Wyjaśnienie w związku z oświadczeniem senatora Andrzeja Sikory, złożonym na 68. posiedzeniu Senatu, ("Diariusz Senatu RP" nr 74), przekazał Minister Środowiska:
Warszawa, dnia 6 listopada 2000 r.
Pan
Andrzej Sikora
Senator Rzeczypospolitej Polskiej
Szanowny Panie Senatorze,
W odpowiedzi na pismo Pana Senatora w sprawie możliwości umieszczenia wśród inwestycji budżetu państwa na 2001 r. inwestycji: "Instalacja termicznej utylizacji odpadów z procesu oczyszczania ścieków w Tarnowskiej Grupowej Oczyszczalni Ścieków" w Tarnowie przedstawiam poniższe wyjaśnienie.
Zgodnie z przekazanymi przez Ministerstwo Finansów "Zasadami wyznaczania limitów wydatków do opracowania projektu budżetu państwa na 2001 r." podkreślono, iż w ramach limitów wydatków na rok 2001 nie należy planować nowych inwestycji wieloletnich.
Z uwagi na znacznie ograniczony, w stosunku do roku 2000, limit wydatków na rok 2001 dla Ministerstwa Środowiska, w projekcie budżetu na rok 2001 finansowanie inwestycji wieloletnich prowadzonych przez Ministerstwo Środowiska zostało zaplanowane ze środków Narodowego Funduszu Ochron Środowiska i Gospodarki Wodnej, a nie ze środków budżetowych.
W związku z powyższym w ramach limitu wydatków Ministerstwa Środowiska na rok 2001 nie jest możliwe wydzielenie środków na dofinansowanie ww. inwestycji. Ponadto ustawa o finansach publicznych nie przewiduje dofinansowania ze środków budżetowych poszczególnych resortów inwestycji jednostek samorządowych. Natomiast zgodnie z tą ustawą mogą być udzielane z budżetu państwa dotacje celowe na dofinansowanie kosztów realizacji inwestycji samorządu terytorialnego i ustawa budżetowa ustala wykaz takich inwestycji wieloletnich.
Zatem jeśli przemawiają za tym interesy szeroko pojętej ochrony środowiska, to możliwe byłoby poparcie merytorycznej zasadności podjęcia ww. inwestycji oraz poparcie wniosku o dofinansowanie ze środków budżetu państwa na rok 2001, ale nie mogę zobowiązać się do wyasygnowania odpowiednich środków finansowych.
Przedstawiona koncepcja kompleksowej gospodarki osadowej, z wykorzystaniem odpadów z procesu termicznego do celów budowlanych wydaje się być interesująca z punktu widzenia wdrażania właściwej gospodarki odpadami, jakimi są osady ściekowe. Jednak informacje zawarte w piśmie Wiceprezydenta Miasta Tarnowa Pana Jacka Łabno nie zawierają dostatecznych danych na temat przewidzianej do zastosowania technologii, które umożliwiłyby ocenę nowoczesności i efektywności tej inwestycji zarówno pod kątem ekologicznym, jak i ekonomicznym, na podstawie której mógłbym przychylić się do wniosku o jej dofinansowanie ze środków budżetu państwa na rok 2001.
Z poważaniem
Z up. Ministra
Sekretarz Stanu
Maciej Rudnicki