Spis oświadczeń, oświadczenie


Wyjaśnienia w związku z oświadczeniami senatora Jerzego Suchańskiego, złożonymi podczas 21. posiedzenia Senatu ("Diariusz Senatu RP" nr 25), przekazał Podsekretarz Stanu w Ministerstwie Spraw Wewnętrznych i Administracji:

Warszawa, 30.11.1998 r.

Pani
Alicja Grześkowiak
Marszałek Senatu
Rzeczypospolitej Polskiej

Szanowna Pani Marszałek,

w nawiązaniu do oświadczeń złożonych przez Pana Senatora Jerzego Suchańskiego podczas 21. posiedzenia Senatu RP w dniu 28 października 1998 r., z upoważnienia Prezesa Rady Ministrów przekładam poniższe wyjaśnienia.

Konflikt w szpitalu Św. Anny w Miechowie, dotyczący obsady funkcji dyrektora, od samego początku podzielił pracowników i przybrał drastyczne formy protestu.

Na podstawie wyników kontroli przeprowadzonej w końcu 1997 r. i na początku 1998 r. przez Wydział Zdrowia i Wydział Finansów Urzędu Wojewódzkiego w Kielcach oraz po uzyskaniu zgody Rady Społecznej, wojewoda kielecki podjął decyzję o odwołaniu z dniem 10 lutego 1998 r. Pana Zdzisława Prockiego ze stanowiska dyrektora Zespołu Opieki Zdrowotnej w Miechowie.

Decyzja wojewody doprowadziła do podjęcia protestu głodowego przez część pracowników - zwolenników dotychczasowego dyrektora ZOZ w Miechowie. W związku z tym, Pan Wojewoda Ignacy Pardyka podjął decyzję o przywróceniu Pana Zdzisława Prockiego na stanowisko dyrektora do czasu uzyskania wyników kontroli Delegatury NIK w Kielcach.

Zmiana decyzji wojewody doprowadziła z kolei do podjęcia protestu głodowego przez część pracowników - przeciwników Pana Zdzisława Prockiego, któremu zarzucali wiele nieprawidłowości w zarządzaniu ZOZ-em. Ten protest spowodował zaostrzenie protestu osób popierających dotychczasowego dyrektora. Protest głodowy pracowników dyrektora Zdzisława Prockiego został przerwany po zwróceniu się z apelem dyrekcji Wydziału Zdrowia o przerwanie strajku. W tym czasie, tj. 2 czerwca 1998 r. Pan Zdzisław Procki skorzystał ze zwolnienia lekarskiego, na którym przebywa do chwili obecnej.

Po zakończeniu kontroli NIK w Zespole Opieki Zdrowotnej w Miechowie i potwierdzeniu się części zarzutów pod adresem Pana Zdzisława Prockiego, zgodnie z wcześniejszymi zapowiedziami, wojewoda kielecki podjął decyzję o odwołaniu z dniem 18 września 1998 r., z funkcji dotychczasowego dyrektora oraz powołaniu na to stanowisko Pana Jarosława Moskwy, który sprawdził się w zarządzaniu samodzielnym zakładem opieki zdrowotnej w Kozłowie. Należy nadmienić, że Zespół Opieki Zdrowotnej w Miechowie z dniem 13 sierpnia 1998 r. uzyskał status zakładu samodzielnego.

Decyzja wojewody doprowadziła do ponownego podjęcia strajku głodowego przez zwolenników pana Zdzisława Prockiego. Z drugiej strony, Pan Jarosława Moskwa uzyskał poparcie części pracowników, o czym świadczy list do wojewody kieleckiego z dnia 2 października 1998 r.

Jak pokazały wydarzenia z dnia 21 października 1998 r., nagromadzone wśród pracowników szpitala emocje, nie pozwalały na rozwiązanie konfliktu w oparciu o racje merytoryczne.

Nie można natomiast czynić zarzutów wojewodzie, iż nie chciał wcześniej podejmować decyzji pod presją przeciwników dyrektora J. Moskwy, gdyż jak wskazują powyższe fakty doprowadziłoby to najprawdopodobniej do eskalacji konfliktu ze strony zwolenników dyrektora. Rozwiązanie konfliktu stało się możliwe dopiero wtedy, gdy obie strony uświadomiły sobie, jakie konsekwencje przynosi brak chęci rozwiązania sporu w drodze kompromisu.

Z poważaniem

Jerzy Stępień


Spis oświadczeń, oświadczenie