalną, zmierzające do przywrócenia sprawnego działania Zarządu Miasta Kielce - Prezes Rady Ministrów, w trosce o skuteczność i efektywność wykonywania zadań publicznych na terenie Miasta podjął tę trudną decyzję o zawieszeniu organu wykonawczego i ustanowieniu tam zarządu komisarycznego.

W świetle powyższych wyjaśnień zarzuty postawione przez pana Senatora organom administracji rządowej są nieuzasadnione.

J. Tomaszewski


Spis oświadczeń, oświadczenie