Spis oświadczeń, oświadczenie



Minister Transportu i Gospodarki Morskiej przekazał informację w związku z oświadczeniem senatora Jerzego Suchańskiego, wygłoszonym na 14. posiedzeniu Senatu ("Diariusz Senatu RP" nr 17):

Warszawa, 04.07.1998 r.

Pani
Alicja GRZEŚKOWIAK
Marszałek Senatu RP

Szanowna Pani Marszałek,

W związku z otrzymanym za pośrednictwem Sekretariatu Prezesa Rady Ministrów, pismem Marszałka Senatu z dnia 24 czerwca br. znak: AG/043/105/98/IV wraz z tekstem oświadczenia Pana senatora Jerzego Suchańskiego oraz protestem Zarządu Wojewódzkiego Związku Kombatantów RP i Byłych Więźniów Politycznych w Kielcach, uprzejmie informuję, co następuje.

W końcowej fazie prac nad ustawą budżetową na 1998 r. w czasie omawiania budżetu Ministerstwa Transportu i Gospodarki Morskiej zapadła decyzja o przygotowaniu przez ministerstwo TiGM wspólnie z Ministerstwem Finansów nowelizacji ustawy z dnia 20 czerwca 1992 r. o uprawnieniach do bezpłatnych i ulgowych przejazdów środkami publicznego transportu zbiorowego (Dz.U. Nr 54, poz. 254 z późn. zm.) ograniczającej dotychczasowy zakres uprawnień do ulg przejazdowych. Celem ograniczeń miało być zmniejszenie wydatków budżetu państwa na częściową rekompensatę utraconych przez przewoźników wpływów z tytułu obowiązku honorowania uprawnień do ulg przejazdowych we wszystkich rodzajach pociągów oraz wszystkimi rodzajami międzymiastowej komunikacji autobusowej.

Biorąc pod uwagę stan finansów państwa uznano za zasadne utrzymanie ulg o charakterze wyłącznie socjalnym, ograniczając jednocześnie zakres ich stosowania tylko do przejazdów objętych dotowaniem budżetu państwa, a więc do przejazdów w pociągach osobowych i pospiesznych oraz autobusami w komunikacji zwykłej.

Ze względu na duży zakres zmian, przygotowany został projekt nowej ustawy, który był przedmiotem uzgodnień międzyresortowych oraz w opiniowaniu przez ogólnopolskie i branżowe związki zawodowe.

Projekt spotkał się generalnie z ostrą krytyką zarówno ze strony związków, wielu resortów, jak i różnych organizacji broniących obecnych uprawnień swoich podopiecznych.

W zakresie ograniczenia uprawnień kombatantów negatywne stanowisko zajął Kierownik Urzędu do spraw Kombatantów i Osób Represjonowanych, zarząd Główny Związku Więźniów Politycznych Okresu Stalinowskiego oraz Zarząd Światowego Związku Żołnierzy Armii Krajowej.

Biorąc pod uwagę bardzo niepopularny aspekt społeczny projektu oraz bardzo dużo uwag krytycznych, mających uzasadnienie, Minister TiGM wystąpił do Prezesa Rady Ministrów o wyrażenie stanowiska, co do celowości prowadzenia dalszych prac nad projektem ustawy.

W odpowiedzi na powyższe wystąpienie Minister TiGM otrzymał zalecenie wstrzymania prac nad ustawą, do czasu podjęcia przez Radę Ministrów stosownych decyzji w tym zakresie, co powinno nastąpić w toku prac nad projektem budżetu na 1999 rok.

Z poważaniem

SEKRETARZ STANU

Krzysztof J. Tchórzewski


Spis oświadczeń, oświadczenie