Spis oświadczeń, oświadczenie


Odpowiedź na oświadczenie senatora Henryka Stokłosy, wygłoszone podczas 14. posiedzenia Senatu ("Diariusz Senatu RP" Nr 17) przesłał wiceprezes Rady Ministrów, Minister Spraw Wewnętrznych i Administracji:

Warszawa, dn. 15.07.98 r.

Pani
Alicja GRZEŚKOWIAK
Marszałek Senatu
Rzeczypospolitej Polskiej

Szanowna Pani Marszałek,

w nawiązaniu do oświadczenia złożonego przez Pana Senatora Henryka Stokłosę podczas 14 posiedzenia Senatu RP w dniu 19.06.1998 r., w sprawie skutków reformy administracyjnej w województwie pilskim, z upoważnienia Prezesa Rady Ministrów, w porozumieniu z Prezesem Rządowego Centrum Studiów Strategicznych, przedkładam poniższe wyjaśnienia.

Zgodnie z obecnymi założeniami nowego układu wojewódzkiego kraju planuje się, iż miasto Piła utraci status miasta wojewódzkiego. Nie oznacza to jednak, iż dotychczasowy obszar województwa pilskiego może zostać pozbawiony możliwości dalszego rozwoju społeczno-gospodarczego. Istnieją bowiem takie dziedziny życia, którymi nie da się dobrze zarządzać ani z centrum regionu ani z poziomu lokalnego, nawet powiatowego.

Tutaj właśnie trzeba dostrzegać możliwości zaistnienia wszystkich tych ośrodków, które wprawdzie utracą status miasta wojewódzkiego, ale będą miały nadal realne możliwości koordynowania lub oddziaływania na planowanie i realizację zadań istotnych dla danego obszaru. Trudno bowiem wyobrazić sobie, ażeby można było pominąć dotychczasowy ośrodek wojewódzki np. przy realizacji rozpoczętej wcześniej inwestycji lub przy planowaniu kolejnych zamierzeń. Miasto Piła posiada rozwiniętą bazę lokalową, jest siedzibą wielu instytucji oraz administracji specjalnych. Dysponuje także wykwalifikowaną kadrą urzędniczą. Te czynniki zapewniają obecnie prawidłowe funkcjonowanie regionu i są tego gwarantem w przyszłości.

Chcę zapewnić Panią Marszałek, iż na obecnym etapie prac związanych z reformą ustrojową rozważane są rozwiązania zapobiegające degradacji byłych ośrodków tracących status wojewódzki. Jednym z nich jest projekt tworzenia w tych ośrodkach powiatów grodzkich, a także ekspozytur nowych województw z wicewojewodą na czele.

Rządowe Centrum Studiów Strategicznych opracowało dokument pn. "Dialog i rozwój. Działania na rzecz utrzymania warunków rozwoju obszarów i miast tracących status województwa". Jest to program rządowy, przyjęty przez Radę Ministrów na posiedzeniu w dniu 31.03.1998 r. Został on skierowany do Marszałka Sejmu RP, z prośbą o przekazanie go posłom, jako materiał uzupełniający do projektów ustaw reformujących ustrój państwa.

Program ten realizowany jest zgodne z założeniami RCSS, w ścisłej współpracy rządu i samorządów miast tracących status miast wojewódzkich. Kontrolę nad jego realizacją przyjęło Ministerstwo Pracy i Spraw Socjalnych.

Pragnę zapewnić Panią Marszałek, iż Rząd RP z całą wnikliwością i odpowiedzialnością będzie szukał i proponował takie rozwiązania, które nie tylko, że będą przeciwdziałać ewentualnym zjawiskom degradacji określonych obszarów kraju, ale będą także ułatwiać ich dalszy społeczno-gospodarczy rozwój.

Z poważaniem

Janusz Tomaszewski


Spis oświadczeń, oświadczenie