Spis oświadczeń, oświadczenie


Minister Łączności przekazał informację w związku z oświadczeniem senatora Ryszarda Sławińskiego, złożonym na 67. posiedzeniu Senatu ("Diariusz Senatu RP" nr 73):

Warszawa, dnia 7 grudnia 2000 r.

Pan
Ryszard Sławiński
Senator RP

Szanowny Panie Senatorze,

w związku z oświadczeniem Pana Senatora złożonym na 67. posiedzeniu Senatu w dniu 26 października br. w sprawie wyemitowania znaczka z okazji setnej rocznicy strajku dzieci wrześnieńskich, zgodnie z art. 49 ust. 5 Regulaminu Senatu, chciałbym przedstawić w tej sprawie, co następuje:

Plan emisji znaczków pocztowych przygotowywany jest w sekwencjach rocznych. Prace nad nadesłanymi wnioskami rozpoczynają się z dwuletnim wyprzedzeniem. Co roku do Ministerstwa Łączności wpływa ponad 100 wniosków od różnych instytucji, osób prywatnych, ośrodków naukowych, stowarzyszeń itp. Spośród wszystkich nadesłanych wniosków, może zostać zrealizowanych około 20% tematów. Przy konstruowaniu planu emisji znaczków pocztowych w zakresie tematów i motywów na znaczkach przyjmuje się 2 podstawowe zasady:

1. Znaczki pocztowe służą celom eksploatacyjnym.

2. Tematy i motywy znaczków powinny być zgodne z duchem preambuły

Konstytucji Światowego Związku Pocztowego.

Stąd też, liczba emitowanych znaczków jest uzależniona od potrzeb eksploatacyjnych Poczty Polskiej oraz zapotrzebowania na abonament filatelistyczny wśród kolekcjonerów.

Ponadto, tematyka wniosków wpływających do Ministerstwa jest tak różnorodna i bogata, że nigdy nie jest możliwe spełnienie oczekiwań wszystkich wnioskodawców i wiele wniosków, nawet bardzo ważnych związanych z doniosłymi wydarzeniami historycznymi i kulturowymi nie może być uwzględnionych w planie wydawniczym znaczków pocztowych.

Jednocześnie, chciałbym poinformować, iż projekt planu emisji znaczków pocztowych przygotowuje się z półtorarocznym wyprzedzeniem z uwagi na niezbędny czas potrzebny na:

- przygotowanie projektu zarządzenia - zarządzenie ustalające roczny plan emisji znaczków pocztowych stanowi wypełnienie delegacji ustawy z dnia 23 listopada 1990 r. o łączności (Dz.U. z 1995 r. Nr 117, poz. 564, z późn. zm.) w zakresie art. 44 ust. 3;

- przeprowadzenie prac legislacyjnych związanych z zarządzeniem;

- opracowanie graficzne i druk znaczka, a także wprowadzenie emisji do obiegu zgodnie z terminami określonymi w zarządzeniu.

Ponadto, informuję, że prace nad opracowaniem projektu planu emisji znaczków pocztowych na 2001 rok zostały zakończone na początku stycznia br. Natomiast wniosek w sprawie wydania w 2001 roku znaczka upamiętniającego 100. rocznicę strajku dzieci polskich we Wrześni wpłynął do Ministerstwa Łączności na początku marca br., po zakończeniu prac i zatwierdzeniu przeze mnie planu emisyjnego znaczków.

Niemniej jednak, podjąłem decyzję o zmianie zarządzenia w sprawie planu emisji znaczków pocztowych na 2001 r. i wprowadzeniu dodatkowo do planu emisji tematu "100. rocznica strajku dzieci polskich we Wrześni w obronie języka polskiego" jako samodzielny znaczek, który zostanie wprowadzony do obiegu w maju 2001 r.

Przedstawiając powyższe, pozostaję

z poważaniem

Tomasz Szyszko


Spis oświadczeń, oświadczenie