Spis oświadczeń, oświadczenie


Sekretarz Stanu w Ministerstwie Sprawiedliwości przekazał informację w związku z oświadczeniem senatora Henryka Stokłosy, złożonym na 71. posiedzeniu Senatu ("Diariusz Senatu RP" nr 76):

Warszawa, dnia 23.01. 2001 r.

Pani
Prof. dr hab. Alicja Grześkowiak
Marszałek Senatu
Rzeczypospolitej Polskiej

Szanowna Pani Marszałek,

W odpowiedzi na pismo z dnia 20 grudnia 2000 r. Nr AG/043/485/2000/IV, przy którym załączony został tekst oświadczenia Senatora Henryka Stokłosy na 71 posiedzeniu Senatu Rzeczypospolitej Polskiej w dniu 14 grudnia 2000 r. uprzejmie informuję, co następuje:

Do czasu wejścia w życie ustawy z dnia 20 sierpnia 1997 r. o Krajowym Rejestrze Sądowym (Dz.U. Nr 21, poz. 769 z późn. zm.) rejestry powierzone ustawami sądom powszechnym prowadzone były przez sądy rejonowe w miastach będących siedzibami wojewodów, a więc w 49 miastach - byłych województwach. Obecnie rejestr prowadzą sądy rejonowe (sądy gospodarcze) obejmujące swoją właściwością obszar województwa lub jego część.

Rejestr prowadzony jest w systemie informatycznym. Właściwe zorganizowanie wydziałów Krajowego Rejestru Sądowego z całkowitą informatyzacją wymagało znacznych nakładów finansowych. Z uwagi na ograniczone środki budżetowe powołanie tych wydziałów zostało więc ograniczone do dwudziestu miast.

Od 1 stycznia 2001 funkcjonują one we wszystkich miastach wojewódzkich, a ponadto w kilku innych miastach, w których przewidywano znaczną liczbę podmiotów do rejestracji. W miastach tych zostały zapewnione odpowiednie warunki lokalowe dla siedzib przyszłych wydziałów.

Ministerstwo Sprawiedliwości obecnie nie planuje rozszerzenia sieci wydziałów Krajowego Rejestru Sądowego na inne miasta.

W związku z trudnościami finansowymi w resorcie nie jest możliwe także określenie terminu, w jakim mogłoby nastąpić ustanowienie dodatkowych wydziałów Krajowego Rejestru Sądowego.

Z poważaniem

Janusz NIEDZIELA


Spis oświadczeń, wiadczenie