Informację w związku z oświadczeniem senatora Ryszarda Sławińskiego, złożonym na 63. posiedzeniu Senatu ("Diariusz Senatu RP" nr 68), przekazał Wiceprezes Rady Ministrów, Minister Pracy i Polityki Społecznej:
Warszawa, 19 września 2000 r.
Pani
Alicja Grześkowiak
Szanowna Pani Marszałek
W związku z przekazanym przy piśmie z dnia 11 sierpnia 2000 r., znak: AG/043/254/2000/IV oświadczeniem Pana Senatora Ryszarda Sławińskiego złożonym podczas 63 posiedzenia Senatu RP w dniu 8 sierpnia 2000 r. w sprawie sytuacji finansowej powiatowych urzędów pracy, z upoważnienia Prezesa Rady Ministrów uprzejmie informuję, co następuje:
Sytuacja finansowa Funduszu Pracy w 2000 r. jest bardzo napięta. Jest to wynikiem przede wszystkim wyższej od założonej w ustawie budżetowej (planie Funduszu Pracy) liczby wypłaconych zasiłków dla bezrobotnych oraz zasiłków i świadczeń przedemerytalnych a także wyższej od planowanej ich wysokości.
W okresie 7 miesięcy br. wypłaconych zostało 795 tys. zasiłków i świadczeń, tj. o 145 tys. więcej niż założono w ustawie budżetowej na 2000 r.
W efekcie powyższego w okresie styczeń/lipiec br. wydatkowano na zasiłki i świadczenia kwotę o ponad 673 mln zł. wyższą od wynikającej z planu Funduszu Pracy.
W tej sytuacji przekazywane w ostatnim okresie przez Krajowy Urząd Pracy samorządom powiatowym środki Funduszu Pracy umożliwiały finansowanie przede wszystkim wypłat o charakterze obligatoryjnym.
Jednocześnie uprzejmie informuję, że napięta sytuacja finansowa Funduszu Pracy dotyczy wszystkich powiatowych urzędów pracy i nie ma nic wspólnego z działaniami o charakterze politycznym.
Środki Funduszu Pracy, których dysponentem jest Prezes Krajowego Urzędu Pracy przekazywane są samorządom powiatowym i wojewódzkim natychmiast po ich wpływie do Krajowego Urzędu Pracy w formie dotacji z Ministerstwa Finansów oraz składek pobieranych i przekazanych przez Zakład Ubezpieczeń Społecznych.
Ponadto uprzejmie informuję, że dalsze zwiększenie limitów na aktywne formy przeciwdziałania bezrobociu na realizację zadań przewidzianych we wnioskach starostów złożonych w czerwcu br. nie będzie prawdopodobnie możliwe ze względu na napiętą sytuację Funduszu Pracy oraz potrzebę przeznaczenia z Funduszu Pracy dodatkowych środków na sfinansowanie kosztów inwestycji powiatowych urzędów pracy rozpoczętych przed 1 stycznia 2000 roku.
W celu zapewnienia płynności finansowej Funduszu Pracy i uregulowania powstałych zobowiązań, w dniu 26 lipca br. przyjęta została przez Sejm RP ustawa o zmianie ustawy o zatrudnieniu i przeciwdziałaniu bezrobociu (Dz.U. Nr 70, poz. 820) przewidująca możliwość zaciągania przez Fundusz Pracy kredytów i pożyczek.
Wyrażam przekonanie, że przyjęcie powyższej ustawy oraz zaciągnięcie przez Prezesa Krajowego Urzędu Pracy kredytu umożliwi utrzymanie płynności finansowej Funduszu Pracy oraz uregulowanie istniejących zobowiązań, w tym z tytułu realizacji zadań na rzecz przeciwdziałania bezrobociu.
Jednocześnie nadmieniam, że napięta sytuacja finansowa Funduszu Pracy może wynikać dodatkowo z tego, że od 1 stycznia br. Krajowy Urząd Pracy przekazuje środki Funduszu Pracy bezpośrednio do ponad 320 samorządów, posiadających swoje rachunki bankowe w różnych bankach, co dodatkowo wydłuża czas przepływu środków i utrudnia utrzymanie płynności finansowej tego Funduszu.
Informując o powyższym
Z wyrazami szacunku
Longin Komołowski