Wiceprezes Rady Ministrów, Minister Spraw Wewnętrznych i Administracji złożył wyjaśnienia w związku z oświadczeniem senatora Henryka Stokłosy, wygłoszonym podczas 8. posie
dzenia Senatu ("Diariusz Senatu RP" nr 11):Warszawa, dnia 10 kwietnia 1998 r.
Pani
Alicja GRZEŚKOWIAK
Marszałek Senatu
Rzeczypospolitej Polskiej
Szanowna Pani Marszałek,
w nawiązaniu do oświadczenia złożonego przez senatora Henryka Stokłosę podczas 8. posiedzenia Senatu RP w dniu 19 marca 1998 r. w sprawie reformy administracyjnej kraju, w tym również konkretnych rozwiązań w odniesieniu do województwa pilskiego, z upoważnienia Prezesa Rady Ministrów, przedstawiam następujące wyjaśnienia.
Zgłoszone przez Pana Senatora Henryka Stokłosę propozycje należy rozpatrywać na tle przedłożonej w styczniu br. propozycji utworzenia 12 dużych województw, a także przekazanego w dniu 18 marca br. parlamentarzystom Rzeczypospolitej Polskiej projektu rozporządzenia Rady Ministrów w sprawie określenia powiatów wraz z należącymi do nich gminami, które wchodzą w skład województw.
Przedłożone przez Pana Senatora propozycje - generalnie mieszczą się w zespole kryteriów, jakie brano pod uwagę przy projektowaniu mapy w układzie wojewódzko-regionalnym kraju.
Niestety, nie zawsze jednak można było przyjąć ścisłą zasadę - jak to proponuje Pan Senator Henryk Stokłosa - aby przy tworzeniu nowych województw włączyć w całości dotychczasowe województwa, ponieważ należało brać pod uwagę również wiele innych bardzo istotnych argumentów i uwarunkowań, z których najważniejsze to:
- funkcjonalne,
- przestrzenno-geograficzne,
- kulturowo-historyczne,
- przyzwolenia społecznego,
- bezpieczeństwa zbiorowego,
- porównywalności do standardów europej
skich,- polskiej racji stanu.
Na tle przedstawionych wyżej kryteriów bardzo trudno byłoby uwzględnić wniosek Pana Senatora Henryka Stokłosy, aby całe obecne województwo pilskie, nie bacząc na istniejące w nim zróżnicowania - znalazło się w Regionie Wielko
polskim.Pragnę jednocześnie podkreślić, iż w pracach studialno-projektowych nad przyszłym przestrzennym układem regionalnym kraju, starano się w maksymalnym stopniu uwzględniać uwarunkowania wynikające z obecnie obowiązującego podziału terytorialnego stop
nia wojewódzkiego.Ponieważ w ten sam sposób analizowano i zaprojektowano układ przestrzenny oraz przynależność terytorialną województwa pilskiego, brak jest przesłanek do dokonywania zmian w tym konkretnym przypadku.
Z poważaniem
Janusz Tomaszewski