Spis oświadczeń, oświadczenie, odpowiedź 1
Minister Pracy i Polityki Socjalnej przekazał informację w związku z oświadczeniem senatora Henryka Stokłosy, złożonym na 41. posiedz
eniu Senatu ("Diariusz Senatu RP" nr 44):Warszawa,1999.09.10
Pani
Prof. dr hab. Alicja Grześkowiak
Marszałek Senatu
Rzeczypospolitej Polskiej
Szanowna Pani Marszałek,
W odpowiedzi na oświadczenie złożone przez Pana Senatora Henryka Stokłosę podczas 41 posiedzenia Senatu RP w dniu 5 sierpnia 1999 r. (przekazane przy piśmie Pani Marszałek z dn. 16.08.99 r., nr AG/043/352/99/IV), dotyczące bezrobocia na terenie powiatu pilskiego uprzejmie informuję, co następuje:
Na koniec lipca br. liczba bezrobotnych zarejestrowanych w Powiatowym Urzędzie Pracy w Pile wyniosła 7,3 tys. osób. W stosunku do grudnia 1998 r. liczba bezrobotnych wzrosła o 1,6 tys. osób, tj. o 29%. Wzrost liczby bezrobotnych odnotowany w powiecie pilskim jest wyższy zarówno od odnotowanego w całym województwie wielkopolskim (wyniósł - 20%), jak i w kraju (15,6%).
Stopa bezrobocia, będąca miernikiem jego natężenia, w powiecie pilskim kształtuje się na poziomie nieco wyższym niż średnia w województwie oraz przeciętna stopa bezrobocia w kraju.
W końcu lipca br. wskaźnik ten wyniósł w powiecie pilskim 12,1%, podczas gdy w województwie wielkopolskim 9,7%, a w kraju 11,8%. Pod względem natężenia bezrobocia powiat pilski plasuje się dopiero na 16 miejscu w województwie. W końcu lipca br. najwyższą stopę bezrobocia w województwie wielkopolskim odnotowano w powiecie złotowskim, wynoszącą 20,1 a więc prawie 1,5-krotnie wyższą niż w powiecie pilskim.
W powiecie pilskim nie odnotowano również drastycznego, jak stwierdził Pan Senator Stokłosa, wzrostu zwolnień grupowych. Udział bezrobotnych zwolnionych z przyczyn dotyczących zakładu pracy w ogólnej populacji bezrobotnych w końcu lipca br. wynosił w powiecie 2,3% (169 osób) i był znacznie niższy niż w całym województwie wielkopolskim (4,8%), a także w kraju /7,2%).
W okresie 7-miu miesięcy br. wskaźnik płynności rynku pracy (tj. liczba bezrobotnych, którzy podjęli pracę w odniesieniu do liczby nowo zarejestrowanych bezrobotnych) w powiecie pilskim wynosił 38,3% i był zbliżony do poziomu tego wskaźnika dla całego kr
aju (40,3%) oraz województwa wielkopolskiego (41,2%).Pragnę jednocześnie podkreślić, że w okresie 7-miu miesięcy br. spośród ogólnej liczby wyrejestrowanych bezrobotnych w powiecie pilskim (3,8 tys.) - 22,4% objętych zostało aktywnymi działaniami urzędu pracy finansowanymi z Funduszu Pracy (prace interwencyjne, roboty publiczne, szkolenia, itp.). Średnio w województwie wielkopolskim wskaźnik ten był znacznie niższy i wynosił 15,7%.
Ponadto filia w Pile (będąca jedną z 4-ech filii wojewódzkiego urzędu pracy w Poznaniu) otrzymała 24,6% limitu na aktywne formy przeciwdziałania bezrobociu przyznanego na 1999 rok przez Prezesa Krajowego Urzędu Pracy dla województwa wielkopolskiego. Z kwoty tej 22% otrzymał do dyspozycji Powiatowy Urząd Pracy w Pile, będący jedn
ym z 5-ciu powiatowych urzędów pracy tej filii. Przy podziale limitu dla poszczególnych powiatowych urzędów pracy uwzględniono liczbę bezrobotnych, stopę bezrobocia, efektywność zatrudnieniową i kosztową zrealizowanych w roku poprzednim programów oraz złożone zapotrzebowanie na rok 1999.Na realizację "programu wiejskiego" dotyczącego tworzenia dodatkowych miejsc pracy na terenach wiejskich filia WUP w Pile otrzymała decyzją Prezesa Krajowego Urzędu Pracy dodatkowe - pozakontraktowe środki Funduszu Pracy na 1999 rok w wysokości 728.000 zł, z czego 52,1% przeznaczono dla Powiatowego Urzędu Pracy w Pile.
Pragnę jednocześnie nadmienić, że przyjęty Przez Parlament w ramach ustawy budżetowej na 1999 r. plan finansowy Funduszu Pracy, na aktywne formy przeciwdziałania bezrobociu przewiduje niższą kwotę niż wydatkowano na ten cel w 1998 r.
W efekcie powyższego będące w dyspozycji urzędów pracy środki na aktywne formy przeciwdziałania bezrobociu są znacznie niższe od występujących w tym zakresie potrzeb zgłaszanych przez wszystkie urzędy pracy.
Decyzje dotyczące ewentualnego zwiększenia limitu dla podległych urzędów pracy podejmują dyrektorzy wojewódzkich urzędów pracy po zasięgnięciu opinii wojewódzkiej rady zatrudnienia. Również na szczeblu województwa opracowywane i realizowane są konkretne programy dotyczące przeciwdziałania bezrobociu.
Przekazując powyższą informację
Łączę wyrazy szacunku
Longin Komołowski