Odpowiedź na oświadczenie senatora Jerzego Suchańskiego, wygłoszone podczas 20. posiedzenia Senatu ("Diariusz Senatu RP" nr 24), złożył Wiceprezes Rady Ministrów, Minister Spraw Wewnętrznych i Administracji:
Warszawa, 1998.10.27
Pani
Prof. dr hab. Alicja Grześkowiak
Marszałek Senatu
Rzeczypospolitej Polskiej
Szanowna Pani Marszałek,
w nawiązaniu do oświadczenia Senatora Jerzego Suchańskiego w sprawie konfliktu w szpitalu św. Anny w Miechowie złożonego w dniu 9 października br. na 20 posiedzeniu Senatu RP i przesłanego w piśmie Marszałek nr AG/043/187/98/IV z dnia 14 października br. z upoważnienia Prezesa Rady Ministrów przedkładam następujące wyjaśnienia:
Po dramatycznych wydarzeniach w dniu 21 października 1998 r. w wyżej wymienionej placówce, Wojewoda Kielecki Pan Ignacy Pardyka wysłał swoich przedstawicieli do Miechowa celem rozwiązania sporu.
Rozmowy prowadzone przez Lekarza Wojewódzkiego Pana Leszka Mierzwę i płk Andrzeja Lewańskiego - Dyrektora Wojewódzkiego Inspektoratu Obrony Cywilnej z przedstawicielami stron konfliktu odniosły skutek w postaci pisemnego wyrażenia woli stron. Kandydatura doktora Jana Włudarczyka na stanowisko dyrektora szpitala św. Anny w Miechowie uzyskała akceptację obu stron konfliktu, a także przedstawicieli miejscowego samorządu.
W związku z tym Pan Wojewoda Ignacy Pardyka powołał z dniem 23 października 1998 r. dyrektora Jana Włudarczyka na stanowisko dyrektora szpitala św. Anny w Miechowie, odwołując jednocześnie z funkcji dyrektora Jarosława Moskwę.
Powyższe decyzje doprowadziły do zaprzestania akcji protestacyjnej na terenie szpitala i rozwiązania konfliktu.
Z poważaniem
Janusz Tomaszewski